Evin zindanından buraxılan fransızlar vətənlərinə Azərbaycandan keçib gediblər -
Evin zindanından buraxılan fransızlar vətənlərinə Azərbaycandan keçib gediblər - Makron onları qəbul etdi
2022-ci ilin may ayında İranda casusluq ittihamı ilə həbs edilən və o vaxtdan paytaxt Tehrandakı Evin zindanında saxlanan Fransa vətəndaşları Sesil Koler və Jak Paris 2026-cı ilin apelində azad olunandan sonra vətənlərinə Azərbaycan Respublikasından keçib gediblər.
Medianews.az bildirir ki, xəbəri CNN kanalı yayıb.
Məlumata görə, Sesil Koler və Jak Paris azadlığa buraxılandan sonra bir müddət Tehranda Fransanın diplomatik nümayəndəliyində qalıblar. Aprelin 7-də isə quru yolla İranı tərk edərək Azərbaycan Respublikasına gəliblər. Daha sonra Bakıdan təyyarə ilə Parisə uçublar.

В мае 2022 года во Франции был арестован по обвинению в шпионаже и с тех пор содержался в тюрьме Эвин в столице Тегеране граждане Франции Сесиль Колер и Жак Пари. После освобождения в апелляционном суде 2026 года они отправились на родину, проезжая через Азербайджанскую Республику.
Medianews.az сообщает, что новость распространил канал CNN.
Согласно информации, после освобождения Сесиль Колер и Жак Пари некоторое время пробыли в посольстве Франции в Тегеране. 7 апреля они покинули Иран сухопутным путем и приехали в Азербайджанскую Республику. Затем они вылетели из Баку в Париж.