Pezeşkian: "Xalqın tələbinə əməl edilməlidir"
İran Prezidenti Məsud Pezeşkian təhlükəsizlik qüvvələrini ölkə daxilində 10 gündən çoxdur davam edən etirazçılara qarşı maksimum təmkinli olmağa çağırıb.
Bu barədə "Report" "Al-Araby" telekanalına istinadən xəbər verir.
"Hər hansı zorakı hərəkətlərdən və ya məcburiyyətdən qaçınmaq lazımdır. Son dərəcə təmkin tətbiq edilməli, dialoq və dinc ünsiyyət qurulmalı və İran xalqının tələblərinə əməl edilməlidir", - deyə o qeyd edib.
Qeyd edək ki, yanvarın 8-də Tehran, Təbriz və Məşhəddə genişmiqyaslı nümayişlər keçirilir. Paytaxtda etirazçılar Ayətullah Kaşani bulvarında, Yusif və Azadi rayonlarında toplaşırlar. Onlar hökumət əleyhinə şüarlar səsləndirirlər və yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılmasını tələb edirlər.
Keçmiş şahın oğlu Şahzadə Rza Pəhləvinin rəhbərlik etdiyi xarici müxalifət cümə axşamı günü yeni tətillər və nümayişlər çağırışı edib.
"Al-Araby"nin məlumatına görə, bunlar İranda 2022-2023-cü illərdə qadınlar üçün geyim qaydalarını pozduğuna görə əxlaq polisi tərəfindən həbs edilən 22 yaşlı fəal Məhsa Əminin ölümündən sonra baş verən iğtişaşlardan bəri ən böyük etirazlardır.

President of Iran: "The demand of the people must be met"
Iran President Masoud Pezeshkian has called on security forces to exercise maximum restraint against protesters who have been ongoing for more than 10 days within the country.
According to "Report," citing the "Al-Araby" TV channel.
"Any violent actions or coercion should be avoided. Extreme restraint must be applied, dialogue and peaceful communication established, and the demands of the Iranian people fulfilled," he said.
It should be noted that on January 8, large-scale demonstrations took place in Tehran, Tabriz, and Mashhad. In the capital, protesters gathered on Ayatollah Kashani Boulevard, as well as the Yusif and Azadi districts. They chanted slogans against the government and demanded improvements in living conditions.
The foreign opposition led by the son of the former Shah, Prince Reza Pahlavi, called for new strikes and demonstrations on Thursday.
According to "Al-Araby," these are the largest protests since the unrest following the death of 22-year-old activist Mahsa Amini, who was arrested by the morality police for violating women's dress codes in Iran during 2022-2023.