Nobel laureatına nə cəza verilib?
Medianews.az-ın məlumatına görə, fevralın 7-də Məşhəddə məhkəmənin çıxardığı qərarla Nərgiz Məhəmmədi 7 il 6 ay müddətinə azadlıqdan məhrum edilib.
Nərgiz Məhəmmədiyə “qanunsuz toplaşma və dövlətə qarşı qəsd” ittihamı ilə 6 il, “dövlət əleyhinə təbliğat” ittihamı ilə isə 1 il 6 ay iş kəsilib. Bundan əlavə, ona azadlığa buraxılandan sonra 2 il ərzində ölkədən çıxış qadağası qoyulub.
Məhkəmə qərarına əsasən, Nərgiz Məhəmmədi həmçinin 2 il müddətinə ölkə daxilində sürgünə göndəriləcək. O, sürgün həyatını Tehrandan təxminən 740 kilometr cənub-şərqdə yerləşən ərazidəki məntəqədə yaşayacaq.
Uzun illərdir hüquq müdafiəsi ilə məşğul olan 53 yaşlı Nərgiz Məhəmmədi indiyədək 13 dəfə həbs edilib, bunun 5-də azadlıqdan məhrumetmə cəzası alıb.
O, 2025-ci ilin dekabr ayından yenidən həbsdədir. Tərəfdarlarının dediyinə görə, Nərgiz Məhəmmədi 2026-cı il fevralın 2-dən həbsdə aclıq aksiyası keçirir.
Nərgiz Məhəmmədi İranda qadınların hüquqları, eləcə də insan hüquq və azadlıqlarının təşviqi sahəsində fəaliyyətinə görə 2023-cü ildə Nobel mükafatına layiq görülüb. Bu mükafata layiq görüləndə o, həbsxanada olub.
Nərgiz Məhəmmədi İranın digər Nobel laureatı Şirin İbadinin rəhbərlik etdiyi İnsan Haqlarının Müdafiəçiləri Mərkəzinin vitse-prezidentidir.

Иранской правозащитнице, лауреату Нобелевской премии Нергис Мохаммади вынесен приговор.
По информации Medianews.az, 7 февраля в Мешхеде суд вынес решение о лишении свободы Нергис Мохаммади сроком на 7 лет и 6 месяцев.
Нергис Мохаммади была приговорена к 6 годам за «незаконные собрания и покушение на государство», а также к 1 году и 6 месяцам за «пропаганду против государства». Кроме того, ей запрещено покидать страну в течение 2 лет после освобождения.
Согласно решению суда, Нергис Мохаммади также будет отправлена в ссылку внутри страны сроком на 2 года. Она будет проживать в пункте, расположенном примерно в 740 километрах к юго-востоку от Тегерана.
53-летняя Нергис Мохаммади, занимающаяся правозащитной деятельностью на протяжении многих лет, была арестована 13 раз, из которых 5 раз получила наказание в виде лишения свободы.
С декабря 2025 года она вновь содержится под стражей. По словам её сторонников, с 2 февраля 2026 года Нергис Мохаммади проводит голодовку в знак протеста.
В 2023 году Нергис Мохаммади была удостоена Нобелевской премии за свою деятельность по защите прав женщин, а также продвижению прав и свобод человека в Иране. На момент присуждения премии она находилась в тюрьме.
Нергис Мохаммади является вице-президентом Центра защиты прав человека (ЦЗПЧ), который возглавляет другой иранский лауреат Нобелевской премии Ширин Эбади.