Maaşlarla bağlı mühüm dəyişiklik
Medianews.az-ın məlumatına görə, sözügedən məsələ Milli Məclisin Əmək və sosial siyasət komitəsinin bugünkü iclasında müzakirəyə çıxarılan Əmək Məcəlləsində və "Gender (kişi və qadınların) bərabərliyinin təminatları haqqında" qanunlara təklif edilən dəyişiklik layihəsində əksini tapıb.
Layihədə işəgötürənin əmək münasibətləri sahəsində işəgötürənin əsas vəzifələri təkmilləşdirilir.
Layihəyə əsasən, cinsindən asılı olmayaraq, eyni işlə məşğul olan işçilərə eyni iş şəraitini yaratmaq, eyni və ya bərabərdəyərli müxtəlif işi yerinə yetirən işçilərə bərabər əməkhaqqının verilməsini təmin etmək, eyni pozuntuya görə işçilərə fərqli intizam tənbehi tədbirini tətbiq etməmək, cinsi mənsubiyyətə görə ayrı-seçkiliyin və seksual qısnamanın qarşısını almaq üçün lazımi tədbirlər görülməlidir.
Sənədə əsasən, işəgötürən cinsindən asılı olmayaraq, eyni və ya bərabərdəyərli müxtəlif işi yerinə yetirən işçilərə bərabər əməkhaqqı ödəməyə borcludur. İşin bərabərdəyərli olması əmək şəraiti, əmək funksiyasının xarakteri və qüvvədə olan vahid tarif-ixtisas sorğu kitabçalarında nəzərdə tutulmuş tarif-ixtisas xüsusiyyətləri nəzərə alınmaqla işəgötürən tərəfindən müəyyən ediləcək.
Qeyd olunur ki, Beynəlxalq Əmək Təşkilatının 100 nömrəli Konvensiyasına və Avropa Sosial Xartiyasına uyğun olaraq, kişi və qadınlara bərabərdəyərli əməyə görə bərabər əməkhaqqı verilməsi tam təmin olunmalıdır. Lakin mövcud qanunvericilkdə bu prinsip yalnız "eyni və ya oxşar işlər" çərçivəsində tətbiq olunur və daha geniş anlayışı əhatə etmir.
Bu xüsusda ölkədə əməkhaqqı sahəsində gender bərabərliyinin təmin olunması məqsədilə qanunvericiliyə müvafiq dəyişikliklərin edilməsi zərurətini şərtləndirən əsas amillərdən biri də, məhz qeyd olunan beynəlxalq öhdəliklərdən irəli gəlir.
Bildirilir ki, bərabər dəyərli işin obyektiv qiymətləndirilməsinin əmək şəraiti, əmək funksiyasının xarakteri və qüvvədə olan Vahid Tarif-İxtisas Sorğu Kitabçalarında nəzərdə tutulmuş tarif-ixtisas xüsusiyyətləri nəzərə alınmaqla işəgötürənlər tərəfindən müəyyən edilməsi nəzərdə tutulur.
Həmçinin "Gender (kişi və qadınların) bərabərliyinin təminatları haqqında" Qanuna təklif edilən dəyişikliyə görə, işəgötürən tərəfindən cinsindən asılı olmayaraq, eyni və ya bərabərdəyərli müxtəlif işi yerinə yetirən işçilərə əməkhaqqı bərabər ödənilməlidir. İşin bərabərdəyərli olması Əmək Məcəlləsinin tələblərinə uyğun olaraq əmək şəraiti, əmək funksiyasının xarakteri və qüvvədə olan vahid tarif-ixtisas sorğu kitabçalarında nəzərdə tutulmuş tarif-ixtisas xüsusiyyətləri nəzərə alınmaqla işəgötürən tərəfindən müəyyən ediləcək.

The obligation of employers to ensure equal pay is specified.
According to Medianews.az, this issue is reflected in the draft amendments to the Labor Code and the "Law on Guarantees for Gender (Men and Women) Equality," which were discussed at today's meeting of the Milli Majlis Committee on Labor and Social Policy.
The project improves the main responsibilities of the employer in the field of labor relations.
According to the project, regardless of gender, employers must create the same working conditions for employees engaged in the same job, ensure equal pay for employees performing the same or equivalent different work, not apply different disciplinary measures to employees for the same violation, and take necessary measures to prevent discrimination and sexual harassment based on gender.
According to the document, the employer is obliged to pay equal wages to employees performing the same or equivalent different work, regardless of gender. The equivalence of work will be determined by the employer taking into account working conditions, the nature of labor function, and the tariff-qualification characteristics specified in the currently effective unified tariff-qualification reference books.
It is noted that in accordance with the International Labour Organization Convention No. 100 and the European Social Charter, equal pay must be fully ensured for men and women for work of equal value. However, the current legislation applies this principle only within the framework of "same or similar jobs" and does not cover the broader concept.
One of the main reasons necessitating the relevant amendments to the legislation to ensure gender equality in wages in the country arises precisely from these mentioned international commitments.
It is stated that the objective evaluation of work of equal value will be determined by employers taking into account working conditions, the nature of labor function, and the tariff-qualification characteristics specified in the currently effective unified tariff-qualification reference books.
Also, according to the proposed amendment to the "Law on Guarantees for Gender (Men and Women) Equality," employers must pay equal wages to employees performing the same or equivalent different work, regardless of gender. The equivalence of work will be determined by the employer in accordance with the requirements of the Labor Code, taking into account working conditions, the nature of labor function, and the tariff-qualification characteristics specified in the currently effective unified tariff-qualification reference books.