Nobel laureatına nə cəza verilib?
Medianews.az-ın məlumatına görə, fevralın 7-də Məşhəddə məhkəmənin çıxardığı qərarla Nərgiz Məhəmmədi 7 il 6 ay müddətinə azadlıqdan məhrum edilib.
Nərgiz Məhəmmədiyə “qanunsuz toplaşma və dövlətə qarşı qəsd” ittihamı ilə 6 il, “dövlət əleyhinə təbliğat” ittihamı ilə isə 1 il 6 ay iş kəsilib. Bundan əlavə, ona azadlığa buraxılandan sonra 2 il ərzində ölkədən çıxış qadağası qoyulub.
Məhkəmə qərarına əsasən, Nərgiz Məhəmmədi həmçinin 2 il müddətinə ölkə daxilində sürgünə göndəriləcək. O, sürgün həyatını Tehrandan təxminən 740 kilometr cənub-şərqdə yerləşən ərazidəki məntəqədə yaşayacaq.
Uzun illərdir hüquq müdafiəsi ilə məşğul olan 53 yaşlı Nərgiz Məhəmmədi indiyədək 13 dəfə həbs edilib, bunun 5-də azadlıqdan məhrumetmə cəzası alıb.
O, 2025-ci ilin dekabr ayından yenidən həbsdədir. Tərəfdarlarının dediyinə görə, Nərgiz Məhəmmədi 2026-cı il fevralın 2-dən həbsdə aclıq aksiyası keçirir.
Nərgiz Məhəmmədi İranda qadınların hüquqları, eləcə də insan hüquq və azadlıqlarının təşviqi sahəsində fəaliyyətinə görə 2023-cü ildə Nobel mükafatına layiq görülüb. Bu mükafata layiq görüləndə o, həbsxanada olub.
Nərgiz Məhəmmədi İranın digər Nobel laureatı Şirin İbadinin rəhbərlik etdiyi İnsan Haqlarının Müdafiəçiləri Mərkəzinin vitse-prezidentidir.

What punishment was given to the Nobel laureate?
According to Medianews.az, on February 7, a court ruling in Mashhad sentenced Narges Mohammadi to 7 years and 6 months of imprisonment.
Narges Mohammadi was sentenced to 6 years for the charge of "illegal assembly and conspiracy against the state," and 1 year and 6 months for "propaganda against the state." In addition, she has been banned from leaving the country for 2 years after her release.
According to the court decision, Narges Mohammadi will also be exiled within the country for 2 years. She will live her exile in a location approximately 740 kilometers southeast of Tehran.
The 53-year-old Narges Mohammadi, who has been working in human rights defense for many years, has been arrested 13 times to date, and received imprisonment sentences 5 times.
She has been detained again since December 2025. According to her supporters, Narges Mohammadi has been on a hunger strike since February 2, 2026, while in detention.
Narges Mohammadi was awarded the Nobel Prize in 2023 for her activities in promoting women's rights as well as human rights and freedoms in Iran. She was in prison when she received this award.
Narges Mohammadi is the vice president of the Human Rights Defenders Center (HRDC) led by Iran's other Nobel laureate Shirin Ebadi.