Kanadada məktəbliləri 18 yaşlı transın güllələdiyi bəlli olub –
Kanadanın Britaniya Kolumbiyası əyalətinin Tumbler Ridc qəsəbəsində orta məktəbə ordlu silahla hücum edən şəxsin kimliyi bəlli olub.
Medianews.az xəbər verir ki, cinayəti qəsəbə sakini, 18 yaşlı Cessi van Rutselaarın törətdiyi açıqlanıb.
Onun seksual oryentasiyasına görə trans olduğu deyilir.
Məlumata görə, o, 9 nəfəri qətlə yetirəndən və 2 nəfəri yaralayandan sonra hadisə yerində intihar edib.
Yaralılar təcili yardımı helikopteri ilə xəstəxanaya çatdırılıblar.
Cessi van Rutselaarın psixi vəziyyəti çoxdan polisin diqqətini çəkibmiş. Polislər onun yaşadığı evə bir neçə dəfə baş çəkibmiş. Təxminən iki il qabaq Cessi van Rutselaarın evindən bəzi silahlar müsadirə edilsə də, sonradan məhkəmə qərarı ilə geri qaytarılıbmış.
Rəsmi açıqlamaya görə, Cessi van Rutselaarın adına qeydiyyatda olan odlu silahın lisenziyasının müddəti 2024-cü ildə başa çatıbmış.
İstintaq davam edir. Polis Cessi van Rutselaarın cinayəti təkbaşına törətdiyini, kimsənin bu işdə onunla əlbir olmadığını ehtimal edir. Bu səbəbdən hadisəyə görə axtarışda olan şəxs yoxdur.

Личность человека, совершившего вооружённое нападение на среднюю школу в поселке Тамблер-Ридж провинции Британская Колумбия, Канада, стала известна.
По данным Medianews.az, преступление совершил 18-летний житель поселка Джесси ван Рутселаар.
Говорят, что он являлся трансгендером по своей сексуальной ориентации.
Согласно информации, он застрелил 9 человек и ранил 2, после чего покончил с собой на месте происшествия.
Раненые были доставлены в больницу вертолётом скорой помощи.
Психическое состояние Джесси ван Рутселаара давно привлекало внимание полиции. Полицейские несколько раз навещали его дом. Около двух лет назад у него дома были изъяты некоторые оружия, но затем по решению суда они были возвращены.
По официальным данным, лицензия на огнестрельное оружие, зарегистрированного на имя Джесси ван Рутселаара, истекала в 2024 году.
Расследование продолжается. Полиция считает, что преступление было совершено Джесси ван Рутселааром в одиночку и никто не был с ним в сговоре. По этой причине нет лиц, разыскиваемых в связи с инцидентом.