İspaniyadan diqqətçəkən KAAN addımı:
Madrid rəhbərliyi Türkiyənin hazırladığı 5-ci nəsil KAAN döyüş təyyarəsi ilə bağlı Ankara ilə ilkin danışıqlara başlayıb.
Medianews.az xəbər verir ki, məlumatı İspaniya medias yayıb.
Xəbərlərdə bildirilir ki, İspaniyanın müdafiə sənayesi şirkətləri də layihənin istehsal və inkişaf mərhələsinə qoşula bilər. İddialara görə, tərəflər arasında daha əvvəl HÜRJET təlim təyyarəsi üzrə başlayan əməkdaşlığın KAAN layihəsinə də genişləndirilməsi müzakirə olunur.
Analitiklər mümkün əməkdaşlığın avionika sistemləri, kompozit texnologiyalar və dəniz platformaları üçün xüsusi versiyaların hazırlanmasını əhatə edə biləcəyini qeyd edirlər.
İspaniya mediası yazır ki, Madrid rəhbərliyi ABŞ istehsalı olan F-35 proqramına alternativ variantlar axtarır. Bu çərçivədə Türkiyənin milli döyüş təyyarəsi KAAN əsas seçimlərdən biri kimi dəyərləndirilir.
Mütəxəssislərin fikrincə, Avropanın FCAS layihəsində yaranan gecikmələr və müdafiə sahəsində strateji müstəqillik istəyi İspaniyanı yeni tərəfdaşlıqlara yönəldib.
Qeyd olunur ki, Türkiyənin hazırladığı KAAN layihəsinə daha əvvəl Səudiyyə Ərəbistanı, Pakistan, İndoneziya və Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri də maraq göstərib. İndoneziyanın 48 ədəd KAAN üçün təxminən 10 milyard dollarlıq müqavilə imzaladığı bildirilir.
Türkiyənin 5-ci nəsil milli döyüş təyyarəsi KAAN-ın 2028-ci ildən etibarən silahlı qüvvələrin istifadəsinə verilməsi planlaşdırılır.

Внимательный шаг KAAN из Испании:
Руководство Мадрида начало предварительные переговоры с Анкарой по поводу турецкого истребителя пятого поколения KAAN.
Как сообщает Medianews.az, эта информация была опубликована в испанских СМИ.
В сообщениях говорится, что испанские компании оборонной промышленности также могут присоединиться к фазе производства и развития проекта. Согласно утверждениям, обсуждается расширение сотрудничества по проекту KAAN, которое ранее началось с учебного самолета HÜRJET.
Аналитики отмечают, что возможное сотрудничество может охватить разработку авионных систем, композитных технологий и специальных версий для морских платформ.
Испанские СМИ пишут, что руководство Мадрида ищет альтернативные варианты американской программе F-35. В этом контексте турецкий национальный истребитель KAAN рассматривается как один из основных вариантов.
По мнению экспертов, задержки в европейском проекте FCAS и стремление к стратегической независимости в оборонной сфере направили Испанию к новым партнерствам.
Отмечается, что проект KAAN, разработанный Турцией, ранее вызвал интерес у Саудовской Аравии, Пакистана, Индонезии и Объединенных Арабских Эмиратов. Сообщается, что Индонезия подписала контракт примерно на 10 миллиардов долларов на 48 самолетов KAAN.
Ожидается, что национальный истребитель пятого поколения Турции KAAN будет введен в эксплуатацию вооруженными силами начиная с 2028 года.