Hikmət Hacıyev Gəncə ilə bağlı
Azərbaycan Prezidentinin köməkçisi - Prezident Administrasiyasının (PA) xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyev "X"dəki hesabında Ümumdünya Şəhərsalma Forumu (WUF13) çərçivəsində "AnewZ" telekanalının Gəncə haqqında hazırlanmış süjetini paylaşıb.
Medianews.az xəbər verir ki, videoda Gəncə Azərbaycanın zəngin tarixi-mədəni irsə malik ən qədim şəhərlərindən biri kimi təqdim olunur.
Qeyd olunur ki, şəhər görkəmli Azərbaycan şairi Nizami Gəncəvinin yurdudur, elm, təhsil və ədəbiyyatın inkişafında mühüm rol oynayıb.
Gəncənin əsrlər boyu İpək Yolu üzərində mühüm mərkəz olduğu, bilik mübadiləsinə və multikultural mühitin inkişafına töhfə verdiyi vurğulanır.
Bundan əlavə, videoda 1918-ci ildə Gəncənin Şərqdə ilk parlamentli demokratik respublikanın paytaxtı olduğu qeyd edilir.

Помощник Президента Азербайджана - руководитель отдела внешнеполитических вопросов Администрации Президента (АП) Хикмет Гаджиев в своем аккаунте в "X" поделился сюжетом телеканала "AnewZ" о городе Гянджа в рамках Всемирного форума по урбанистике (WUF13).
Medianews.az сообщает, что в видео Гянджа представлена как один из самых древних городов Азербайджана с богатым историко-культурным наследием.
Отмечается, что город является родиной выдающегося азербайджанского поэта Низами Гячеви, сыграл важную роль в развитии науки, образования и литературы.
Подчеркивается, что Гянджа на протяжении веков была важным центром на Шелковом пути, способствовала обмену знаниями и развитию мультикультурной среды.
Кроме того, в видео говорится, что в 1918 году Гянджа была столицей первой в Востоке парламентской демократической республики.