Dəhşətli virusun yayıldığı gəmidən yeni xəbər -
Xəbər veridiyimiz kimi, Hollandiya bayrağı altında üzən MV Hondius kruiz gəmisində hantavirus aşkarlanıb.
Medianews.az xəbər verir ki, gəmi 1 aprel tarixində Argentinadən yola çıxaraq Kabo-Verde yaxınlığında karantində saxlanılır.
Gəmidə 23 ölkədən 88 sərnişin və 59 ekipaj üzvü var.
İspaniya hakimiyyəti tibbi yardım göstəriləcəyini və xəstələrin təxliyəsinin mümkün olduğunu bildirib. Gəminin təxminən 3 gün ərzində Kanarya adalarına çatması gözlənilir. Lakin regional hökumət bu qərara etiraz edərək təhlükəsizlik risklərindən narahatlığını ifadə edib.
Şirkətin açıqlamasına görə, iki nəfərin vəziyəti ağırdır və təcili tibbi yardım tələb olunur.
Gəmidə olduğu bildirilən Türkiyənin tanınmış  yotuberi Ruhi Çenet isə hadisə ilə bağlı açıqlamasında ilkin ölümlərin təbii səbəblərlə əlaqələndirildiyini, lakin sonradan yoluxucu xəstəliyin aşkarlandığını deyib.
Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı (ÜST) hadisə ilə bağlı kontakt izlənməsinin davam etdiyini açıqlayıb. Gəmidə ümumilikdə 7 sərnişində virus təsdiqlənib, 3 nəfər isə həyatını itirib.

Как сообщалось, на круизном судне MV Hondius под флагом Нидерландов был обнаружен хантавирус.
По информации Medianews.az, судно отправилось из Аргентины 1 апреля и находится на карантине у побережья Кабо-Верде.
На борту судна находятся 88 пассажиров из 23 стран и 59 членов экипажа.
Испанские власти заявили, что будет оказана медицинская помощь и возможна эвакуация больных. Ожидается, что судно достигнет Канарских островов примерно через 3 дня. Однако региональное правительство выступило против этого решения, выразив обеспокоенность рисками безопасности.
По заявлению компании, состояние двух человек тяжелое и требуется срочная медицинская помощь.
Известный турецкий ютубер Рухи Ченет, который находится на судне, в своем заявлении по инциденту сообщил, что первоначальные смерти связывались с естественными причинами, но позднее было обнаружено инфекционное заболевание.
Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) сообщила, что продолжается отслеживание контактов по инциденту. В общей сложности у 7 пассажиров на судне подтвержден вирус, трое человек скончались.