2026-cı ilin ilk yarısında Rusiyanın paytaxtı Moskvada elit mənzillərin satışı ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə təxminən 30 faiz azalıb. Medianews.az bildirir ki, əsas səbəb kimi sürətli bahalaşma göstərilir.
Məlumatlara görə, elit seqmentdə mənzilin bir kvadratmetrinin orta satış qiyməti 2,5 milyon rubla (təxminən 57 min manat) çatıb. Bu göstərici 2025-ci ilin birinci yarısı ilə müqayisədə təxminən 30 faiz çoxdur.
“Metrium Premium” şirkətinin rəsmisi Anna Rəcəbovanın fikrincə, ilkin elit mənzil bazarında qiymətlər müvəqqəti olaraq maksimum həddə çatıb və investisiya marağı nəzərəçarpacaq dərəcədə zəifləyib. Onun mövqeyini “İntermark Şəhər Daşınmaz Əmlakı” şirkətinin nümayəndəsi Dmitri Xalin də bölüşür. Xalinin sözlərinə görə, hazırkı qiymətlər fonunda alıcılar tikinti mərhələsində olan obyektlərin gələcəkdə əhəmiyyətli dərəcədə bahalaşacağına inanmırlar.
Rəcəbova qeyd edir ki, bazara çıxarılan yeni layihələrin bir qismi artıq hazır mənzillərin qiymətinə yaxın məbləğlərlə təklif olunur. Bu səbəbdən yaxın perspektivdə tələbatın sürətlə bərpa olunacağı gözlənmir. Ekspert hesab edir ki, elit yeni tikili bazarının sabit artım mərhələsinə qayıtması üçün bir ildən bir neçə ilədək vaxt tələb oluna bilər.
Ancaq bazarda təklif artmaqda davam edir. “Capital Group”un məlumatına görə, 2026-cı ilin əvvəlindən Moskvada eyni vaxtda 10 yaşayış kompleksində satışlara start verilib, daha iki layihədə isə mənzil rezervasiyası açılıb. Halbuki ötən il bazara cəmi üç yeni layihə çıxarılmışdı.
“Metrium Premium”un hesablamalarına əsasən, Moskvada yüksək büdcəli ilkin mənzil təklifinin həcmi son bir ildə 11,4 faiz artaraq 2,3 min lota yüksəlib. Bir il əvvəl bu göstərici 2,1 min lot idi. Müqayisə üçün qeyd olunur ki, eyni dövrdə paytaxt üzrə yeni tikililərin ümumi təklif həcmi 17 faiz azalıb.
2025-ci ildə Moskvanın elit yeni tikililər bazarında satışlar əvvəlki illə müqayisədə 5 faiz geriləmişdi. 2024-cü ildə isə bu seqmentdə satışlar 43 faiz artmışdı. Mütəxəssislər deyir ki, bahalı mənzil bazarı investisiya tələbatının bir hissəsini bank depozitləri və digər maliyyə alətlərinə uduzub. Bu da elit daşınmaz əmlaka marağın zəifləməsində mühüm rol oynayıb.

In the first half of 2026, the sale of elite apartments in the capital of Russia, Moscow, decreased by approximately 30 percent compared to the same period last year. Medianews.az reports that the main reason for this is the rapid price increase.
According to the data, the average selling price per square meter of apartments in the elite segment reached 2.5 million rubles (approximately 57 thousand manats). This indicator is about 30 percent higher compared to the first half of 2025.
According to Anna Rajabova, a representative of the "Metrium Premium" company, prices in the primary elite housing market have temporarily reached their maximum, and investment interest has weakened significantly. Dmitry Khalin, a representative of the "Intermark Urban Real Estate" company, shares her opinion. According to Khalin, given the current prices, buyers do not believe that properties under construction will significantly increase in price in the future.
Rajabova notes that some of the new projects entering the market are already being offered at prices close to those of completed apartments. For this reason, a rapid recovery in demand is not expected in the near future. The expert believes that it may take from one to several years for the elite new building market to return to a stable growth phase.
However, the supply in the market continues to increase. According to "Capital Group," since the beginning of 2026, sales have started simultaneously in 10 residential complexes in Moscow, and apartment reservations have opened in two more projects. In contrast, only three new projects entered the market last year.
Based on calculations by "Metrium Premium," the volume of high-budget primary apartment supply in Moscow increased by 11.4 percent over the past year, rising to 2.3 thousand lots. A year ago, this figure was 2.1 thousand lots. For comparison, during the same period, the total supply volume of new buildings in the capital decreased by 17 percent.
In 2025, sales in Moscow’s elite new building market declined by 5 percent compared to the previous year. In 2024, sales in this segment had increased by 43 percent. Experts say that the luxury housing market lost part of its investment demand to bank deposits and other financial instruments. This played an important role in weakening interest in elite real estate.