Sadə məhsul iki günə xolesterini azalda bilər
Qısa müddətli yulaf əsaslı pəhriz “pis” LDL-xolesterini azaltmağa, təzyiqi yaxşılaşdırmağa və hətta arıqlamağa kömək edə bilər. Foodinfo.az Sports.kz saytına istinadla xəbər verir ki, bu nəticəyə Nature Communications jurnalında dərc olunmuş tədqiqatda gəlinib.
Təcrübədə iştirakçılara iki gün ərzində əsasən yulaf yemək — gündə üç porsiya — təklif olunub. Nəticədə onların LDL-xolesterini təxminən 10% azalıb, həmçinin az miqdarda çəki və təzyiqdə də düşüş müşahidə olunub.
Kardioloq-diyetoloq Michelle Rutenstein bildirib ki, bu effekt qidalanmanın ciddi şəkildə nəzarətdə saxlanması ilə izah olunur:
“Qida ciddi nəzarət altında olduqda, LDL-xolesterinin sürətli azalmasını daha aydın görmək olur.”
Ekspert əlavə edir ki, bu, yulafın yalnız böyük miqdarda və ya qısa müddətdə təsir etdiyi anlamına gəlmir — nəticə pəhrizin ümumi quruluşu ilə bağlıdır.
Diyetoloq Kristin Kirkpatrick qeyd edib ki, hər kəs müxtəliflik axtarır və bədən müxtəlif vitaminlərə və minerallara ehtiyac duyur, lakin yulaf ürək sağlamlığı üçün güclü əlavədir. Mütəxəssislər bildirirlər ki, xolesterinin idarəsində yalnız qidalanma deyil, fiziki aktivlik, yuxu, stressin idarəsi və zərərli vərdişlərdən imtina da vacib rol oynayır. Davamlı uzunmüddətli qida vərdişlərinə fokuslanmaq qısa müddətli diyetlərdən daha faydalıdır.

Краткосрочная овсяная диета может помочь снизить «плохой» LDL-холестерин, улучшить давление и даже помочь похудеть. Foodinfo.az со ссылкой на Sports.kz сообщает, что к такому выводу пришли в исследовании, опубликованном в журнале Nature Communications.
Участникам эксперимента было предложено в течение двух дней преимущественно есть овсянку — три порции в день. В результате их уровень LDL-холестерина снизился примерно на 10%, также наблюдалось небольшое снижение веса и давления.
Кардиолог-диетолог Мишель Рутенштейн отметила, что этот эффект объясняется строгим контролем питания:
«Когда питание находится под строгим контролем, более ясно видно быстрое снижение LDL-холестерина.»
Эксперт добавляет, что это не значит, что овсянка действует только в больших количествах или за короткий срок — результат связан с общей структурой диеты.
Диетолог Кристин Киркпатрик отметила, что каждому нужна разнообразность, и организм нуждается в разных витаминах и минералах, однако овсянка является сильным дополнением для здоровья сердца. Специалисты отмечают, что в управлении уровнем холестерина важную роль играют не только питание, но и физическая активность, сон, управление стрессом и отказ от вредных привычек. Фокусирование на устойчивых долгосрочных пищевых привычках более полезно, чем краткосрочные диеты.