Tək bir metal dünya iqtisadiyyatını alt-üst etdi: Avropa "təcili mühafizəyə" keçdi
Qlobal əmtəə bazarlarında lityum strateji əhəmiyyətini yenidən qazanır. 2022-ci ildəki qiymət rekordlarından sonra istehsalın kəskin artması bazarda müvəqqəti artıqlıq yaratsa da, hazırda vəziyyət köklü şəkildə dəyişib.
Milli.Az xəbər verir ki, Çinin enerji sektoru islahatları göstərir ki, lityum artıq yalnız elektrikli nəqliyyat vasitələri üçün deyil, həm də daha böyük sahələr üçün həyati əhəmiyyət kəsb edir:
Enerji saxlama sistemləri (ESS): Bina tipli enerji depolama sistemlərinə olan tələbat ilk dəfə olaraq elektrikli avtomobil sektorunu geridə qoyub.
Süni intellekt və Məlumat mərkəzləri: Süni intellekt infrastrukturunun və bulud texnologiyalarının fasiləsiz enerji ehtiyacı nəhəng batareya sistemlərinə, dolayısı ilə lityuma olan tələbi artırıb.
2025-ci ilin iyununda ən aşağı həddə çatan lityum qiymətləri, Guangzhou Birjasında 130%-dən çox artım nümayiş etdirib. 2026-cı ildə qlobal tələbin 17-30% artacağı, lakin istehsalın bu sürətə çata bilməyəcəyi proqnozlaşdırılır. Bu isə bazarda ciddi lityum qıtlığına yol aça bilər.
Avropa İttifaqı (Aİ) Komissiyası lityumu 2026-2030-cu illər dövrü üçün "prioritet kritik xammal" siyahısına daxil edib. Almaniya və Fransa başda olmaqla, Avropa ölkələri lityumun təkrar emalı və emalı zavodlarına yatırılan investisiyaları sürətləndiriblər. Məqsəd bu strateji metalda xarici asılılığı azaltmaq və gələcəyin iqtisadiyyatında söz sahibi olmaqdır.

A single metal disrupted the global economy: Europe switched to "emergency protection"
Lithium is regaining its strategic importance in global commodity markets. Although a sharp increase in production following the price records of 2022 temporarily created a surplus in the market, the situation has now fundamentally changed.
According to Milli.Az, reforms in China's energy sector show that lithium is now vital not only for electric vehicles but also for larger sectors:
Energy Storage Systems (ESS): Demand for building-type energy storage systems has surpassed that of the electric vehicle sector for the first time.
Artificial Intelligence and Data Centers: The continuous energy demand of artificial intelligence infrastructure and cloud technologies has increased the demand for enormous battery systems, and consequently, for lithium.
In June 2025, lithium prices, which had reached their lowest point, showed an increase of more than 130% on the Guangzhou Exchange. Global demand is projected to increase by 17-30% in 2026, but production is unlikely to reach this pace. This could lead to a serious lithium shortage in the market.
The European Union (EU) Commission has included lithium in the "priority critical raw materials" list for the period 2026-2030. European countries, led by Germany and France, have accelerated investments in lithium recycling and processing plants. The goal is to reduce foreign dependency on this strategic metal and to have a leading role in the economy of the future.