Nəhəng dinozavr növü
Alimlər Taylandda Cənub-Şərqi Asiyada indiyədək tapılmış ən böyük dinozavr növlərindən birini aşkar ediblər.
Medianews.az xəbər verir ki, yeni növə “Nagatitan chaiyaphumensis adı verilib.
Araşdırmaya görə, dinozavrın uzunluğu təxminən 27 metr, çəkisi isə 27 ton olub. Mütəxəssislər onun ölçüsünün məşhur T-Rex-dən (tirannozavr) təxminən iki dəfə böyük olduğunu bildirirlər.
Bitki ilə qidalanan bu nəhəng dinozavr sauropod ailəsinə aid olub. Fosillər Taylandın Çaiyafum bölgəsində aşkarlanıb.
Alimlər hesab edirlər ki, bu, bölgədə tapılan son böyük dinozavr növlərindən biri ola bilər. Səbəb isə həmin dövrdən sonrakı geoloji qatların dəniz altında qalmasıdır.
Tədqiqat müəllifləri bildirirlər ki, bölgədə hələ araşdırılmamış çoxlu dinozavr fosili mövcuddur və gələcəkdə yeni növlərin aşkarlanması mümkündür.

Scientists have discovered one of the largest dinosaur species found so far in Southeast Asia in Thailand.
According to Medianews.az, the new species has been named "Nagatitan chaiyaphumensis".
According to the research, the dinosaur was approximately 27 meters long and weighed 27 tons. Experts state that its size was about twice as large as the famous T-Rex (tyrannosaurus).
This gigantic plant-eating dinosaur belonged to the sauropod family. The fossils were discovered in the Chaiyaphum region of Thailand.
Scientists believe that this could be one of the last large dinosaur species found in the region. The reason is that the geological layers after that period remained underwater.
The authors of the study state that there are still many unexplored dinosaur fossils in the region and it is possible to discover new species in the future.