Gənəni çıxararkən edilən təhlükəli
Yaz və yay aylarında gənə dişləmələri daha çox müşahidə olunur. Həkimlər xəbərdarlıq edir ki, gənənin düzgün çıxarılmaması təhlükəli infeksiyalara yoluxma riskini artıra bilər.
Medianews.az Foodinfo.az-a istinadla xəbər verir ki, dezinfeksiya üzrə həkim Nikolay Dubinin gənəni çıxararkən insanların ən çox etdiyi səhvlərdən danışıb. Onun sözlərinə görə, ən böyük risk parazitin uzun müddət dəridə qalmasıdır. Bu səbəbdən gənəni çıxarmağı gecikdirmək və tibbi məntəqəyə qədər gözləmək təhlükəli hesab olunur.
Mütəxəssis bildirib ki, ikinci ciddi səhv gənəni sıxmaqdır. Əgər parazit pinset və ya barmaqla sıxılarsa, o zaman bağırsaq möhtəviyyatını insan qanına ötürə bilər. Gənə infeksiya daşıyıcısı olduqda bu hal yoluxma ehtimalını əhəmiyyətli dərəcədə artırır.
Həkim qeyd edib ki, gənə mümkün qədər tez və ehtiyatla çıxarılmalıdır. Bunun üçün pinset, sap, dırnaq və ya nazik çubuqlardan istifadə etmək olar. Əsas məqsəd gənənin bədənini əzmədən onu dəridən ayırmaqdır. Ekspertin fikrincə, bu halda sürətli və diqqətli davranmaq ideal alət axtarmaqdan daha vacibdir.

Опасность, возникающая при удалении камня
В весенние и летние месяцы укусы клещей наблюдаются чаще. Врачи предупреждают, что неправильное удаление клеща может увеличить риск заражения опасными инфекциями.
Medianews.az, ссылаясь на Foodinfo.az, сообщает, что врач по дезинфекции Николай Дубинин рассказал о самых распространённых ошибках при удалении клеща. По его словам, наибольший риск представляет длительное пребывание паразита в коже. Поэтому откладывать удаление клеща и ждать визита в медицинское учреждение считается опасным.
Специалист отметил, что второй серьёзной ошибкой является сжимание клеща. Если паразита сжимают пинцетом или пальцами, то содержимое кишечника может перейти в кровь человека. В случае, если клещ является носителем инфекции, это значительно увеличивает вероятность заражения.
Врач подчеркнул, что клеща следует удалять как можно скорее и осторожно. Для этого можно использовать пинцет, нитку, ноготь или тонкую палочку. Главная цель — отделить клеща от кожи, не раздавливая его тело. По мнению эксперта, в этом случае быстрое и аккуратное действие важнее поиска идеального инструмента.