ABŞ-nin Kaliforniya ştatındakı Stenford Universitetindən komanda ölümcül təhlükəli E.coli bakteriyalarından olan "Evo-Φ2147" kod adlı yeni virus genomunu yaratmaq üçün süni intellektdən (AI) istifadə edib.
"İndi müvəqqəti şəkildə təkamül keçirmiş növləri kəşf etmək əvəzinə, biz birdən-birə həyat yarada bilərik - bəli, primitiv mənada, amma proses artıq başlayıb. Bu, fərziyyə deyil. Bu, futuristik deyil, bu, baş verir", - deyə Britaniya molekulyar bioloqu və texnologiyalar sahəsində sahibkar Adrian Vulfson bildirib.
Qeyd edilir ki, "Evo-Φ2147" AI proqramı tərəfindən yaradılan 285 yeni "Evo2" virusundan biri olub. Onlar Petri qablarına yerləşdirilib və onlardan 16-sı E.coli-yə hücum edə bilib. Bütün 16 ştamın qarışığı, hətta ölümcül bakteriyaların ən davamlı formalarını belə məğlub edə bilib. Materialda qeyd edilir ki, "Evo-Φ2147" tam olaraq həyat deyil, çünki o, sahibindən kənarda çoxala bilmir və insandakı 20 000 genlə müqayisədə 11 gen ehtiva edir.
"Lakin bu onun sübutudur ki, genomları bütünlüklə layihələndirmək olar", - deyə yazıda vurğulanıb.
Vulfson və onun komandası bu sahədə qabaqcıldır. Alimlər DNT yaratmaq üçün "Sidewinder" adlı yeni alət icad ediblər ki, bu alət daha əvvəl hazırlanmış istənilən texnologiyadan 100 000 dəfə daha dəqiq uzun genetik ardıcıllıqlar qura bilmək qabiliyyətinə malikdir.(Oxu.Az)

In the USA, artificial intelligence created a new deadly virus for humans
A team from Stanford University in the U.S. state of California has used artificial intelligence (AI) to create the genome of a new virus code-named "Evo-Φ2147," derived from the deadly E.coli bacteria.
"Instead of temporarily discovering evolved species, we can suddenly create life - yes, in a primitive sense, but the process has already started. This is not a hypothesis. This is not futuristic, this is happening," said British molecular biologist and entrepreneur in the field of technology, Adrian Vulfson.
It is noted that "Evo-Φ2147" was one of 285 new "Evo2" viruses created by an AI program. They were placed in Petri dishes, and 16 of them were able to attack E.coli. A mixture of all 16 strains was even able to defeat the most resistant forms of deadly bacteria. The material states that "Evo-Φ2147" is not exactly life, because it cannot reproduce outside its host and contains 11 genes compared to 20,000 genes in humans.
"However, this is proof that genomes can be entirely designed," the article emphasized.
Vulfson and his team are pioneers in this field. Scientists have invented a new tool called "Sidewinder" to create DNA, which is capable of constructing long genetic sequences 100,000 times more accurately than any previously developed technology. (Oxu.Az)