ABŞ-də həyat bahalaşır: Vətəndaş göz yaşları ilə etiraz etdi -
Medianews.az xəbər verir ki, sosial şəbəkələrdə yayılan görüntülərdə bir qadının yanacaq və kirayə qiymətlərinə etiraz edərək göz yaşlarını saxlaya bilmədiyi anlar gündəm olub.
Qadın çıxışında benzinin qiymətinin kəskin artdığını vurğulayaraq, “Niyə bunu ödəyirəm? Kirayə onsuz da çox bahadır. Sadəcə işə gedib-gəlmək üçün çalışıram” sözləri ilə narazılığını ifadə edib.
Mütəxəssislərin fikrincə, İranla bağlı gərginlik qlobal enerji bazarına ciddi təsir göstərərək neft qiymətlərini sürətlə yüksəldib. ABŞ-də benzin qiymətləri 4 dolları keçib, neftin bir barelinin qiyməti isə 100 dolların üzərinə qalxaraq son illərin ən yüksək səviyyəsinə çatıb.
Enerji qiymətlərindəki artım kirayə və digər əsas xərclərə də təsir edərək vətəndaşların maliyyə yükünü ağırlaşdırır. İqtisadçılar xəbərdarlıq edir ki, münaqişə uzanarsa, inflyasiya daha da arta və qlobal iqtisadi yavaşlama riski yarana bilər.
Qadının “Bu hələ başlanğıcdır” sözləri sosial mediada geniş müzakirələrə səbəb olub və müharibənin iqtisadi təsirlərinin insanların gündəlik həyatına birbaşa təsir etdiyini göstərib.

На фоне конфликта, связанного с Ираном, рост цен на нефть повысил стоимость жизни в США.
Как сообщает Medianews.az, в социальных сетях распространилось видео, на котором женщина, протестуя против повышения цен на топливо и аренду жилья, не может сдержать слез, что вызвало широкий резонанс.
В своем выступлении женщина подчеркнула резкий рост цен на бензин и выразила недовольство словами: «Почему я должна это платить? Аренда уже и так очень дорогая. Я просто стараюсь ездить на работу и с работы».
По мнению экспертов, напряженность вокруг Ирана серьезно повлияла на глобальный энергетический рынок, стремительно подняв цены на нефть. В США цены на бензин превысили 4 доллара, а стоимость барреля нефти поднялась выше 100 долларов, достигнув самых высоких показателей за последние годы.
Рост цен на энергоносители также влияет на аренду и другие основные расходы, усугубляя финансовое бремя граждан. Экономисты предупреждают, что если конфликт затянется, инфляция может еще больше вырасти, и существует риск глобального экономического замедления.
Слова женщины «Это только начало» вызвали широкие обсуждения в социальных сетях и показали, что экономические последствия войны непосредственно воздействуют на повседневную жизнь людей.