İranda etirazlar genişlənir:
İranda hökumət əleyhinə etirazlar ərzində ölkəni silkələməsi nəticəsində azı 78 etirazçı öldürülüb, 2 600-dən çox insan isə saxlanılıb.
APA xəbər verir ki, bu barədə CNN beynəlxalq insan haqları təşkilatına istinadən məlumat yayıb.
Aksiya və nümayişlər ağır iqtisadi şəraitin yaratdığı narazılıq fonunda ölkənin bütün əyalətlərini əhatə edərək 180-dən çox şəhərə yayılıb.
Məlumata görə, etirazçılar böyük insan kütlələrinə qarşı qəddar zorakılıqdan danışıblar. Məlumata görə, xəstəxanalarda “cəsədlərin bir-birinin üzərinə yığıldıb”. İranlı həkimin məlumatına görə, xəstəxanalar “son dərəcə xaotik vəziyyətdədir” və xəstələr hakimiyyətin sərt tədbirləri fonunda kimliklərinin müəyyən edilməsindən qorxurlar.
Müşahidəçi qurumun məlumatına görə, rəsmi qurumlar tərəfindən tətbiq edilən internet kəsintisi hələ də davam edir, lakin Tehranda yaşayan sakinlər qeyd edib ki, bu addım etirazları dayandıra bilməyib.

В Иране в результате протестов против правительства, потрясших страну, убито не менее 78 протестующих, более 2 600 человек задержаны.
Как сообщает APA, об этом CNN со ссылкой на международную правозащитную организацию.
Акции и демонстрации, вызванные недовольством из-за тяжелых экономических условий, охватили все провинции страны и распространились более чем на 180 городов.
По данным, протестующие говорили о жестоком насилии по отношению к большим массам людей. Согласно информации, в больницах «тела складывают одно на другое». По сведениям иранского врача, больницы находятся в «крайне хаотическом состоянии», а пациенты боятся, что их личности будут установлены на фоне жестких мер властей.
По данным наблюдательной организации, введенное официальными властями отключение интернета продолжается, однако жители Тегерана заявили, что это не смогло остановить протесты.