Akademik Zərifə Əliyevanın anım günüdür
Naxçıvanın Şahtaxtı kəndində dünyaya göz açmış akademik Zərifə Əliyevanın tədqiqatları, alim kimi qazandığı böyük uğurlar Azərbaycan tibb elminin tarixində xüsusi mərhələ təşkil edir. O, Azərbaycan Tibb İnstitutunu bitirəndən sonra təhsilini Moskvada, Həkimləri Təkmilləşdirmə İnstitutunda davam etdirib. Əmək fəaliyyətinə 1949-cu ildə Azərbaycan Elmi-Tədqiqat Həkimləri Təkmilləşdirmə İnstitutunda elmi işçi kimi başlayıb və bütün ömrünü tibbin oftalmologiya sahəsinə həsr edib.
1940-1950-ci illərdə Azərbaycanda göz xəstəlikləri, xüsusən traxoma geniş yayılmışdı. İnsanları bu bəladan xilas etmək, eləcə də digər aktual problemə - gözün peşə xəstəliklərinə dair fundamental tədqiqatlar aparmaq, onların effektli müalicə metodlarını və profilaktik tədbirləri işləyib-hazırlamaq lazım idi. Zərifə Əliyeva elmi istiqamətlərinin ilkin mərhələsini traxomanın müalicəsinə həsr edib. O, bu xəstəliyin daha geniş yayıldığı rayonlara gedib, xəstəlik ocaqlarını aşkarlayıb, göz həkimlərinə mühazirələr oxuyub, əhali arasında söhbətlər aparıb.
Çox keçmədən Zərifə Əliyeva traxoma xəstəliyinin başlanğıc dövründə sintomisinin tətbiqində uğurlu nəticələrə nail olub. Tədqiqatlarının yekunu olaraq 1959-cu ildə "Traxomanın digər terapiya üsulları ilə birlikdə sintomisinlə müalicəsi" mövzusunda namizədlik dissertasiyasını uğurla müdafiə edib. Onun təklif etdiyi müalicə metodu respublikada geniş tətbiq olunub və traxomanın bir xəstəlik kimi aradan qalxmasında mühüm rol oynayıb.
Zərifə Əliyevanın oftalmoloq-alim kimi diqqət yetirdiyi aktual problemlər sırasında diaqnostika, qlaukomanın və görmə orqanının iltihabının müalicəsi xüsusi yer tutub. O, oftalmologiyanın elmi cəhətdən az araşdırılmış sahəsi - görmə orqanının peşə patologiyasını dərindən tədqiq edib. Bu problemin aktuallığı yalnız kimya və elektronika sənayesinin geniş inkişafı ilə deyil, həm də bir çox yeni kimyəvi birləşmələrin görmə orqanına təsirinin tədqiqi ilə əlaqədar idi. Zərifə Əliyeva bu sahənin ilk tədqiqatçısı olub. O, dünyada ilk dəfə olaraq görmə orqanının peşə patologiyasını araşdıran elmi-tədqiqat laboratoriyası yaradıb və elm aləmində yeni bir istiqamətin - peşə oftalmologiyasının əsasını qoyub. Bu sahəyə dair araşdırmalarının ilkin nəticələrini ümumiləşdirərək "Azərbaycanın kimya sənayesi işçilərində görmə orqanının vəziyyəti" mövzusunda doktorluq dissertasiyası yazıb. 1977-ci ildə ona tibb elmləri doktoru alimlik dərəcəsi verilib.
Gərgin və məhsuldar elmi fəaliyyətinə görə 1980-ci ildə "Əməkdar elm xadimi" fəxri adına layiq görülüb. 1981-ci ildə görmə orqanının peşə patologiyası sahəsində apardığı elmi-tədqiqat işlərinin uğurlu nəticələrinə və oftalmologiyanın inkişafına verdiyi töhfələrə görə ona keçmiş ittifaqın oftalmologiya sahəsində ən mötəbər mükafatı olan SSRİ Tibb Elmləri Akademiyasının M. İ. Averbax adına mükafatı verilib. O, həmin mükafata layiq görülən ilk qadın alimdir.
Zərifə Əliyeva 1983-cü ildə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü seçilib. O, həmçinin bir sıra dərs vəsaiti və monoqrafiyaların müəllifidir. Zərifə Əliyevanın əsərləri bu gün də aktuallığını qoruyub saxlayır. O, iridodiaqnostika və iridoterapiya problemləri ilə də məşğul olub, bu sahəyə dair iki monoqrafiya hazırlayıb. Dünya miqyasında iridodiaqnostikaya aid kitabları ilk dəfə Zərifə Əliyeva yazıb.
Akademik Zərifə Əliyeva keçmiş SSRİ Sülhü Müdafiə Komitəsinin üzvü, Azərbaycan Sülhü Müdafiə Komitəsi sədrinin müavini, Ümumittifaq "Bilik" Cəmiyyəti İdarə Heyətinin, Ümumittifaq Oftalmoloqlar Elmi Cəmiyyəti Rəyasət Heyətinin üzvü olub.
Zərifə Əliyeva 1985-ci il aprel ayının 15-də Moskva şəhərində vəfat edib. Onun cənazəsi 1994-cü ildə Moskvanın Novo-Deviçye qəbiristanlığından Bakıya gətirilərək Fəxri Xiyabanda, atası Əziz Əliyevin məzarı yanında dəfn olunub.

15 апреля исполнилось 41 год со дня смерти выдающегося офтальмолога-ученого, академика Зарифы Алиевой.
Академик Зарифа Алиева, родившаяся в селе Шахтахты Нахичевани, своими исследованиями и значительными достижениями как ученый занимает особое место в истории азербайджанской медицинской науки. После окончания Азербайджанского медицинского института она продолжила обучение в Москве в Институте усовершенствования врачей. Трудовую деятельность начала в 1949 году в Азербайджанском научно-исследовательском институте усовершенствования врачей в качестве научного сотрудника и посвятила всю жизнь офтальмологии.
В 1940-1950-е годы в Азербайджане широко распространены были заболевания глаз, особенно трахома. Нужно было освободить людей от этой напасти, а также провести фундаментальные исследования другой актуальной проблемы - профессиональных заболеваний глаз, разработать эффективные методы лечения и профилактические меры. Зарифа Алиева посвятила начальный этап своих научных направлений лечению трахомы. Она посещала районы с высокой степенью распространения болезни, выявляла очаги заболевания, читала лекции офтальмологам, проводила беседы среди населения.
Очень скоро Зарифа Алиева добилась успешных результатов в применении синомисина на начальном этапе трахомной болезни. По итогам исследований в 1959 году успешно защитила кандидатскую диссертацию на тему «Лечение трахомы синомисином в сочетании с другими методами терапии». Предложенный ею метод лечения широко применялся в республике и сыграл важную роль в ликвидации трахомы как заболевания.
Среди актуальных проблем, на которых как офтальмолог-ученый сосредоточила внимание Зарифа Алиева, особое место занимали диагностика, лечение глаукомы и воспалительных заболеваний органов зрения. Она глубоко исследовала малоизученную с научной точки зрения область офтальмологии — профессиональную патологию органов зрения. Актуальность этой проблемы объяснялась не только широким развитием химической и электронной промышленности, но и необходимостью изучения воздействия новых химических соединений на органы зрения. Зарифа Алиева стала первым исследователем в этой области. Впервые в мире она создала научно-исследовательскую лабораторию, изучающую профессиональную патологию органов зрения, и заложила основы нового направления в науке — профессиональной офтальмологии. Обобщив первоначальные результаты исследований, написала докторскую диссертацию на тему «Состояние органов зрения у работников химической промышленности Азербайджана». В 1977 году ей присвоена ученая степень доктора медицинских наук.
За напряженную и плодотворную научную деятельность в 1980 году удостоена почетного звания «Заслуженный деятель науки». В 1981 году за успешные результаты научно-исследовательских работ в области профессиональной патологии органов зрения и вклад в развитие офтальмологии ей вручена премия Академии медицинских наук СССР имени М. И. Авербаха — самая престижная награда в области офтальмологии в бывшем Союзе. Она стала первой женщиной-учёным, удостоенной этой премии.
В 1983 году Зарифа Алиева избрана действительным членом Академии наук Азербайджана. Она — автор ряда учебных пособий и монографий. Ее работы и сегодня сохраняют свою актуальность. Она занималась проблемами иридодиагностики и иридотерапии, подготовила по этим вопросам две монографии. Впервые в мире книги по иридодиагностике были написаны Зарифой Алиевой.
Академик Зарифа Алиева была членом бывшего Комитета по мирному освоению атомной энергии СССР, заместителем председателя Комитета по мирному освоению атомной энергии Азербайджана, членом Правления Всесоюзного общества «Знание», а также членом Президиума Всесоюзного научного общества офтальмологов.
Зарифа Алиева скончалась 15 апреля 1985 года в Москве. В 1994 году ее прах был перевезен из московского Новодевичьего кладбища в Баку и похоронен на Аллее почетного захоронения рядом с могилой отца — Азиза Алиева.