Emin Əmrullayev əmr imzaladı
Elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev Ali və orta ixtisas təhsili müəssisələrində 2025-2026-cı tədris ilinin yaz semestrinin imtahan sessiyasının təşkili və keçirilməsi barədə əmr imzalayıb.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Nazirlikdən bildirilib.
Əmrdə qeyd edilib ki, ali və orta ixtisas təhsili müəssisələrində əyani təhsilalma forması üzrə 2025-2026-cı tədris ilinin yaz semestrinin imtahan sessiyası 1 iyun tarixində başlamaqla 5 həftə müddətində keçiriləcək.
Ali və orta ixtisas təhsili müəssisələrində qiyabi təhsilalma forması üzrə imtahan sessiyalarının keçirilmə vaxtı ali və orta ixtisas təhsili müəssisələri tərəfindən müəyyən ediləcək və 1 həftə müddətində keçiriləcək.
Ali və orta ixtisas təhsili müəssisələrinin rəhbərləri imtahan sessiyasının qüvvədə olan normativ sənədlər əsasında təşkil olunmasını, rəhbərlik etdikləri təhsil müəssisələrində imtahan qərargahı yaratsınlar və qərargaha daxil olan hər bir şikayətin operativ şəkildə araşdırılmasını təmin etməli, imtahanların təşkilində və gedişatında nöqsanlara, neqativ hallara yol vermiş şəxslər barədə mövcud qanunvericiliyə uyğun tədbirlər görməli, imtahan sessiyasının təşkili, keçirilməsi və nəticələri barədə sessiya bitdikdən sonra 10 gün müddətində Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinə yekun hesabat təqdim etməlidirlər.
Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyi imtahan sessiyasına hazırlıq dövründə və sessiya müddətində təhsil müəssisələrində baş vermiş neqativ hallarla bağlı daxil olan məlumatları operativ araşdıraraq onların yerində həll edilməsini, bu hallara yol vermiş şəxsləri müəyyənləşdirərək onlar barəsində tədbirlərin görülməsini təmin etsin və nəticə barədə Nazirliyi məlumatlandırmalı, imtahan sessiyasının gedişatı barədə kütləvi informasiya vasitələrinə müntəzəm olaraq məlumatın verilməsini təmin etməli, ali və orta ixtisas təhsili müəssisələrində imtahan sessiyasının təşkili, keçirilməsi və nəticələri barədə müvafiq arayışı Nazirliyə müzakirə üçün təqdim etməlidir.

Министр науки и образования Эмин Амруллаев подписал приказ о порядке организации и проведения экзаменационной сессии весеннего семестра 2025-2026 учебного года в вузах и учреждениях среднего профессионального образования.
Medianews.az сообщает, что об этом сообщили в Министерстве.
В приказе отмечается, что в вузах и учреждениях среднего профессионального образования очная форма обучения по экзаменационной сессии весеннего семестра 2025-2026 учебного года начнется 1 июня и продлится 5 недель.
Сроки проведения экзаменационных сессий заочной формы обучения в вузах и учреждениях среднего профессионального образования устанавливаются самими этими учреждениями и проводятся в течение 1 недели.
Руководители вузов и учреждений среднего профессионального образования должны организовать экзаменационную сессию на основе действующих нормативных документов, создать в руководимых ими учебных заведениях экзаменационный штаб и обеспечить оперативное рассмотрение каждой поступившей жалобы в штаб, принять меры в соответствии с действующим законодательством в отношении лиц, нарушивших порядок организации и проведения экзаменов, а также в течение 10 дней после окончания сессии предоставить Государственному агентству по науке и высшему образованию итоговый отчет о проведении, ходе и результатах экзаменационной сессии.
Государственное агентство по науке и высшему образованию в период подготовки к экзаменационной сессии и во время ее проведения должно оперативно рассматривать поступающую информацию о негативных случаях в образовательных учреждениях, способствовать их разрешению на месте, выявлять лиц, допустивших эти случаи, принимать меры в их отношении и информировать об этом Министерство, обеспечивать регулярное информирование средств массовой информации о ходе экзаменационной сессии, а также представлять в Министерство соответствующую справку о порядке организации, проведении и результатах экзаменационной сессии в вузах и учреждениях среднего профессионального образования для обсуждения.