İstefaya gedən nazir müavini axtarışa verilib
Aprelin 22-də Rusiyanın təbii sərvətlər və ətraf mühit nazirinin müavini vəzifəsindən istefa vermiş Denis Butsayev barəsində axtarış elan edilib.
Medianews.az xəbər verir ki, axtarış qərarı mayın 13-də çıxarılıb. Denis Butsayevin adı Rusiya Daxili İşlər Nazirliyinin axtarış bazasında yerləşdirilib. Lakin rəsmi bazada konkret ittiham göstərilməyib.
Rusiya mediasının məlumatına görə, Denis Butsayev dövlət vəsaitlərinin mənimsənməsində şübhəli bilinir.
Butsayev 2025-ci ildə nazir müavini təyin edilənə qədər “Rusiya Ekoloji Operatoru” şirkətinin baş direktoru işləyib. Bu dövlət şirkəti tullantıların idarə olunması sahəsində islahatları həyata keçirmək məqsədilə 2019-cu ildə yaradılıb. Denis Butsayevə qarşı cinayət işinin şirkətdəki fəaliyyəti ilə bağlı olduğu deyilir.
1977-ci il təvəllüdlü Denis Butsayev apreldə vəzifədən çıxan kimi ölkəni tərk edib. Onun hazırda ABŞ-də olduğu güman edilir.

On April 22, Denis Butsayev, who resigned from the position of Deputy Minister of Natural Resources and Environment of Russia, was declared wanted.
Medianews.az reports that the search warrant was issued on May 13. Denis Butsayev's name has been placed in the search database of the Russian Ministry of Internal Affairs. However, no specific charges have been indicated in the official database.
According to Russian media, Denis Butsayev is suspected of embezzlement of state funds.
Before being appointed Deputy Minister in 2025, Butsayev worked as the CEO of the "Russian Ecological Operator" company. This state company was established in 2019 to implement reforms in the field of waste management. It is said that the criminal case against Denis Butsayev is related to his activities in the company.
Born in 1977, Denis Butsayev left the country immediately after resigning in April. He is currently suspected to be in the USA.