Evin zindanından buraxılan fransızlar vətənlərinə Azərbaycandan keçib gediblər -
Evin zindanından buraxılan fransızlar vətənlərinə Azərbaycandan keçib gediblər - Makron onları qəbul etdi
2022-ci ilin may ayında İranda casusluq ittihamı ilə həbs edilən və o vaxtdan paytaxt Tehrandakı Evin zindanında saxlanan Fransa vətəndaşları Sesil Koler və Jak Paris 2026-cı ilin apelində azad olunandan sonra vətənlərinə Azərbaycan Respublikasından keçib gediblər.
Medianews.az bildirir ki, xəbəri CNN kanalı yayıb.
Məlumata görə, Sesil Koler və Jak Paris azadlığa buraxılandan sonra bir müddət Tehranda Fransanın diplomatik nümayəndəliyində qalıblar. Aprelin 7-də isə quru yolla İranı tərk edərək Azərbaycan Respublikasına gəliblər. Daha sonra Bakıdan təyyarə ilə Parisə uçublar.

In May 2022, French citizens Cecile Kohler and Jacques Paris, who were arrested in Iran on charges of espionage and have since been held in Evin prison in the capital Tehran, crossed through the Republic of Azerbaijan to return to their homeland after being released on appeal in 2026.
Medianews.az reports that the news was broadcast by CNN channel.
According to the information, after Cecile Kohler and Jacques Paris were released, they stayed for a while at the French diplomatic representation in Tehran. On April 7, they left Iran by land and came to the Republic of Azerbaijan. Later, they flew from Baku to Paris by plane.
A few hours after arriving in their homeland, they were received by the President of France, Emmanuel Macron.