Bayram günlərində baş verən
Ramazan və Novruz bayramları ilə əlaqədar 11 gün qeyri-iş günlərində respublika yollarında ölüm və xəsarətlə nəticələnən 29 yol-nəqliyyat hadisəsi qeydə alınıb.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə "Report"un sorğusuna cavab olaraq Baş Dövlət Yol Polisi İdarəsindən məlumat verilib.
Bildirilib ki, paytaxt ərazisində baş verən qəzaların böyük əksəriyyəti piyadaların vurulması ilə bağlı olub. Toqquşma və aşma ilə xarakterizə olunan hadisələr isə əsasən avtomagistrallarda və rayonlararası yollarda baş verib.
Aparılan müşahidələr göstərir ki, hadisələrin başvermə səbəbləri sırasında sürət həddinin aşılması, ötmə və manevretmə qaydalarının pozulması, sürücülərin yorğun və yuxusuz halda nəqliyyat vasitəsini idarə etməsi, sükan arxasında mobil telefondan istifadə, eləcə də piyadaların yolu keçərkən diqqətsiz davranışları üstünlük təşkil edir.
Baş Dövlət Yol Polisi İdarəsi bir daha xatırladır ki, yol hərəkətində təhlükəsizliyin təmin olunması hər bir iştirakçının qaydalara ciddi riayət etməsindən, diqqətli və məsuliyyətli davranışından asılıdır. Qaydaların pozulması isə istənilən vaxt ağır nəticələrə səbəb ola bilər.

Happening on holidays
During the 11 non-working days related to the Ramadan and Novruz holidays, 29 road traffic accidents resulting in death and injury were recorded on the country's roads.
Medianews.az reports that this information was provided by the Main State Traffic Police Department in response to an inquiry from "Report".
It was noted that the majority of accidents that occurred in the capital area involved pedestrians being hit. Incidents characterized by collisions and overturns mainly took place on highways and intercity roads.
Observations indicate that the causes of these incidents mainly include speeding, violation of overtaking and maneuvering rules, drivers operating vehicles while tired and sleepy, use of mobile phones behind the wheel, as well as pedestrians behaving carelessly while crossing the road.
The Main State Traffic Police Department once again reminds that ensuring safety in road traffic depends on every participant strictly following the rules and behaving attentively and responsibly. Violations of the rules can lead to serious consequences at any time.