Livan və İsrail atəşkəs barədə razılığa gəldilər
Livan və İsrail nümayəndələri ABŞ-də keçirilən danışıqların yekununda atəşkəs rejiminin icrası ilə bağlı razılıq əldə ediblər.
Bu barədə ABŞ Dövlət Departamentinin yaydığı bəyanatda bildirilib.
Qeyd olunub ki, tərəflər iyunun 2-3-də Vaşinqtonda ABŞ-ın vasitəçiliyi ilə danışıqlar aparıblar.
Bəyanata əsasən, razılaşma “Hizbullah”ın atəşi tam dayandırması və təşkilatın Litani çayının cənubundakı bütün qüvvələrini bölgədən çıxarması şərti ilə həyata keçiriləcək.
Dövlət Departamentinin məlumatına görə, tərəflər ABŞ-ın vasitəçiliyi ilə yaxın vaxtlarda pilot layihə kimi Livan ordusunun nəzarətində olacaq və qeyri-dövlət silahlı qrupların iştirak etməyəcəyi xüsusi zonaların yaradılmasına başlamaq barədə də razılığa gəliblər.
Qeyd olunub ki, bu addımlar sülh və təhlükəsizliklə bağlı hərtərəfli razılaşmanın əldə olunmasına şərait yarada bilər.
Tərəflər həmçinin iyunun 22-dən başlayacaq həftədə siyasi və təhlükəsizlik məsələləri üzrə danışıqları davam etdirmək barədə razılığa gəliblər. ABŞ isə bu müddətdə tərəflər arasında əlaqələndirici rol oynayacağını bildirib./axar.az

Ливан и Израиль договорились о прекращении огня
Представители Ливана и Израиля договорились о выполнении режима прекращения огня по итогам переговоров, проходивших в США.
Об этом говорится в заявлении, опубликованном Государственным департаментом США.
Отмечается, что стороны вели переговоры 2-3 июня в Вашингтоне при посредничестве США.
Согласно заявлению, соглашение будет реализовано при условии полного прекращения огня "Хизбаллой" и вывода всех сил организации из района к югу от реки Литани.
По информации Государственного департамента, стороны также договорились при посредничестве США в ближайшее время начать создание пилотного проекта — специальных зон под контролем ливанской армии, где не будут участвовать неправительственные вооружённые формирования.
Отмечается, что эти шаги могут создать условия для достижения всестороннего соглашения о мире и безопасности.
Стороны также договорились продолжить переговоры по политическим и вопросам безопасности в течение недели, начиная с 22 июня. США заявили, что будут выполнять роль координатора между сторонами в этот период./axar.az