34 il sonra edam: qadını yandıraraq öldürən şəxsə hökm icra olundu
ABŞ-nin Florida ştatında 1990-cı ildə törədilən Marlis Sater qətli ilə bağlı hökm 34 ildən sonra icra edilib.
Medianews.az xəbər verir ki, cinayəti törədən Çadvik Skott Villasi zəhərli iynə ilə edam olunub. İnfazı qurbanın oğlu da izləyib.
5 sentyabr 1990-cı ildə 56 yaşlı Marlys Sather nahar üçün evə qayıdanda dəhşətli sürprizlə qarşılaşdı. Qonşusu, o zamanlar 22 yaşlı Çadvik Skott Villasi onun evini qarət edirdi.
Tutulacağını anlayan Villasi qadına hücum edərək onu ağır şəkildə döyüb, sonra əllərini-ayaqlarını bağlayıb və boğmağa cəhd edib. Daha sonra üzərinə benzin tökərək yandırıb. Ekspertiza qadının yandırıldığı anda hələ sağ olduğunu müəyyən edib.
Cinayətdən sonra qaçan Villasi 1991-ci ildə qəsdən adamöldürmə, oğurluq və yanğın törətmə maddələri ilə təqsirli bilinərək ölüm cəzasına məhkum edilib. Lakin hüquqi etirazlar səbəbindən hökmün icrası uzun illər gecikib.
ABŞ və Florida məhkəmələri son apellyasiya müraciətlərini rədd etdikdən sonra edama yol açılıb. Ştat qubernatorunun qərarı ilə hökm icra edilib.
Edam prosesi qısa müddətdə tamamlanıb. Məhkum son sözündə ailəsindən üzr istəyib, lakin özünü günahsız saydığını bildirib.
Qurbanın ailəsi isə açıqlamasında illərlə ədalət gözlədiklərini qeyd edərək, mərhumun sevgi dolu ana və nənə kimi xatırlanmasını istədiklərini vurğulayıb.

В штате Флорида, США, был приведен в исполнение приговор по делу об убийстве Марлис Сатер, совершенном в 1990 году, спустя 34 года.
По информации Medianews.az, преступник Чадвик Скотт Вилласи был казнен с помощью смертельной инъекции. Исполнение наказания также наблюдал сын жертвы.
5 сентября 1990 года 56-летняя Марлис Сатер, возвращаясь домой на обед, столкнулась с ужасным сюрпризом. Ее сосед, тогда 22-летний Чадвик Скотт Вилласи, грабил ее дом.
Понимая, что будет пойман, Вилласи напал на женщину, сильно избил ее, затем связал руки и ноги и попытался задушить. После этого он облил ее бензином и поджег. Экспертиза показала, что женщина была еще жива в момент поджога.
Вилласи, скрывшийся после преступления, в 1991 году был признан виновным по статьям умышленного убийства, кражи и поджога, и приговорен к смертной казни. Однако из-за юридических протестов исполнение приговора было отложено на многие годы.
После того, как суды США и Флориды отклонили последние апелляции, путь к казни был открыт. Приговор был приведен в исполнение по решению губернатора штата.
Процесс казни занял недолгое время. Осужденный в последних словах извинился перед семьей, но заявил, что считает себя невиновным.
Семья жертвы в заявлении отметила, что многие годы ждали справедливости и хотят, чтобы Марлис запомнили как любящую мать и бабушку.