Hikmət Hacıyev Gəncə ilə bağlı
Azərbaycan Prezidentinin köməkçisi - Prezident Administrasiyasının (PA) xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyev "X"dəki hesabında Ümumdünya Şəhərsalma Forumu (WUF13) çərçivəsində "AnewZ" telekanalının Gəncə haqqında hazırlanmış süjetini paylaşıb.
Medianews.az xəbər verir ki, videoda Gəncə Azərbaycanın zəngin tarixi-mədəni irsə malik ən qədim şəhərlərindən biri kimi təqdim olunur.
Qeyd olunur ki, şəhər görkəmli Azərbaycan şairi Nizami Gəncəvinin yurdudur, elm, təhsil və ədəbiyyatın inkişafında mühüm rol oynayıb.
Gəncənin əsrlər boyu İpək Yolu üzərində mühüm mərkəz olduğu, bilik mübadiləsinə və multikultural mühitin inkişafına töhfə verdiyi vurğulanır.
Bundan əlavə, videoda 1918-ci ildə Gəncənin Şərqdə ilk parlamentli demokratik respublikanın paytaxtı olduğu qeyd edilir.

Assistant to the President of Azerbaijan - Head of the Foreign Policy Department of the Presidential Administration (PA) Hikmat Hajiyev shared a report prepared by the "AnewZ" TV channel about Ganja within the framework of the World Urban Forum (WUF13) on his account on "X".
Medianews.az reports that in the video, Ganja is presented as one of the oldest cities of Azerbaijan with a rich historical and cultural heritage.
It is noted that the city is the homeland of the prominent Azerbaijani poet Nizami Ganjavi and has played an important role in the development of science, education, and literature.
It is emphasized that Ganja has been an important center on the Silk Road for centuries and has contributed to the exchange of knowledge and the development of a multicultural environment.
In addition, the video mentions that in 1918 Ganja was the capital of the first parliamentary democratic republic in the East.