34 il sonra edam: qadını yandıraraq öldürən şəxsə hökm icra olundu
ABŞ-nin Florida ştatında 1990-cı ildə törədilən Marlis Sater qətli ilə bağlı hökm 34 ildən sonra icra edilib.
Medianews.az xəbər verir ki, cinayəti törədən Çadvik Skott Villasi zəhərli iynə ilə edam olunub. İnfazı qurbanın oğlu da izləyib.
5 sentyabr 1990-cı ildə 56 yaşlı Marlys Sather nahar üçün evə qayıdanda dəhşətli sürprizlə qarşılaşdı. Qonşusu, o zamanlar 22 yaşlı Çadvik Skott Villasi onun evini qarət edirdi.
Tutulacağını anlayan Villasi qadına hücum edərək onu ağır şəkildə döyüb, sonra əllərini-ayaqlarını bağlayıb və boğmağa cəhd edib. Daha sonra üzərinə benzin tökərək yandırıb. Ekspertiza qadının yandırıldığı anda hələ sağ olduğunu müəyyən edib.
Cinayətdən sonra qaçan Villasi 1991-ci ildə qəsdən adamöldürmə, oğurluq və yanğın törətmə maddələri ilə təqsirli bilinərək ölüm cəzasına məhkum edilib. Lakin hüquqi etirazlar səbəbindən hökmün icrası uzun illər gecikib.
ABŞ və Florida məhkəmələri son apellyasiya müraciətlərini rədd etdikdən sonra edama yol açılıb. Ştat qubernatorunun qərarı ilə hökm icra edilib.
Edam prosesi qısa müddətdə tamamlanıb. Məhkum son sözündə ailəsindən üzr istəyib, lakin özünü günahsız saydığını bildirib.
Qurbanın ailəsi isə açıqlamasında illərlə ədalət gözlədiklərini qeyd edərək, mərhumun sevgi dolu ana və nənə kimi xatırlanmasını istədiklərini vurğulayıb.

The verdict related to the murder of Marlis Sather, committed in Florida, USA, in 1990, was executed 34 years later.
According to Medianews.az, Chadwick Scott Villasi, who committed the crime, was executed by lethal injection. The execution was also witnessed by the victim's son.
On September 5, 1990, 56-year-old Marlys Sather encountered a terrible surprise when she returned home for lunch. Her neighbor, then 22-year-old Chadwick Scott Villasi, was robbing her house.
Realizing he would be caught, Villasi attacked the woman, severely beat her, then tied her hands and feet and attempted to strangle her. Afterwards, he poured gasoline on her and set her on fire. The autopsy determined that the woman was still alive when she was set on fire.
After fleeing the crime scene, Villasi was found guilty in 1991 of intentional homicide, robbery, and arson charges, and was sentenced to death. However, due to legal objections, the execution was delayed for many years.
After US and Florida courts rejected the final appeals, the path was clear for the execution. The verdict was carried out by the decision of the state governor.
The execution process was completed in a short time. In his last words, the convict apologized to his family but stated that he considered himself innocent.
The victim’s family stated in their announcement that they waited for justice for years and emphasized that they wanted the deceased to be remembered as a loving mother and grandmother.
This incident has brought the discussions on the death penalty back to the forefront in the state of Florida.