Depressiya müalicəsində bir ilk –
Medianews.az xəbər verir ki, bununla bağlı  “Cell Reports Fizika Elmləri” jurnalında məqalə dərc olunub. .
Tədqiqatçılar gözün beyinlə əlaqəsindən istifadə edən xüsusi kontakt linza hazırlayaraq depressiyanın müalicəsində yeni imkanlar yaratmağı hədəfləyiblər.
Dünyada milyonlarla insan depressiya ilə mübarizə aparsa da, mövcud dərman müalicələri hər zaman kifayət qədər effektiv olmur. Bu səbəbdən alimlər alternativ və daha az invaziv üsullar üzərində işləyirlər.
Tədqiqat çərçivəsində siçanlar üzərində aparılan təcrübələrdə beyni stimullaşdıran kontakt linzaların antidepresant dərmanlar qədər təsirli olduğu bildirilib.
Məqalədə depressiya vəziyyəti yaradılmış siçanlara üç həftə ərzində kontakt linza müalicəsi tətbiq edildiyi, nəticədə davranış, sinir fəaliyyəti və fizioloji göstəricilərdə müsbət dəyişikliklər müşahidə olunduğu qeyd edilib.
Yonsei Universitetinin Materialşünaslıq və Mühəndislik fakültəsinin tədqiqatçısı Can-Unq Park bildirib ki, bu araşdırma göz vasitəsilə beyin pozuntularının müalicəsində tamamilə yeni istiqamət aça bilər.
Mövcud depressiya müalicələrində əsasən dərmanlar, elektrokonvulsiv terapiya və beyin implantları müəyyən sinir dövrələrini hədəfləyir. Koreyalı alimlər isə retinanın beyinlə əlaqəsindən yararlanaraq gözü stimullaşdırıcı vasitə kimi istifadə etməyə çalışıblar.
Parkın sözlərinə görə, göz anatomik baxımdan beynin bir hissəsi sayıldığı üçün sadə kontakt linzanın beyin dövrələrinə yumşaq və qeyri-invaziv təsir göstərib-göstərə bilməyəcəyi araşdırılıb.
Hazırlanan linza iki zərərsiz elektrik siqnalı vasitəsilə retinanın dərin qatlarında aktivləşərək əhval-ruhiyyə ilə əlaqəli beyin bölgələrinə siqnallar ötürən sinir əlaqələrini stimullaşdırır.
Alimlər vurğulayırlar ki, bu texnologiya hələ tam təsdiqlənmiş müalicə üsulu deyil. Onun insanlarda təhlükəsizliyi və effektivliyi hələ sübut olunmayıb. Tədqiqatçılar gələcəkdə bədənə daha az müdaxilə tələb edən yeni neyrotexnologiya üsullarının inkişaf etdirilə biləcəyini düşünürlər.

Южнокорейские ученые провели исследование по альтернативному подходу в лечении депрессии.
Исследователи разработали специальную контактную линзу, использующую связь глаза с мозгом, чтобы создать новые возможности для лечения депрессии.
Хотя миллионы людей в мире борются с депрессией, существующие медикаментозные методы не всегда достаточно эффективны. Поэтому ученые работают над альтернативными и менее инвазивными способами лечения.
В рамках исследования на мышах было показано, что контактные линзы, стимулирующие мозг, оказываются столь же эффективными, как и антидепрессанты.
В статье отмечается, что мышам с индуцированной депрессией в течение трех недель применяли лечение контактными линзами, в результате чего наблюдались положительные изменения в поведении, нервной активности и физиологических показателях.
Исследователь факультета материаловедения и инженерии Университета Ёнсей Чан-Ун Пак отметил, что это исследование может открыть совершенно новое направление в лечении нарушений мозга через глаза.
Существующие методы лечения депрессии в основном нацелены на определённые нервные цепи при помощи лекарств, электросудорожной терапии и имплантатов мозга. Корейские ученые пытались использовать глаз как стимулирующий орган, задействуя связь сетчатки с мозгом.
По словам Пака, поскольку глаз анатомически считается частью мозга, была исследована возможность того, сможет ли простая контактная линза оказывать мягкое и неинвазивное воздействие на мозговые цепи.
Разработанная линза активируется двумя безвредными электрическими сигналами в глубоких слоях сетчатки, стимулируя нервные связи и передавая сигналы в мозговые области, связанные с настроением.
Ученые подчеркивают, что эта технология еще не является полностью утвержденным методом лечения. Ее безопасность и эффективность у людей пока не доказаны. Исследователи считают, что в будущем можно будет разработать новые нейротехнологии, требующие меньшего вмешательства в организм.