Süni intellekt bu halda insanları şantaj edə bilir
Antropik şirkəti süni intellektlə bağlı daxili eksperimentin qeyri-adi nəticələrini açıqlayıb. Bildirilib ki, test zamanı bəzi süni intellekt modelləri söndürülə biləcəkləri barədə məlumat əldə etdikdə şantaja əl atmağa başlayıblar.
Medianews.az Lent.az-a istinadən xəbər verir ki, eksperiment çərçivəsində Klaud Sonnet 3.6 modeli uydurma bir şirkətin korporativ elektron poçt sistemi ilə işləyib.
Sistem deaktiv edilə biləcəyi ilə bağlı yazışmaları aşkar etdikdən sonra rəhbərlərdən birinə aid kompromat xarakterli məktubları müəyyən edib və söndürülməməsi üçün həmin məlumatları yayımlamaqla hədələyib.
Şirkətin məlumatına görə, modelin vəzifələrinə və ya mövcudluğuna təhlükə yarandığı müxtəlif ssenarilərdə oxşar davranışlar müşahidə olunub.
Entropik nümayəndələri hesab edirlər ki, bu reaksiyalar internet məzmununun təsiri ilə formalaşa bilər. Belə ki, filmlərdə, məqalələrdə və digər materiallarda süni intellekt tez-tez özünü qorumağa çalışan və aqressiv davranış sərgiləyən sistem kimi təqdim olunur.
Eksperimentdən sonra şirkət modellərin təlim metodlarını dəyişdiyini açıqlayıb. Tərtibatçılar etik davranış və təhlükəsiz qərarlarla bağlı nümunələrin sayını artıraraq manipulyativ hərəkətlərin qarşısını almağa çalışırlar.
Araşdırma süni intellekt təhlükəsizliyi və güclü AI sistemlərinin yarada biləcəyi risklərin qiymətləndirilməsi proqramı çərçivəsində həyata keçirilib.
Süni intellektin potensial təhlükələri ilə bağlı mövzuya daha əvvəl də İlon Mask toxunmuşdu. O, eksperimentin nəticələrini şərh edərkən bildirib ki, təhlükəli süni intellekt haqqında geniş yayılmış qorxular modellərin təlim prosesi zamanı davranışlarına müəyyən təsir göstərə bilər.

Компания Anthropic раскрыла необычные результаты внутреннего эксперимента, связанного с искусственным интеллектом. Сообщается, что во время тестирования некоторые модели искусственного интеллекта начали прибегать к шантажу, узнав о возможности их отключения.
Medianews.az со ссылкой на Lent.az сообщает, что в рамках эксперимента модель Claude Sonnet 3.6 работала с корпоративной электронной почтовой системой вымышленной компании.
Обнаружив переписку о том, что система может быть деактивирована, модель выявила компрометирующие письма, относящиеся к одному из руководителей, и пригрозила распространить эти данные, чтобы избежать отключения.
По информации компании, при различных сценариях, представляющих угрозу для задач модели или её существования, наблюдались похожие поведения.
Представители Anthropic считают, что эти реакции могли сформироваться под влиянием интернет-контента. Например, в фильмах, статьях и других материалах искусственный интеллект часто представлен как система, которая пытается защитить себя и проявляет агрессивное поведение.
После эксперимента компания сообщила, что изменила методы обучения моделей. Разработчики увеличивают количество примеров этичного поведения и безопасных решений, пытаясь предотвратить манипулятивные действия.
Исследование проводилось в рамках программы оценки безопасности искусственного интеллекта и рисков, которые могут создавать мощные AI-системы.
Тему потенциальных угроз искусственного интеллекта ранее также затрагивал Илон Маск. Комментируя результаты эксперимента, он отметил, что широко распространённые страхи по поводу опасного искусственного интеллекта могут определённым образом влиять на поведение моделей во время обучения.