23 yaşlı Zaur 150-yə yaxın şəxsi belə aldadıb –
Sosial şəbəkədə müxtəlif şəxslərin profillərinin oxşarını yaradaraq onların dostluğunda olan vətəndaşlara banklar adından həqiqətə uyğun olmayan informasiyalar göndərən və bu yolla çoxsaylı onlayn dələduzluqlar etməkdə şübhəli bilinən şəxs həbs olunub.
Bu barədə Medianews.az-a Daxili İşlər Nazirliyindən (DİN) məlumat verilib.
Bildirilib ki, DİN-in Kibercinayətkarlıqla Mübarizə Baş İdarəsinin keçirdiyi əməliyyat-texniki tədbirlərlə qanunsuz əməlləri törətməkdə şübhəli bilinən, əvvəllər dəfələrlə məhkum olunmuş, 23 yaşlı Zaur Teymurxanov saxlanılıb.
Müəyyən edilib ki, Z.Teymurxanov sosial şəbəkələrdə istifadəçilərin profil şəkillərini əldə edərək onların adlarına oxşar saxta hesablar yaradıb. Daha sonra həmin şəxslərin dost siyahısında olan istifadəçilərə yazaraq guya “bank kampaniyalarının keçirildiyi, yüksək məbləğdə pul mükafatı qazanmaq imkanı olduğu və kampaniyanın başa çatmasına az vaxt qaldığı” barədə mesajlar göndərməklə onların kart məlumatlarını əldə edib.
Z.Teymurxanov zərərçəkən şəxslər məlumatları və telefonlarına göndərilmiş “OTP” təhlükəsizlik kodlarını təqdim etdikdən sonra kartlardakı vəsaiti ələ keçirib. O, sonradan şəxsiyyətini gizlətmək üçün taladığı pulları xarici onlayn alış-veriş resursları və elektron platformalara yönləndirib. Araşdırmalarla Z.Teymurxanovun 150-yə yaxın vətəndaşa maddi ziyan vurduğu məlum olub.
Faktla bağlı cinayət işi başlanılıb, Z.Teymurxanov istintaqa cəlb olunaraq barəsində məhkəmənin qərarı ilə həbs qətimkan tədbiri seçilib.

A person suspected of creating fake profiles similar to various individuals on social networks and sending false information on behalf of banks to the citizens in their friends list, thereby committing numerous online frauds, has been arrested.
Information about this was provided to Medianews.az by the Ministry of Internal Affairs (MIA).
It was reported that through operational-technical measures carried out by the Anti-Cybercrime Department of the MIA, 23-year-old Zaur Teymurkhanov, who had previously been convicted multiple times and was suspected of illegal activities, was detained.
It was established that Z. Teymurkhanov obtained the profile pictures of users on social networks and created fake accounts resembling them in their names. Then, by messaging users in the friend lists of those persons, he sent messages pretending that "bank campaigns were underway, offering opportunities to win large cash prizes, and that there was little time left until the campaign ended," thereby obtaining their card information.
After the victims provided the information and the "OTP" security codes sent to their phones, Z. Teymurkhanov seized the funds from the cards. He later directed the stolen money to foreign online shopping resources and electronic platforms in order to conceal his identity. Investigations revealed that Z. Teymurkhanov caused material damage to nearly 150 citizens.
A criminal case has been initiated regarding the incident, and Z. Teymurkhanov was involved in the investigation and was arrested by court decision as a preventive measure.