Türkiyədə qalmaqallı paylaşım:
Türkiyənin Muğla vilayətində sosial şəbəkədə hicab geydirilmiş donuz təsviri paylaşan diyetoloq Onur Kılınç barəsində həbs qərarı verilib.
Medianews.az xəbər verir ki, süni intellektlə hazırlanmış görüntünün paylaşılması ictimai narazılığa səbəb olub.
Diyetoloq sözügedən vizualı sosial media hesabında paylaşaraq bunu süni intellektin yaradıcılığı ilə əlaqələndirib. Paylaşımdan sonra Muğla  prokurorluğu araşdırma başladıb.
İstintaq çərçivəsində Kılınç evində saxlanılıb, aparılan axtarış zamanı noutbuk və iki mobil telefon götürülüb. O, ilkin mərhələdə ölkədən çıxış qadağası ilə məhkəmə nəzarəti altına buraxılsa da, prokurorluğun etirazından sonra yenidən saxlanılıb.

Scandalous post in Turkey:
In Muğla province of Turkey, a detention order has been issued for dietitian Onur Kılınç, who shared an image of a pig wearing a hijab on social media.
Medianews.az reports that the sharing of the artificially intelligence-generated image caused public unrest.
The dietitian shared the said visual on his social media account and attributed it to artificial intelligence creativity. After the post, the Muğla prosecutor's office launched an investigation.
During the investigation, Kılınç was detained at his home, and a laptop and two mobile phones were confiscated during a search. Although he was initially placed under judicial control with a ban on leaving the country, he was detained again following the prosecutor's objection.
Subsequently, Onur Kılınç was brought before the court and detention was chosen as a preventive measure against him.