İşçilərin əmək müqaviləsi ilə bağlı
Təcrübədə işəgötürənin təşəbbüsü ilə işçinin əmək münasibətlərinə son qoyulması halları geniş yayılıb. Bu zaman hətta işçinin öz ərizəsi əsasında da onunla bağlanan əmək müqaviləsinə xitam verilməsi təcrübələri az olmur. Lakin məsələ işçinin təşəbbüsü ilə əmək müqaviləsinə xitam verilməsinə gəldikdə, vəziyyət bir qədər fərqli ola bilir.
Medianews.az Qafqazinfo-ya istinadən xəbər verir ki, bir çox hallarda işəgötürənlər işçidən işdən çıxacağı halda, bu barədə xeyli müddət əvvəl məlumat verməsini tələb edir.
Hətta digər yerdə işləmək üçün razılığa gələn işçi ilə onun əvəzinə işçi tapdıqdan sonra əmək müqaviləsinə xitam verən işəgötürənlər də az olmur. Bəzən isə işçi öz ərazəsi ilə işdən çıxıb digər yerdə işə düzəlmək istəsə də, alınmır. Nəticədə həm bu, həm də əvvəlki işindən olur.
Maraqlıdır, bəs qanunvericilik bu barədə nə deyir? Əmək müqaviləsinə işçinin təşəbbüsü ilə xitam verilməsi necə həyata keçirilməlidir?
Əmək Məcəlləsinə görə, işçi bir təqvim ayı qabaqcadan işəgötürəni yazılı ərizə ilə xəbərdar etməklə əmək müqaviləsinə xitam verə bilər. Ərizə verildiyi gündən bir ay keçdikdən sonra işçi işə çıxmamaq və son haqq-hesabının aparılmasını tələb etmək hüququna malikdir. Bu halda işəgötürən işçinin tələblərini yerinə yetirməyə borcludur. Lakin bu, heç də bütün hallara şamil olunmur.
Belə ki, işçi yaşa, əlilliyə görə əmək pensiyasına çıxdıqda, təhsilini davam etdirmək üçün müvafiq təhsil müəssisəsinə daxil olduqda, yeni yaşayış yerinə köçdükdə, seksual qısnamaya məruz qaldıqda ərizəsində göstərdiyi gün əmək müqaviləsinə xitam verilə bilər.
Bundan başqa, işçinin digər işəgötürənlə əmək münasibətlərinə daxil olması ilə bağlı yazılı razılıq olduqda da ərizəsində göstərdiyi gün əmək müqaviləsinə xitam verilə bilər.
Eyni zamanda, işdən çıxmaqla bağlı ərizə vermiş şəxs ərazəsini geri götürə bilər. Belə ki, əmək müqaviləsinə xitam vermək barədə ərizə vermiş və ərizəsində xitam verilmə gününü göstərməyən işçi xəbərdarlıq müddəti bitənədək istədiyi vaxt ərizəsini geri götürə və ya onu etibarsız hesab etmək barədə işəgötürənə yeni ərizə verə bilər. Bu halda əmək müqaviləsinə xitam verilə bilməz. Bu şərtlə ki, işəgötürən həmin vəzifəyə yeni işçinin götürülməsi barədə işçiyə rəsmi qaydada yazılı xəbərdarlıq etməmiş olsun.
Burada onu vurğulamaq lazımdır ki, əmək müqaviləsinə bu qaydada xitam verildikdən sonra işçinin əvvəlki ərizəsini geri götürmək və ya onu etibarsız hesab etmək barədə edilən müraciətinin hüquqi qüvvəsi yoxdur. Öz növbəsində işçi ərizəsində müqaviləni dayandırmaq istədiyi günü göstərməyibsə, xəbərdarlıq müddəti bitənədək əmək müqaviləsinə xitam verilməsinə yol verilmir.
Qanunvericiliyə görə, işçi ona müvafiq iş ilinə görə məzuniyyətin verilməsi və məzuniyyət müddətinin qurtardığı gündən əmək müqaviləsinə xitam verilməsi xahişi ilə işəgötürənə ərizə verə bilər. İşçi məzuniyyət müddəti bitənədək əmək müqaviləsinə xitam verilməsi barədə ərizəsini geri götürə və ya onu etibarsız hesab etmək barədə işəgötürənə yazılı müraciət də edə bilər. Bu halda işçinin xahişi təmin edilməlidir.
Qanunvericiliyə görə, işəgötürən tərəfindən zor işlədilərək, hədə-qorxu gələrək, yaxud hər hansı başqa üsulla işçini əmək müqaviləsinə xitam verməyə məcbur etmək qadağandır.

На практике случаи прекращения трудовых отношений по инициативе работодателя широко распространены. В таких случаях даже при наличии заявления работника прекращение трудового договора не является редкостью. Однако, когда речь идет о прекращении трудового договора по инициативе самого работника, ситуация может быть несколько иной.
Medianews.az Со ссылкой на Qafqazinfo сообщается, что во многих случаях работодатели требуют от работников заблаговременно уведомлять о намерении уволиться.
Даже если работник договаривается о переходе на другую работу, работодатели не редки, которые расторгают с ним трудовой договор только после того, как найдут замену. Иногда же, несмотря на желание работника уволиться с прежнего места и устроиться на другое, это не удается, в результате чего он теряет и ту, и другую работу.
Интересно, что говорит законодательство по данному вопросу? Как должно осуществляться прекращение трудового договора по инициативе работника?
Согласно Трудовому кодексу, работник может расторгнуть трудовой договор, предупредив работодателя за один календарный месяц письменным заявлением. По истечении одного месяца с даты подачи заявления работник вправе не выходить на работу и требовать окончательного расчета. В таком случае работодатель обязан удовлетворить требования работника. Однако это правило не применяется во всех случаях.
Так, трудовой договор может быть прекращен в день, указанный в заявлении, если работник выходит на пенсию по возрасту или по инвалидности, если он поступает в соответствующее учебное заведение для продолжения образования, меняет место жительства или подвергается сексуальному преследованию.
Кроме того, трудовой договор может быть расторгнут в день, указанный в заявлении, при наличии письменного согласия работодателя на заключение трудовых отношений с другим работодателем.
В то же время лицо, подавшее заявление об увольнении, может отозвать свое заявление. Если работник подал заявление о прекращении трудового договора, но не указал в нем дату увольнения, он вправе отозвать заявление или направить работодателю новое заявление с просьбой считать первое недействительным до окончания срока предупреждения. В этом случае трудовой договор не может быть расторгнут. При условии, что работодатель официально не уведомил работника в письменной форме о приеме нового работника на данную должность.
Следует подчеркнуть, что после прекращения трудового договора в порядке, описанном выше, юридическая сила отзыва заявления работника или его запроса о признании заявления недействительным отсутствует. В свою очередь, если работник не указал в заявлении дату прекращения договора, трудовой договор не может быть расторгнут до окончания срока предупреждения.
Согласно законодательству, работник может подать работодателю заявление с просьбой предоставить отпуск по соответствующему стажу работы и прекратить трудовой договор по окончании отпуска. Он вправе отозвать заявление о расторжении трудового договора или обратиться к работодателю с письменной просьбой о признании его недействительным до окончания срока отпуска. В этом случае просьба работника должна быть удовлетворена.
Согласно законодательству, запрещается принуждать работника к расторжению трудового договора с применением насилия, угроз или любого иного способа.