Açılış bu tarixdədir -
Medianews.az “Qafqazinfo”ya istinadən xəbər verir ki, açılış mərasimi Axalkalaki Beynəlxalq Dəmir Yolu Stansiyasında baş tutacaq.
Bildirilib ki, Bakı-Tbilisi-Qars layihəsi çərçivəsində stansiyalar, körpülər, terminal, tunel və yarımstansiyalar tikilib. 235 km-ə qədər yeni yol çəkilib və Avropa standartlarına uyğun tamamilə yeni dəmir yolu infrastrukturu qurulub.
Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu 2017-ci ildən sınaq rejimində fəaliyyət göstərir. Dəmir yolunun texniki gücü ildə 5 milyon tondur. Magistralın ümumi uzunluğu 827 kilometr təşkil edir ki, bunun da 213 kilometri Gürcüstan ərazisindən keçir. Layihənin Gürcüstan hissəsinin tikintisi Azərbaycan tərəfindən ayrılmış 775 milyon ABŞ dolları kredit hesabına maliyyələşdirilib. Kreditin layihədən əldə olunacaq gəlirlər hesabına qaytarılması planlaşdırılır.

The opening is on this date -
Medianews.az reports, citing "Qafqazinfo," that the opening ceremony will take place at the Akhalkalaki International Railway Station.
It has been stated that within the framework of the Baku-Tbilisi-Kars project, stations, bridges, terminals, tunnels, and substations have been constructed. Up to 235 km of new tracks have been laid, and a completely new railway infrastructure compliant with European standards has been established.
The Baku-Tbilisi-Kars railway has been operating in a trial mode since 2017. The technical capacity of the railway is 5 million tons annually. The total length of the mainline is 827 kilometers, of which 213 kilometers pass through Georgian territory. The construction of the Georgian section of the project has been financed through a loan of 775 million US dollars allocated by Azerbaijan. The repayment of the loan is planned from the revenues generated by the project.