ABŞ-də həyat bahalaşır: Vətəndaş göz yaşları ilə etiraz etdi -
Medianews.az xəbər verir ki, sosial şəbəkələrdə yayılan görüntülərdə bir qadının yanacaq və kirayə qiymətlərinə etiraz edərək göz yaşlarını saxlaya bilmədiyi anlar gündəm olub.
Qadın çıxışında benzinin qiymətinin kəskin artdığını vurğulayaraq, “Niyə bunu ödəyirəm? Kirayə onsuz da çox bahadır. Sadəcə işə gedib-gəlmək üçün çalışıram” sözləri ilə narazılığını ifadə edib.
Mütəxəssislərin fikrincə, İranla bağlı gərginlik qlobal enerji bazarına ciddi təsir göstərərək neft qiymətlərini sürətlə yüksəldib. ABŞ-də benzin qiymətləri 4 dolları keçib, neftin bir barelinin qiyməti isə 100 dolların üzərinə qalxaraq son illərin ən yüksək səviyyəsinə çatıb.
Enerji qiymətlərindəki artım kirayə və digər əsas xərclərə də təsir edərək vətəndaşların maliyyə yükünü ağırlaşdırır. İqtisadçılar xəbərdarlıq edir ki, münaqişə uzanarsa, inflyasiya daha da arta və qlobal iqtisadi yavaşlama riski yarana bilər.
Qadının “Bu hələ başlanğıcdır” sözləri sosial mediada geniş müzakirələrə səbəb olub və müharibənin iqtisadi təsirlərinin insanların gündəlik həyatına birbaşa təsir etdiyini göstərib.

Against the backdrop of the conflict with Iran, the increase in oil prices has raised the cost of living in the USA.
According to Medianews.az, footage circulating on social networks showing a woman unable to hold back her tears while protesting against fuel and rent prices has become a trending topic.
In her statement, the woman emphasized the sharp rise in gasoline prices, expressing her dissatisfaction with the words, "Why am I paying this? Rent is already very expensive. I'm just trying to go back and forth to work."
According to experts, tensions related to Iran have seriously affected the global energy market, rapidly driving up oil prices. Gasoline prices in the USA have surpassed $4, and the price of a barrel of oil has risen above $100, reaching the highest level in recent years.
The increase in energy prices also impacts rent and other essential expenses, thereby increasing the financial burden on citizens. Economists warn that if the conflict prolongs, inflation may rise further and there could be a risk of global economic slowdown.
The woman's words, "This is just the beginning," have sparked widespread discussions on social media and have shown that the economic effects of the war directly impact people’s daily lives.