Dietoloqdan xəbərdarlıq:
Mütəxəssislər hesab edir ki, daha keyfiyyətli məhsul seçimi üçün yağın tərkibindəki yağ faizi əsas göstəricilərdən biridir.
Dietoloq və endokrinoloq Anton Polyakov bildirib ki, gündəlik kərə yağı istehlakı 25 qramdan çox olmamalıdır.
Onun sözlərinə görə, mağazalarda seçim edərkən 82,5 faiz yağlılığa malik kərə yağına üstünlük vermək məqsədəuyğundur. Mütəxəssis 72 faiz və ya daha aşağı yağlı məhsulların seçilməsini tövsiyə etmir:
"Kərə yağları əsasən üç kateqoriyaya bölünür: "Kəndli" yağı (72,5 faiz), "Həvəskar" yağı (80 faiz) və "Ənənəvi" yağ (82,5 faiz). Sonuncu daha sıx quruluşa, zəngin qaymaqlı dada malik olur və tərkibində suyun miqdarı daha az olur".
Bununla yanaşı, həkim bəzi insanlara kərə yağının istifadəsini məhdudlaşdırmağı tövsiyə edir. Piylənmə və artıq çəki problemi olanlar, ürək-damar xəstəliklərindən əziyyət çəkənlər, yüksək xolesterin səviyyəsinə malik şəxslər, həmçinin qaraciyər və öd kisəsi xəstəlikləri olanlar bu məhsuldan ehtiyatla istifadə etməlidirlər./BAKU.WS

Warning from the dietitian:
Experts believe that the fat percentage in the composition of the butter is one of the main indicators for selecting a higher quality product.
Dietitian and endocrinologist Anton Polyakov stated that the daily consumption of butter should not exceed 25 grams.
According to him, when choosing in stores, it is advisable to prefer butter with 82.5 percent fat content. The specialist does not recommend selecting products with 72 percent or lower fat content:
"Butters are mainly divided into three categories: "Village" butter (72.5 percent), "Amateur" butter (80 percent), and "Traditional" butter (82.5 percent). The latter has a denser structure, a rich creamy taste, and contains less water."
Additionally, the doctor advises some people to limit their use of butter. Those who have problems with obesity and excess weight, suffer from cardiovascular diseases, have high cholesterol levels, as well as liver and gallbladder diseases should use this product with caution. /BAKU.WS