Tək bir metal dünya iqtisadiyyatını alt-üst etdi: Avropa "təcili mühafizəyə" keçdi
Qlobal əmtəə bazarlarında lityum strateji əhəmiyyətini yenidən qazanır. 2022-ci ildəki qiymət rekordlarından sonra istehsalın kəskin artması bazarda müvəqqəti artıqlıq yaratsa da, hazırda vəziyyət köklü şəkildə dəyişib.
Milli.Az xəbər verir ki, Çinin enerji sektoru islahatları göstərir ki, lityum artıq yalnız elektrikli nəqliyyat vasitələri üçün deyil, həm də daha böyük sahələr üçün həyati əhəmiyyət kəsb edir:
Enerji saxlama sistemləri (ESS): Bina tipli enerji depolama sistemlərinə olan tələbat ilk dəfə olaraq elektrikli avtomobil sektorunu geridə qoyub.
Süni intellekt və Məlumat mərkəzləri: Süni intellekt infrastrukturunun və bulud texnologiyalarının fasiləsiz enerji ehtiyacı nəhəng batareya sistemlərinə, dolayısı ilə lityuma olan tələbi artırıb.
2025-ci ilin iyununda ən aşağı həddə çatan lityum qiymətləri, Guangzhou Birjasında 130%-dən çox artım nümayiş etdirib. 2026-cı ildə qlobal tələbin 17-30% artacağı, lakin istehsalın bu sürətə çata bilməyəcəyi proqnozlaşdırılır. Bu isə bazarda ciddi lityum qıtlığına yol aça bilər.
Avropa İttifaqı (Aİ) Komissiyası lityumu 2026-2030-cu illər dövrü üçün "prioritet kritik xammal" siyahısına daxil edib. Almaniya və Fransa başda olmaqla, Avropa ölkələri lityumun təkrar emalı və emalı zavodlarına yatırılan investisiyaları sürətləndiriblər. Məqsəd bu strateji metalda xarici asılılığı azaltmaq və gələcəyin iqtisadiyyatında söz sahibi olmaqdır.

Литий вновь приобретает стратегическое значение на глобальных товарных рынках. После рекордных цен в 2022 году резкий рост производства вызвал временный избыток на рынке, однако сейчас ситуация коренным образом изменилась.
По сообщению Milli.Az, реформы в энергетическом секторе Китая показывают, что литий теперь жизненно важен не только для электромобилей, но и для более крупных областей:
Энергосистемы хранения (ESS): спрос на энергосистемы зданного типа впервые превысил спрос в секторе электромобилей.
Искусственный интеллект и дата-центры: непрерывная потребность в энергии инфраструктуры искусственного интеллекта и облачных технологий увеличила спрос на гигантские аккумуляторные системы, а, следовательно, и на литий.
В июне 2025 года цены на литий достигли минимального уровня, затем на Бирже Гуанчжоу наблюдалось более чем 130%-е повышение. Ожидается, что в 2026 году глобальный спрос вырастет на 17–30%, но производство не сможет поспевать за такими темпами. Это может привести к серьезному дефициту лития на рынке.
Европейская комиссия включила литий в список "приоритетных критических сырьевых материалов" на период 2026–2030 годов. Европейские страны, в частности Германия и Франция, ускорили инвестиции в заводы по переработке и обработке лития. Цель — сократить внешнюю зависимость от этого стратегического металла и занять лидирующие позиции в экономике будущего.