ABŞ-nin Kaliforniya ştatındakı Stenford Universitetindən komanda ölümcül təhlükəli E.coli bakteriyalarından olan "Evo-Φ2147" kod adlı yeni virus genomunu yaratmaq üçün süni intellektdən (AI) istifadə edib.
"İndi müvəqqəti şəkildə təkamül keçirmiş növləri kəşf etmək əvəzinə, biz birdən-birə həyat yarada bilərik - bəli, primitiv mənada, amma proses artıq başlayıb. Bu, fərziyyə deyil. Bu, futuristik deyil, bu, baş verir", - deyə Britaniya molekulyar bioloqu və texnologiyalar sahəsində sahibkar Adrian Vulfson bildirib.
Qeyd edilir ki, "Evo-Φ2147" AI proqramı tərəfindən yaradılan 285 yeni "Evo2" virusundan biri olub. Onlar Petri qablarına yerləşdirilib və onlardan 16-sı E.coli-yə hücum edə bilib. Bütün 16 ştamın qarışığı, hətta ölümcül bakteriyaların ən davamlı formalarını belə məğlub edə bilib. Materialda qeyd edilir ki, "Evo-Φ2147" tam olaraq həyat deyil, çünki o, sahibindən kənarda çoxala bilmir və insandakı 20 000 genlə müqayisədə 11 gen ehtiva edir.
"Lakin bu onun sübutudur ki, genomları bütünlüklə layihələndirmək olar", - deyə yazıda vurğulanıb.
Vulfson və onun komandası bu sahədə qabaqcıldır. Alimlər DNT yaratmaq üçün "Sidewinder" adlı yeni alət icad ediblər ki, bu alət daha əvvəl hazırlanmış istənilən texnologiyadan 100 000 dəfə daha dəqiq uzun genetik ardıcıllıqlar qura bilmək qabiliyyətinə malikdir.(Oxu.Az)

Команда из Университета Стэнфорда в штате Калифорния, США, использовала искусственный интеллект (ИИ) для создания нового вирусного генома с кодовым названием "Evo-Φ2147", основанного на смертельно опасных бактериях E.coli.
"Теперь мы можем не просто временно обнаруживать эволюционировавшие виды, а сразу создавать жизнь — да, в примитивном смысле, но процесс уже начался. Это не гипотеза. Это не фантастика, это происходит", — заявил британский молекулярный биолог и предприниматель в области технологий Эдриан Вулфсон.
Отмечается, что "Evo-Φ2147" является одним из 285 новых вирусов "Evo2", созданных программой ИИ. Они были размещены в чашках Петри, и 16 из них смогли атаковать E.coli. Смесь всех 16 штаммов смогла победить даже самые устойчивые формы смертельных бактерий. В материале указано, что "Evo-Φ2147" не является полноценной жизнью, поскольку он не может размножаться вне хозяина и содержит 11 генов по сравнению с 20 000 генов у человека.
"Однако это является доказательством того, что геномы можно полностью проектировать", — подчеркивается в статье.
Вулфсон и его команда являются пионерами в этой области. Ученые изобрели новый инструмент под названием "Sidewinder" для создания ДНК, который способен создавать длинные генетические последовательности с точностью в 100 000 раз выше, чем любая ранее разработанная технология. (Oxu.Az)