Kanadada məktəbliləri 18 yaşlı transın güllələdiyi bəlli olub –
Kanadanın Britaniya Kolumbiyası əyalətinin Tumbler Ridc qəsəbəsində orta məktəbə ordlu silahla hücum edən şəxsin kimliyi bəlli olub.
Medianews.az xəbər verir ki, cinayəti qəsəbə sakini, 18 yaşlı Cessi van Rutselaarın törətdiyi açıqlanıb.
Onun seksual oryentasiyasına görə trans olduğu deyilir.
Məlumata görə, o, 9 nəfəri qətlə yetirəndən və 2 nəfəri yaralayandan sonra hadisə yerində intihar edib.
Yaralılar təcili yardımı helikopteri ilə xəstəxanaya çatdırılıblar.
Cessi van Rutselaarın psixi vəziyyəti çoxdan polisin diqqətini çəkibmiş. Polislər onun yaşadığı evə bir neçə dəfə baş çəkibmiş. Təxminən iki il qabaq Cessi van Rutselaarın evindən bəzi silahlar müsadirə edilsə də, sonradan məhkəmə qərarı ilə geri qaytarılıbmış.
Rəsmi açıqlamaya görə, Cessi van Rutselaarın adına qeydiyyatda olan odlu silahın lisenziyasının müddəti 2024-cü ildə başa çatıbmış.
İstintaq davam edir. Polis Cessi van Rutselaarın cinayəti təkbaşına törətdiyini, kimsənin bu işdə onunla əlbir olmadığını ehtimal edir. Bu səbəbdən hadisəyə görə axtarışda olan şəxs yoxdur.

It has been revealed that school students in Canada were shot by an 18-year-old trans person –
It has been revealed that school students in Canada were shot by an 18-year-old trans person – PHOTO
The identity of the person who attacked a high school with a firearm in the town of Tumbler Ridge, British Columbia, Canada, has been revealed.
Medianews.az reports that the crime was committed by an 18-year-old town resident, Jessy van Rutselaar.
It is said that he is transgender due to his sexual orientation.
According to the information, after killing 9 people and wounding 2 others, he committed suicide at the scene.
The injured were transported to the hospital by emergency helicopter.
Jessy van Rutselaar’s mental state had long attracted the attention of the police. The police had made several visits to his home. Although some weapons were confiscated from Jessy van Rutselaar’s house about two years ago, they were later returned by court order.
According to the official statement, the license for the firearm registered under Jessy van Rutselaar’s name was valid until 2024.
The investigation continues. The police assume that Jessy van Rutselaar committed the crime alone and that no one conspired with him in this act. For this reason, there is no person wanted in connection with the incident.