Dörd ərəb ölkəsindən Azərbaycana gəlmək tam sadələşdi
Gələn il fevralın 15-dək Səudiyyə Ərəbistanı, Oman, Küveyt, Bəhreyn vətəndaşları ölkəmizə 3 dəfə (hər gəlişdə 30 gün) vizasız gələ bilərlər. 4-cü dəfədə viza alınmalıdır.
Qayda bu il fevralın 15-də qüvvəyə minib.
Turizm eksperti Cəfər Qarayev Medianews.az-a deyib ki, 2016-cı ilin fevralından Körfəz ölkələrinin vətəndaşları Azərbaycana gələndə vizanı hava limanında alırdılar: “Yəni onlara sadələşdirilmiş viza rejimi tətbiq olunurdu. İndi səfər imkanları daha da sadələşdirilib. İldə üç dəfə vizasız gələ biləcəklər. Həmin ölkələrdə oturumu, müvəqqəti yaşamaq hüququ olanlar da Azərbaycana rahat gələ biləcəklər, çünki onlara sadələşdirilmiş vizanın tətbiqinə başlanıb, vizanı birbaşa ölkəmizin hava limanında alacaqlar”.

Coming to Azerbaijan from four Arab countries has become completely simplified
Until February 15 of next year, citizens of Saudi Arabia, Oman, Kuwait, and Bahrain can come to our country 3 times (30 days each time) without a visa. A visa must be obtained for the 4th time.
The rule came into force on February 15 of this year.
Tourism expert Jafar Garayev told Medianews.az that since February 2016, citizens of the Gulf countries obtained visas at the airport when coming to Azerbaijan: "That is, a simplified visa regime was applied to them. Now, travel opportunities have been further simplified. They will be able to come visa-free three times a year. Those with residence or temporary residence permits in those countries will also be able to come to Azerbaijan easily, because a simplified visa has begun to be applied to them, and they will obtain the visa directly at our country's airport."