Dəhşətli virusun yayıldığı gəmidən yeni xəbər -
Xəbər veridiyimiz kimi, Hollandiya bayrağı altında üzən MV Hondius kruiz gəmisində hantavirus aşkarlanıb.
Medianews.az xəbər verir ki, gəmi 1 aprel tarixində Argentinadən yola çıxaraq Kabo-Verde yaxınlığında karantində saxlanılır.
Gəmidə 23 ölkədən 88 sərnişin və 59 ekipaj üzvü var.
İspaniya hakimiyyəti tibbi yardım göstəriləcəyini və xəstələrin təxliyəsinin mümkün olduğunu bildirib. Gəminin təxminən 3 gün ərzində Kanarya adalarına çatması gözlənilir. Lakin regional hökumət bu qərara etiraz edərək təhlükəsizlik risklərindən narahatlığını ifadə edib.
Şirkətin açıqlamasına görə, iki nəfərin vəziyəti ağırdır və təcili tibbi yardım tələb olunur.
Gəmidə olduğu bildirilən Türkiyənin tanınmış  yotuberi Ruhi Çenet isə hadisə ilə bağlı açıqlamasında ilkin ölümlərin təbii səbəblərlə əlaqələndirildiyini, lakin sonradan yoluxucu xəstəliyin aşkarlandığını deyib.
Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı (ÜST) hadisə ilə bağlı kontakt izlənməsinin davam etdiyini açıqlayıb. Gəmidə ümumilikdə 7 sərnişində virus təsdiqlənib, 3 nəfər isə həyatını itirib.

As we reported, hantavirus has been detected on the MV Hondius cruise ship sailing under the Dutch flag.
Medianews.az reports that the ship departed from Argentina on April 1 and is being held in quarantine near Cabo Verde.
There are 88 passengers from 23 countries and 59 crew members on the ship.
The Spanish authorities have stated that medical assistance will be provided and evacuation of the patients is possible. It is expected that the ship will reach the Canary Islands in approximately 3 days. However, the regional government has protested this decision and expressed concerns about safety risks.
According to the company's statement, the condition of two people is serious and urgent medical assistance is required.
Ruhi Çenet, a well-known Turkish YouTuber reportedly on the ship, said in his statement regarding the incident that the initial deaths were attributed to natural causes, but later an infectious disease was detected.
The World Health Organization (WHO) announced that contact tracing related to the incident is ongoing. In total, the virus has been confirmed in 7 passengers on the ship, and 3 people have died.