Sosial şəbəkələrdə son günlər ən çox paylaşılan və müzakirə edilən iddialardan biri də psixiatrik xəstəxanalara yerləşdirilən şəxslərin banklara olan kredit borclarının avtomatik silinməsi ilə bağlıdır. Bir çox istifadəçi tərəfindən real çıxış yolu kimi təqdim edilən bu məlumat qısa müddətdə geniş kütlənin diqqətini çəkməyi bacarıb. Lakin hüquqşünaslar və bank ekspertləri bu növ iddiaların heç bir qanuni əsasının olmadığını və tamamilə yanlış anlaşıldığını bildirirlər. Mövzu ilə bağlı acı reallıqları, qanunun hansı hallarda güzəşt etdiyini və sosial şəbəkə trendlərinin pərdəarxasını araşdırdıq.
Medianews.az xəbər verir ki, AQC İdarə Heyətinin sədri, iqtisadçı-ekspert Vüqar Oruc Demokrat.az-a bu barədə hər hansı rəsmi hüquqi əsas olmadığını bildirib.
“Belə bir qayda və ya qanun mövcud deyil. Yalnız o halda müəyyən istisna yarana bilər ki, vətəndaş kredit götürən zaman bankla birlikdə sağlamlıq sığortası və ya digər riskləri əhatə edən sığorta müqaviləsi bağlamış olsun. Əgər həmin müqavilədə bu kimi hallar nəzərdə tutulubsa, o zaman sığorta şirkəti kredit götürən şəxsin ödəmə qabiliyyətini itirməsi səbəbindən borcun ödənilməsini öz üzərinə götürə bilər. Amma vətəndaşın sonradan psixi sağlamlığında yaranan dəyişiklik onun banka olan borcunun avtomatik olaraq sıfırlanması demək deyil. Bu barədə yayılan məlumatlar həqiqəti əks etdirmir. Əgər kredit götürülən zaman hər hansı sığorta sənədi imzalanmayıbsa və risklər sığortalanmayıbsa, həmin borcun bağlanmasından ümumiyyətlə söhbət gedə bilməz”,- o əlavə edib.
O bildirib ki, kredit öhdəliyi vətəndaş tərəfindən könüllü şəkildə qəbul olunub və hüquqi qüvvəyə malikdir:
“Belə hallarda vətəndaşın səhhətində ciddi dəyişiklik baş verərsə, ona qəyyum təyin oluna bilər və bank da sonrakı hüquqi və maliyyə məsələlərini həmin qəyyum vasitəsilə həll edir. Eyni zamanda, bank istisna hallarda öz daxili qərarı əsasında borcun ödəniş müddətini uzada və ya müəyyən güzəştlər tətbiq edə bilər. Hətta bəzi hallarda fərdi qaydada borcun ləğvi ilə bağlı qərar da verilə bilər. Lakin bu, bankın öz səlahiyyətində olan məsələdir və avtomatik hüquqi norma hesab edilmir. Bu səbəbdən də vətəndaşın psixi sağlamlığında baş verən dəyişikliklərə görə banka olan kredit borcunun avtomatik silinməsi ilə bağlı yayılan məlumatlar hüquqi baxımdan doğru deyil”.

Одним из самых активно распространяемых и обсуждаемых в последние дни в социальных сетях утверждений является то, что кредитные долги лиц, помещённых в психиатрические больницы, автоматически списываются в банках. Эта информация, представленная многими пользователями как реальный выход, в короткие сроки сумела привлечь внимание широкой аудитории. Однако юристы и банковские эксперты заявляют, что такие утверждения не имеют никакой законной основы и полностью неправильно поняты. Мы изучили горькие реалии, в каких случаях закон допускает послабления, а также разобрали закулисье трендов в социальных сетях по этому вопросу.
Как сообщает Medianews.az, председатель правления AQC, экономист-эксперт Вугар Орудж сообщил изданию Demokrat.az, что официальных юридических оснований для этого нет.
«Такого правила или закона не существует. Исключение может быть только в том случае, если при получении кредита гражданин заключил со своим банком договор страхования здоровья или договор страхования других рисков. Если в этом договоре предусмотрены подобные случаи, тогда страховая компания может взять на себя оплату долга по кредиту в связи с потерей платёжеспособности заемщика. Но то, что изменения в психическом состоянии человека автоматически обнуляют его кредитные обязательства перед банком, — это не так. Распространяемая информация не соответствует действительности. Если при получении кредита не был подписан никакой страховой документ и риски не были застрахованы, то речь о прощении долга вообще не может идти», — добавил он.
Он отметил, что кредитные обязательства добровольно принимаются гражданином и имеют юридическую силу:
«В таких случаях, если у гражданина происходят серьёзные изменения в состоянии здоровья, может быть назначен попечитель, и банк решает последующие правовые и финансовые вопросы через этого попечителя. Одновременно банк в исключительных случаях по внутреннему решению может продлить срок погашения долга или применить определённые послабления. В некоторых случаях может быть принято индивидуальное решение об аннулировании долга. Однако это вопрос компетенции самого банка и не считается автоматической юридической нормой. Поэтому информация о том, что изменения в психическом здоровье гражданина автоматически приводят к списанию кредитного долга в банке, с юридической точки зрения неверна».