Pezeşkian: "Xalqın tələbinə əməl edilməlidir"
İran Prezidenti Məsud Pezeşkian təhlükəsizlik qüvvələrini ölkə daxilində 10 gündən çoxdur davam edən etirazçılara qarşı maksimum təmkinli olmağa çağırıb.
Bu barədə "Report" "Al-Araby" telekanalına istinadən xəbər verir.
"Hər hansı zorakı hərəkətlərdən və ya məcburiyyətdən qaçınmaq lazımdır. Son dərəcə təmkin tətbiq edilməli, dialoq və dinc ünsiyyət qurulmalı və İran xalqının tələblərinə əməl edilməlidir", - deyə o qeyd edib.
Qeyd edək ki, yanvarın 8-də Tehran, Təbriz və Məşhəddə genişmiqyaslı nümayişlər keçirilir. Paytaxtda etirazçılar Ayətullah Kaşani bulvarında, Yusif və Azadi rayonlarında toplaşırlar. Onlar hökumət əleyhinə şüarlar səsləndirirlər və yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılmasını tələb edirlər.
Keçmiş şahın oğlu Şahzadə Rza Pəhləvinin rəhbərlik etdiyi xarici müxalifət cümə axşamı günü yeni tətillər və nümayişlər çağırışı edib.
"Al-Araby"nin məlumatına görə, bunlar İranda 2022-2023-cü illərdə qadınlar üçün geyim qaydalarını pozduğuna görə əxlaq polisi tərəfindən həbs edilən 22 yaşlı fəal Məhsa Əminin ölümündən sonra baş verən iğtişaşlardan bəri ən böyük etirazlardır.

Президент Ирана Масуд Пезешкиан призвал силы безопасности проявлять максимальную сдержанность по отношению к протестующим, акции которых продолжаются в стране уже более 10 дней.
Об этом сообщает "Report" со ссылкой на телеканал "Al-Araby".
"Необходимо избегать любых насильственных действий или применения принуждения. Следует проявлять крайнюю сдержанность, налаживать диалог и мирное общение, а также соблюдать требования иранского народа", - отметил он.
Отметим, что 8 января в Тегеране, Тебризе и Машхаде проходят массовые демонстрации. В столице протестующие собираются на бульваре Аятоллы Кашани, в районах Юсиф и Азади. Они скандируют антиправительственные лозунги и требуют улучшения условий жизни.
Иностранная оппозиция во главе с Шахзаде Резой Пехлеви, сыном бывшего шаха, в четверг призвала к новым забастовкам и демонстрациям.
По информации "Al-Araby", эти акции являются крупнейшими с момента беспорядков, начавшихся после смерти 22-летней активистки Махсы Амини, задержанной полицией нравов за нарушение правил одежды в Иране в 2022-2023 годах.