Maaşlarla bağlı mühüm dəyişiklik
Medianews.az-ın məlumatına görə, sözügedən məsələ Milli Məclisin Əmək və sosial siyasət komitəsinin bugünkü iclasında müzakirəyə çıxarılan Əmək Məcəlləsində və "Gender (kişi və qadınların) bərabərliyinin təminatları haqqında" qanunlara təklif edilən dəyişiklik layihəsində əksini tapıb.
Layihədə işəgötürənin əmək münasibətləri sahəsində işəgötürənin əsas vəzifələri təkmilləşdirilir.
Layihəyə əsasən, cinsindən asılı olmayaraq, eyni işlə məşğul olan işçilərə eyni iş şəraitini yaratmaq, eyni və ya bərabərdəyərli müxtəlif işi yerinə yetirən işçilərə bərabər əməkhaqqının verilməsini təmin etmək, eyni pozuntuya görə işçilərə fərqli intizam tənbehi tədbirini tətbiq etməmək, cinsi mənsubiyyətə görə ayrı-seçkiliyin və seksual qısnamanın qarşısını almaq üçün lazımi tədbirlər görülməlidir.
Sənədə əsasən, işəgötürən cinsindən asılı olmayaraq, eyni və ya bərabərdəyərli müxtəlif işi yerinə yetirən işçilərə bərabər əməkhaqqı ödəməyə borcludur. İşin bərabərdəyərli olması əmək şəraiti, əmək funksiyasının xarakteri və qüvvədə olan vahid tarif-ixtisas sorğu kitabçalarında nəzərdə tutulmuş tarif-ixtisas xüsusiyyətləri nəzərə alınmaqla işəgötürən tərəfindən müəyyən ediləcək.
Qeyd olunur ki, Beynəlxalq Əmək Təşkilatının 100 nömrəli Konvensiyasına və Avropa Sosial Xartiyasına uyğun olaraq, kişi və qadınlara bərabərdəyərli əməyə görə bərabər əməkhaqqı verilməsi tam təmin olunmalıdır. Lakin mövcud qanunvericilkdə bu prinsip yalnız "eyni və ya oxşar işlər" çərçivəsində tətbiq olunur və daha geniş anlayışı əhatə etmir.
Bu xüsusda ölkədə əməkhaqqı sahəsində gender bərabərliyinin təmin olunması məqsədilə qanunvericiliyə müvafiq dəyişikliklərin edilməsi zərurətini şərtləndirən əsas amillərdən biri də, məhz qeyd olunan beynəlxalq öhdəliklərdən irəli gəlir.
Bildirilir ki, bərabər dəyərli işin obyektiv qiymətləndirilməsinin əmək şəraiti, əmək funksiyasının xarakteri və qüvvədə olan Vahid Tarif-İxtisas Sorğu Kitabçalarında nəzərdə tutulmuş tarif-ixtisas xüsusiyyətləri nəzərə alınmaqla işəgötürənlər tərəfindən müəyyən edilməsi nəzərdə tutulur.
Həmçinin "Gender (kişi və qadınların) bərabərliyinin təminatları haqqında" Qanuna təklif edilən dəyişikliyə görə, işəgötürən tərəfindən cinsindən asılı olmayaraq, eyni və ya bərabərdəyərli müxtəlif işi yerinə yetirən işçilərə əməkhaqqı bərabər ödənilməlidir. İşin bərabərdəyərli olması Əmək Məcəlləsinin tələblərinə uyğun olaraq əmək şəraiti, əmək funksiyasının xarakteri və qüvvədə olan vahid tarif-ixtisas sorğu kitabçalarında nəzərdə tutulmuş tarif-ixtisas xüsusiyyətləri nəzərə alınmaqla işəgötürən tərəfindən müəyyən ediləcək.

Обязательство работодателей обеспечивать равную оплату труда конкретизируется.
Согласно информации Medianews.az, данный вопрос отражён в проекте изменений в Трудовой кодекс и закон "Об обеспечении гендерного (мужчины и женщины) равенства", который был вынесен на обсуждение сегодня на заседании Комитета по труду и социальной политике Милли Меджлиса.
В проекте совершенствуются основные обязанности работодателя в сфере трудовых отношений.
Согласно проекту, независимо от пола, работодателю необходимо создать одинаковые условия труда для работников, выполняющих одну и ту же работу, обеспечить равную оплату труда для работников, выполняющих одинаковую или равноценную различную работу, не применять к работникам разные дисциплинарные взыскания за одинаковые нарушения, принимать необходимые меры для предотвращения дискриминации по половому признаку и сексуальных домогательств.
В документе указывается, что работодатель обязан выплачивать равную оплату труда работникам, выполняющим одинаковую или равноценную различную работу, независимо от их пола. Равноценность работы будет определяться работодателем с учётом условий труда, характера трудовой функции и тарифно-квалификационных характеристик, предусмотренных в действующих единых тарифно-квалификационных справочниках.
Отмечается, что согласно Конвенции Международной организации труда №100 и Европейской социальной хартии, должно быть полностью обеспечено равенство оплаты труда мужчин и женщин за равноценный труд. Однако в действующем законодательстве этот принцип применяется только в рамках "одинаковых или схожих работ" и не охватывает более широкое понимание.
Одним из основных факторов, обусловливающих необходимость внесения соответствующих изменений в законодательство для обеспечения гендерного равенства в оплате труда в стране, выступают именно обозначенные международные обязательства.
Указывается, что объективная оценка равноценной работы предусматривается определение работодателем с учётом условий труда, характера трудовой функции и тарифно-квалификационных характеристик, предусмотренных в действующих Единых тарифно-квалификационных справочниках.
Также согласно предлагаемым изменениям в закон "Об обеспечении гендерного (мужчин и женщин) равенства", работодателю необходимо выплачивать равную оплату труда работникам, выполняющим равнозначную или равную по ценности разную работу, независимо от их пола. Равноценность работы определяется работодателем с учётом требований Трудового кодекса: условий труда, характера трудовой функции и тарифно-квалификационных характеристик, предусмотренных в действующих единых тарифно-квалификационных справочниках.