23 yaşlı Zaur 150-yə yaxın şəxsi belə aldadıb –
Sosial şəbəkədə müxtəlif şəxslərin profillərinin oxşarını yaradaraq onların dostluğunda olan vətəndaşlara banklar adından həqiqətə uyğun olmayan informasiyalar göndərən və bu yolla çoxsaylı onlayn dələduzluqlar etməkdə şübhəli bilinən şəxs həbs olunub.
Bu barədə Medianews.az-a Daxili İşlər Nazirliyindən (DİN) məlumat verilib.
Bildirilib ki, DİN-in Kibercinayətkarlıqla Mübarizə Baş İdarəsinin keçirdiyi əməliyyat-texniki tədbirlərlə qanunsuz əməlləri törətməkdə şübhəli bilinən, əvvəllər dəfələrlə məhkum olunmuş, 23 yaşlı Zaur Teymurxanov saxlanılıb.
Müəyyən edilib ki, Z.Teymurxanov sosial şəbəkələrdə istifadəçilərin profil şəkillərini əldə edərək onların adlarına oxşar saxta hesablar yaradıb. Daha sonra həmin şəxslərin dost siyahısında olan istifadəçilərə yazaraq guya “bank kampaniyalarının keçirildiyi, yüksək məbləğdə pul mükafatı qazanmaq imkanı olduğu və kampaniyanın başa çatmasına az vaxt qaldığı” barədə mesajlar göndərməklə onların kart məlumatlarını əldə edib.
Z.Teymurxanov zərərçəkən şəxslər məlumatları və telefonlarına göndərilmiş “OTP” təhlükəsizlik kodlarını təqdim etdikdən sonra kartlardakı vəsaiti ələ keçirib. O, sonradan şəxsiyyətini gizlətmək üçün taladığı pulları xarici onlayn alış-veriş resursları və elektron platformalara yönləndirib. Araşdırmalarla Z.Teymurxanovun 150-yə yaxın vətəndaşa maddi ziyan vurduğu məlum olub.
Faktla bağlı cinayət işi başlanılıb, Z.Teymurxanov istintaqa cəlb olunaraq barəsində məhkəmənin qərarı ilə həbs qətimkan tədbiri seçilib.

В социальной сети, создавая копии профилей различных лиц и отправляя их друзьям недостоверную информацию от имени банков, подозреваемый в совершении многочисленных онлайн-мошенничеств был задержан.
Об этом сообщил Medianews.az со ссылкой на МВД.
Сообщается, что в результате оперативно-технических мероприятий Главного управления по борьбе с киберпреступностью МВД был задержан 23-летний Заур Теймурханов, ранее неоднократно судимый, подозреваемый в совершении незаконных действий.
Установлено, что З.Теймурханов получал фотографии профилей пользователей в социальных сетях и создавал на их имена похожие фальшивые аккаунты. Затем он писал пользователям, находящимся в списках друзей этих лиц, отправляя сообщения якобы о «проведении банковских кампаний, возможности выиграть крупный денежный приз и о том, что до окончания кампании осталось мало времени», чтобы получить сведения их карт.
После того как пострадавшие предоставляли данные и «OTP»-коды безопасности, полученные на их телефоны, З.Теймурханов завладевал средствами с их карт. Затем, чтобы скрыть личность, он направлял снятые деньги на зарубежные ресурсы онлайн-покупок и электронные платформы. В ходе расследования установлено, что З.Теймурханов нанес материальный ущерб почти 150 гражданам.
По факту возбуждено уголовное дело, З.Теймурханов привлечен к следствию, ему по решению суда избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.