Azərbaycanın axtarışa verdiyi şəxs Ermənistanda ana müxalifət lideri oldu –
Azərbaycanın axtarışa verdiyi şəxs Ermənistanda ana müxalifət lideri oldu – Kimdir Samvel Karapetyan?
Ermənistanda iyunun 7-də keçirilən parlament seçkilərin ikinci yeri Güclü Ermənistan bloku tutub.
Bu blokda üç partiya təmsil olunur. Aparıcı qüvvə Samvel Karapetyanın liderlik etdiyi Güclü Ermənistan Partiyasıdır.
Hazırkı nəticələr Samvel Karapetyanın Ermənistanda ana müxalifətin liderinə çevrildiyindən xəbər verir.
Medianews.az bildirir ki, Samvel Karapetyan 1965-ci ildə indiki Taşir şəhərində doğulub.
1986-cı ildə Yerevan Politexnik İnstitutunun maşınqayırma fakültəsini bitirib, doğulduğu şəhərdə zavodda çalışıb, müəssisənin direktoru olub, sonra sahibinə çevrilib.
1992-ci ildə Rusiyaya köçərək biznes fəaliyyətinə başlayıb. Əvvəlcə logistika və təchizat, sonra daşınmaz əmlak sektorunda bizneslə məşğul olub.
1999-cu ildə “Taşir” şirkətlər qrupunu yaradıb. Bu holdinq qısa müddətdə Rusiyanın ən böyük özəl biznes qruplarından birinə çevrilib. Şirkətlər qrupu tikinti, daşınmaz əmlak, energetika, ticarət, logistika, mehmanxana və xidmət sektorlarında fəaliyyət göstərir.
Samvel Karapetyan dünyanın ən varlı ermənilərindən biri sayılır, onun sərvəti bir neçə milyard dollar həcmində qiymətləndirilir.
Əsas biznesini Rusiyada quran Karapetyan Ermənistan iqtisadiyyatına da investisiyalar yatırıb. Onun holdinqi Ermənistanın enerji sektorunda, ticarət layihələrində və müxtəlif infrastruktur proqramlarında iştirak edib. Xüsusilə Ermənistanın elektrik şəbəkələrinin idarə olunması onun ən mühüm aktivlərindən biri sayılıb.
Samvel Karapetyan Azərbaycanın Qarabağ bölgəsindəki işğalçı rejimə fəal maliyyə dəstəyi ilə də tanınıb, eyni zamanda Erməni Apostol Kilsəsinin himayədarlarından biri kimi ad çıxarıb, kilsələrin tikintisinə və bərpasına, kilsənin həyata keçirdiyi sosial proqramlara pul ayırıb.
2021-ci ildə Samvel Karapetyan Ermənistanın enerji sisteminin modernləşdirilməsinə təxminən 600 milyon dollar sərmayə yatırmağa hazır olduğunu açıqlamışdı.
2025-ci ildə baş nazir Nikol Paşinyanla Erməni Apostol Kilsəsi arasında münasibətlər gərginləşəndə Samvel Karapetyan açıq şəkildə kilsənin müdafiəsinə qalxıb, hökuməti tənqid edib, bundan sonra onunla hakimiyyət arasında münaqişə açıq müstəviyə keçib, Samvel Karapetyanın evində axtarış aparılıb, o, hakimiyyəti zorla ələ almağa çağırış ittihamı ilə həbs edilib. Ardınca Samvel Karapetyanın nəzarətində olan elektrik şəbəkələri şirkətinin dövlətin nəzarətinə verilməsi prosesinə başlanıb. Bu addım hökumətlə milyarder arasındakı qarşıdurmanı daha da dərinləşdirib.
Dekabrda ev dustaqlığına buraxılan Samvel Karapetyan 2026-cı ilin yanvarında Güclü Ermənistan Partiyasını təsis edib.
Paşinyan və tərəfdarları Samvel Karapetyanı Rusiyanın maraqlarına xidmət edən oliqarx adlandırırlar.
Samvel Krapetyanın Rusiya və Kipr vətəndaşlığı da var. 2026-cı ilin aprelində o, bu iki ölkənin vətəndaşlığından çıxmaq üçün hüquqi prosedurlara başladığını bəyan edib.
Samvel Karapetyanın üç övladı – iki oğlu və bir qızı var. Böyük oğlu SərkisTaşirholdinqində rəhbər vəzifələrdə çalışır və ailə biznesinin varislərindən hesab olunur. Qızı Tatevik də “Taşir”də yüksək vəzifə tutur. O, holdinqin əyləncə və kino biznesi istiqamətlərinə rəhbərlik edir, Rusiyanın biznes dairələrində tanınan qadın menecerlərdən biri sayılır. Qalan ailə üzvləri mediadan uzaq durmağa çalışır.
Samvel Karapetyan Rusiya Erməniləri İttifaqının “Gümüş Xaç” mükafatı ilə təltif edilib. Rusiya Pravoslav Kilsəsi isə onu "Müqəddəs Daniil Moskovski" Ordeninin həm II dərəcəsi, həm də III dərəcəsi ilə, “Şöhrət və Şərəf” ordeninin isə II dərəcəsi ilə təltif edib.
Kronştadt Müqəddəs Nikolay Dəniz Kilsəsinin bərpasına verdiyi töhfəyə görə Samvel Larapetyan Rusiya prezidentinin fəxri fərmanı ilə təltif olunub. 2003-cü ildə ona Rusiya prezidentinin adlı saatı hədiyyə edilib.
Samvel Karapetyan Qarabağa qanunsuz silah-sursat daşıdığına görə 2021-ci il aprelin 28-də Azərbaycanda onun barəsində cinayət işinə başlanıb və o, beynəlxalq axtarışa verilib. Rəsmi məlumata görə, o, təcavüzkar müharibəni planlaşdırma, hazırlama və ya başlama; ağır və ya xüsusilə ağır cinayətlər törətmək məqsədilə cinayətkar birlik yaratma; mütəşəkkil dəstə tərəfindən qanunsuz olaraq odlu silah, partlayıcı maddələr və qurğular əldə etmə, başqasına vermə, satma, saxlama, daşıma və ya gəzdirmə; Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyi ilə nəzərdə tutulmayan silahlı birləşmələr və ya qruplar yaratma, eləcə də onların yaradılmasında və fəaliyyətində iştirak etmə, onları silahla, döyüş sursatı ilə, partlayıcı maddələrlə, hərbi texnika ilə, yaxud əsgəri ləvazimatla təchiz etmə; mütəşəkkil dəstə tərəfindən qaçaqmalçılıqda təqsirli bilinir.

Во втором месте на парламентских выборах, проведённых 7 июня в Армении, оказался блок «Сильная Армения».
В этот блок входят три партии. Ведущей силой является партия «Сильная Армения», которую возглавляет Самвел Карапетян.
Текущие результаты свидетельствуют о том, что Самвел Карапетян стал лидером оппозиции в Армении.
Medianews.az сообщает, что Самвел Карапетян родился в 1965 году в нынешнем городе Ташир.
В 1986 году он окончил факультет машиностроения Ереванского политехнического института, работал на заводе в родном городе, затем стал директором предприятия, а позже превратил его в собственность.
В 1992 году он переехал в Россию и начал заниматься бизнесом. Сначала в сфере логистики и снабжения, а затем в недвижимости.
В 1999 году он создал группу компаний «Ташир». Этот холдинг вскоре стал одним из крупнейших частных бизнес-групп России. Группа компаний работает в сферах строительства, недвижимости, энергетики, торговли, логистики, гостиничного и сервисного бизнеса.
Самвел Карапетян считается одним из самых богатых армян в мире, его состояние оценивается в несколько миллиардов долларов.
Основной бизнес Карапетяна построен в России, но он также инвестировал в экономику Армении. Его холдинг участвует в энергетическом секторе Армении, торговых проектах и различных инфраструктурных программах. Особенно важным активом считается управление электрическими сетями Армении.
Самвел Карапетян известен активной финансовой поддержкой оккупационного режима в Карабахе Азербайджана, а также как один из покровителей Армянской Апостольской Церкви. Он выделял средства на строительство и восстановление церквей, а также на социальные программы, реализуемые церковью.
В 2021 году Самвел Карапетян заявил о готовности инвестировать около 600 миллионов долларов в модернизацию энергетической системы Армении.
В 2025 году, когда отношения между премьер-министром Николом Пашиняном и Армянской Апостольской Церковью обострились, Самвел Карапетян открыто выступил в защиту церкви, критиковал правительство. После этого конфликт между ним и властью вышел на явный уровень, в его доме провели обыск, а сам он был арестован по обвинению в призывах к силовому захвату власти. Затем был начат процесс возвращения электрических сетей, находившихся под контролем Карапетяна, под государственный контроль. Этот шаг ещё больше углубил противостояние между правительством и миллиардером.
В декабре, будучи освоболённым под домашний арест, Самвел Карапетян основал партию «Сильная Армения» в январе 2026 года.
Пашинян и его сторонники называют Самвела Карапетяна олигархом, служащим интересам России.
У Самвела Карапетяна также есть гражданство России и Кипра. В апреле 2026 года он заявил о начале юридических процедур выхода из гражданства этих двух стран.
У Самвела Карапетяна трое детей – два сына и одна дочь. Старший сын Серкис занимает руководящие должности в холдинге «Ташир» и считается наследником семейного бизнеса. Его дочь Татевик также занимает высокую должность в «Ташир». Она руководит развлекательным и кинобизнесом холдинга и считается одной из известных женщин-менеджеров в российском бизнес-сообществе. Остальные члены семьи стараются держаться подальше от СМИ.
Самвел Карапетян был награждён наградой «Серебряный крест» Союза армян России. Русская Православная Церковь наградила его орденом «Святого Даниила Московского» II и III степеней, а также орденом «Славы и Чести» II степени.
За вклад в восстановление Кронштадтской Морской церкви Святого Николая Самвел Карапетян был удостоен почетной грамоты Президента России. В 2003 году ему также был подарен часы с гравировкой от президента России.
В связи с незаконной перевозкой оружия и боеприпасов в Карабах 28 апреля 2021 года в Азербайджане в отношении Самвела Карапетяна было возбуждено уголовное дело, он объявлен в международный розыск. По официальным данным, ему предъявлены обвинения в планировании, подготовке и начале агрессивной войны; создании преступного сообщества с целью совершения тяжких и особо тяжких преступлений; незаконном приобретении, передаче, продаже, хранении, перевозке огнестрельного оружия, взрывчатых веществ и устройств организованной группой; создании и участии в незаконных вооружённых формированиях и группах, а также их обеспечении оружием, боеприпасами, взрывчатыми веществами, военной техникой или снаряжением; а также в контрабанде, совершённой организованной группой.