İranda etirazlar genişlənir:
İranda hökumət əleyhinə etirazlar ərzində ölkəni silkələməsi nəticəsində azı 78 etirazçı öldürülüb, 2 600-dən çox insan isə saxlanılıb.
APA xəbər verir ki, bu barədə CNN beynəlxalq insan haqları təşkilatına istinadən məlumat yayıb.
Aksiya və nümayişlər ağır iqtisadi şəraitin yaratdığı narazılıq fonunda ölkənin bütün əyalətlərini əhatə edərək 180-dən çox şəhərə yayılıb.
Məlumata görə, etirazçılar böyük insan kütlələrinə qarşı qəddar zorakılıqdan danışıblar. Məlumata görə, xəstəxanalarda “cəsədlərin bir-birinin üzərinə yığıldıb”. İranlı həkimin məlumatına görə, xəstəxanalar “son dərəcə xaotik vəziyyətdədir” və xəstələr hakimiyyətin sərt tədbirləri fonunda kimliklərinin müəyyən edilməsindən qorxurlar.
Müşahidəçi qurumun məlumatına görə, rəsmi qurumlar tərəfindən tətbiq edilən internet kəsintisi hələ də davam edir, lakin Tehranda yaşayan sakinlər qeyd edib ki, bu addım etirazları dayandıra bilməyib.

Protests are expanding in Iran:
At least 78 protesters have been killed and more than 2,600 people have been detained as a result of protests shaking the country in Iran against the government.
APA reports that CNN cited an international human rights organization regarding this information.
The protests and demonstrations, spreading to over 180 cities across all provinces of the country, have occurred against the backdrop of dissatisfaction caused by severe economic conditions.
According to the information, protesters spoke about brutal violence against large crowds of people. The report states that "bodies are piled on top of one another" in hospitals. According to an Iranian doctor, the hospitals are "in an extremely chaotic state" and patients fear being identified due to the government's harsh measures.
According to the observation organization's information, the internet outage imposed by official authorities is still ongoing, but residents living in Tehran noted that this measure has not been able to stop the protests.