“Aktrisa üz-gözünü bağlayıb taksi sürür ki, onu tanımasınlar, bilirsiniz ki, mən yalan danışmaram” - Afaq Bəşirqızından ÖZƏL AÇIQLAMALAR - FOTO
“Aktyor həmişə öz çəkisini saxlamalıdır, tamaşaçı onu hər yerdə görməməlidir, onun xasiyyətini, yaşayış tərzini, çətinliyini bilməməlidir. Aktyor bir sözlə tamaşaçı gözündə adiləşməməlidir. Lakin zəmanə bunu demir. Biz həqiqətən də zəmanənin pis keçidinə düşdük. İllaki də gənclər. Gənclər üçün əlimizdən gələni etməliyik. Lakin bu təkcə sənin, mənim fikişləşməyimlə deyil ki. Bu acgözlük, bu korrupsiya, halal mala haram qatmaq 99 faiz bizdə var. İstər rəhbər vəzifələr olsun, istərsə də köməkçi vəzifələr. İnsan taleyini həll edən vəzifə sahiblərində bu sadaladıqlarım var. Çox nadir adamlar var ki, onlar həqiqətən də gördükləri işi dərk edirlər, o məsuliyyəti hiss edirlər”.
Bunu Medianews.az-a açıqlamasında Xalq artisti, tanınmış aktrisa Afaq Bəşirqızı deyib.
O, daha sonra sənətçilərin məcburiyyətdən başqa işlərdə çalışdığını bildirib:
“Mən artıq bilmirəm ki, hansı tərəfi günahkar görüm?! Aktyor gedib klounluq edir, aktrisa taksi sürür. Təsəvvür edirsiniz, aktrisa üz gözünü bağlayır ki, onu tanımasınlar və taksi sifarişi olan şirkətdə çalışır. Siz bilirsiniz ki, mən dünyasında yalan danışmaram. O adam məndən elə də uzaqda deyil. Demək olar ki, o aktrisanı iki gündən bir, bir gündən bir görürəm. Nəyi demək istəyirəm?  Vəziyyətin həqiqətən də nə qədər ciddi olduğunu başa salmaq istəyirəm. Cənab prezidentin incəsənətə göstərdiyi qayğı, o doğmalığı heç bir ölkənin prezidenti edə bilməz. Bu ona Ulu Öndər Heydər Əliyevdən miras qalıb. Heydər Əliyev eşidəndə ki, Rus Dram Teatrının aparıcı aktrisası metronun qarşısında yolçuluq edir, o dəqiqə aktyorlar üçün xüsusi təqaüd və mükafat təsis etdi. Bunu da cənab prezidentimiz davam etdirir və ildən-ilə o məvacibləri artırır. Amma bu mükafatı hər aktyor və aktrisa ala bilməz. Bu mükafatı günü bu gün də ona görə kassaya gələn, teatrın inkişafında böyük xidmətləri olan sənətkarlar alırlar. Düzdür, onların içində layiq olmayanlar da var. Xala-bibi, dayı-əmi bizdə hər yerdə işləyir, işləyəcək də. Özü də incəsənət aləmində bunun lap dəhşətlisini görürük. Məncə teatrda işləyən, fəxri adları olmayan amma yükləri çox olan istedadlı aktyorlara güzəşt etmək lazımdır. Necə? Deyim də. Bizdə kateqoriyalar var. O yüksək kateqoriyaları bir kateqoriya azaldıb bu aktyorlara dolanışıqları üçün vermək olar. Amma onu da qeyd edim ki, bütün teatrlar akademik status daşımır. Bu maaşlar ancaq akademik teatrlardadır. Yenə də sağ olsun cənab prezident ki, o birdən-birə 3-4 teatr müəssisəsini, hətta filarmoniyanı belə akademik etdi. Bizdə Milli Gənc Tamaşaçılar Teatrı ilə bərabər Dövlət Kukla Teatrı da var. Kukla Teatrı Milli Gənc Tamaşaçılar Teatrının, Akademik  Milli Dram Teatrının, Musiqili Teatrın bünövrəsini qoyan bir teatrdır, yaradıcılıq ocağıdır. Bu teatrın özünün də artıq titul qazanmaq, kateqoriyasını qaldırmağın vaxtıdır. Ümid edirik ki, adıçəkilən teatr da tezliklə həmin teatrların cərgəsində olacaq”.

“An actor must always maintain their distance; the audience should not see them everywhere, they should not know their character, lifestyle, or difficulties. In a word, the actor should not become familiar in the eyes of the audience. However, the current times do not say this. We have indeed fallen into a bad period of time. Especially the youth. We must do our best for the youth. But this is not just about your or my thinking. This greed, this corruption, mixing the halal with the haram is 99 percent with us. Whether it’s managerial positions or auxiliary roles. Those in charge of people's fates have these issues I have listed. There are very few people who truly understand the work they do and feel that responsibility.”
This was stated by People’s Artist, well-known actress Afaq Bəşirqızı in an interview with Medianews.az.
She later mentioned that artists work in jobs other than their profession out of necessity:
“I no longer know which side to see as guilty?! An actor becomes a clown, an actress drives a taxi. Imagine, an actress covers her face so she is not recognized and works in a company that accepts taxi orders. You know that I do not lie in this world. That person is not far from me. I see that actress almost every one or two days. What am I trying to say? I want to explain how serious the situation really is. The care that the president shows for the arts, that sense of closeness, no other country’s president can show that. It is a legacy left to him by the Great Leader Heydar Aliyev. When Heydar Aliyev heard that the leading actress of the Russian Drama Theater was working as a matron at the metro station, he immediately established a special pension and award for actors. Our president continues this and increases those salaries year by year. But not every actor or actress can receive this award. The artists who still come to the box office today and who have made great contributions to the development of the theater receive this award. Of course, there are undeserving ones among them as well. Aunt, uncle, and cousins work everywhere with us and will continue to do so. We witness even worse of this in the world of arts. I think talented actors working in the theater who do not have honorary titles but bear many responsibilities should be given concessions. How? Let me say. We have categories here. Their high categories can be reduced by one category and given to these actors to support their livelihood. But I should also note that not all theaters have academic status. These salaries are only in academic theaters. Still, thanks be to our president who suddenly granted academic status to 3-4 theater institutions and even the philharmonic. We have the National Youth Audience Theater along with the State Puppet Theater. The Puppet Theater is a theater that laid the foundation for the National Youth Audience Theater, the Academic National Drama Theater, and the Musical Theater; it is a creative hearth. It is already time for this theater to earn its own title and raise its category. We hope that the mentioned theater will soon be among those theaters.”