Pezeşkian dövlət televiziyasını
İran Pezidenti Məsud Pezeşkian hökumətin İqtisadi Koordinasiya Şurasının iclasında çıxış edərək İranın dövlət televiziyasını tənqid edib və milli medianın hökumətin fəaliyyətini birtərəfli və sənədsiz təhlillərlə nüfuzdan salmamalı olduğunu bildirib.
Medianews.az bu barədə "Azad İran" "Telegram" kanalına istinadən xəbər verir.
Pezeşkian çıxışında dəniz blokadasının İran iqtisadiyyatına təsir göstərdiyini etiraf edib. O qeyd edib ki, müharibə, sanksiyalar, ticarət məhdudiyyətləri və dəniz blokadası kimi amillərə baxmayaraq, baş verən qiymət dalğalanmalarını yalnız hökumətin fəaliyyəti ilə əlaqələndirmək doğru deyil.
Prezidentin sözlərinə görə, bəzi təhlillərdə ölkədəki bütün problemlərin yalnız hökumətin fəaliyyətindən qaynaqlandığı təsəvvürü yaradılır, halbuki mövcud vəziyyətə təsir edən müxtəlif xarici amillər də mövcuddur. (Ölkə.az)

Президент Ирана Масуд Пезешкиан выступил на заседании Правительственного совета по экономической координации и раскритиковал государственное телевидение Ирана, заявив, что национальные СМИ не должны подрывать авторитет деятельности правительства односторонними и неподтвержденными анализами.
Об этом сообщает Medianews.az со ссылкой на канал "Azad İran" в Telegram.
В своем выступлении Пезешкиан признал, что морская блокада оказывает влияние на экономику Ирана. Он отметил, что несмотря на войну, санкции, торговые ограничения и морскую блокаду, связывать колебания цен исключительно с деятельностью правительства неправильно.
По словам президента, в некоторых анализах создается впечатление, что все проблемы страны вызваны только деятельностью правительства, тогда как на существующую ситуацию также влияют различные внешние факторы. (Ölkə.az)