Açılış bu tarixdədir -
Medianews.az “Qafqazinfo”ya istinadən xəbər verir ki, açılış mərasimi Axalkalaki Beynəlxalq Dəmir Yolu Stansiyasında baş tutacaq.
Bildirilib ki, Bakı-Tbilisi-Qars layihəsi çərçivəsində stansiyalar, körpülər, terminal, tunel və yarımstansiyalar tikilib. 235 km-ə qədər yeni yol çəkilib və Avropa standartlarına uyğun tamamilə yeni dəmir yolu infrastrukturu qurulub.
Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu 2017-ci ildən sınaq rejimində fəaliyyət göstərir. Dəmir yolunun texniki gücü ildə 5 milyon tondur. Magistralın ümumi uzunluğu 827 kilometr təşkil edir ki, bunun da 213 kilometri Gürcüstan ərazisindən keçir. Layihənin Gürcüstan hissəsinin tikintisi Azərbaycan tərəfindən ayrılmış 775 milyon ABŞ dolları kredit hesabına maliyyələşdirilib. Kreditin layihədən əldə olunacaq gəlirlər hesabına qaytarılması planlaşdırılır.

Открытие в этот день -
Medianews.az со ссылкой на «Qafqazinfo» сообщает, что церемония открытия пройдет на Международной железнодорожной станции Ахалкалаки.
Сообщается, что в рамках проекта Баку-Тбилиси-Карс построены станции, мосты, терминал, тоннели и полустанции. Проложено до 235 км новых путей, создана полностью новая железнодорожная инфраструктура, соответствующая европейским стандартам.
Железная дорога Баку-Тбилиси-Карс находится в тестовом режиме с 2017 года. Техническая мощность железной дороги составляет 5 миллионов тонн в год. Общая длина магистрали составляет 827 километров, из которых 213 километров проходят по территории Грузии. Строительство грузинской части проекта было профинансировано за счет кредита в размере 775 миллионов долларов США, выделенного Азербайджаном. Планируется, что возврат кредита будет осуществляться за счёт доходов, получаемых от проекта.