İstefaya gedən nazir müavini axtarışa verilib
Aprelin 22-də Rusiyanın təbii sərvətlər və ətraf mühit nazirinin müavini vəzifəsindən istefa vermiş Denis Butsayev barəsində axtarış elan edilib.
Medianews.az xəbər verir ki, axtarış qərarı mayın 13-də çıxarılıb. Denis Butsayevin adı Rusiya Daxili İşlər Nazirliyinin axtarış bazasında yerləşdirilib. Lakin rəsmi bazada konkret ittiham göstərilməyib.
Rusiya mediasının məlumatına görə, Denis Butsayev dövlət vəsaitlərinin mənimsənməsində şübhəli bilinir.
Butsayev 2025-ci ildə nazir müavini təyin edilənə qədər “Rusiya Ekoloji Operatoru” şirkətinin baş direktoru işləyib. Bu dövlət şirkəti tullantıların idarə olunması sahəsində islahatları həyata keçirmək məqsədilə 2019-cu ildə yaradılıb. Denis Butsayevə qarşı cinayət işinin şirkətdəki fəaliyyəti ilə bağlı olduğu deyilir.
1977-ci il təvəllüdlü Denis Butsayev apreldə vəzifədən çıxan kimi ölkəni tərk edib. Onun hazırda ABŞ-də olduğu güman edilir.

22 апреля был объявлен розыск Дениса Буцаева, который ушёл в отставку с должности заместителя министра природных ресурсов и экологии России.
Medianews.az сообщает, что решение о розыске было принято 13 мая. Имя Дениса Буцаева внесено в базу розыска Министерства внутренних дел России. Однако в официальной базе конкретное обвинение не указано.
Согласно данным российских СМИ, Денис Буцаев подозревается в хищении государственных средств.
До назначения заместителем министра в 2025 году Буцаев занимал должность генерального директора компании «Российский экологический оператор». Эта государственная компания была создана в 2019 году для проведения реформ в сфере управления отходами. Сообщается, что уголовное дело против Дениса Буцаева связано с его деятельностью в компании.
Денис Буцаев, родившийся в 1977 году, покинул страну сразу после увольнения в апреле. Предполагается, что он в настоящее время находится в США.