DTX-nin rəisi: Ağdərədə növbəti kütləvi
Bütün çətinliklərə baxmayaraq, 2025-ci ildə Dövlət Komissiyası aidiyyəti dövlət qurumlarının mütəxəssis heyəti ilə birlikdə üç dəfə ən çətin relyefə və kəskin hava şəraitinə malik Kəlbəcər rayonundakı Murovdağ silsiləsində axtarış və qazıntı işlərini həyata keçirib. Əvvəlki illərdə Kəlbəcər istiqamətində axtarış-qazıntı işləri aparılsa da, bu il artıq bu proses sistemli şəkildə, dron texnologiyası tətbiq edilməklə həyata keçirilib və müsbət nəticə əldə edilib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, bunu Azərbaycan Respublikası Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin (DTX) rəisi, Əsir və itkin düşmüş, girov götürülmüş vətəndaşlarla əlaqədar Dövlət Komissiyasının sədri general-polkovnik Əli Nağıyev İtkin düşmüş şəxslər üzrə Bakı Dialoqu çərçivəsində “İtkin düşmüş şəxslər probleminin həlli üçün səylərin birləşdirilməsi və əməkdaşlığın genişləndirilməsi” mövzusunda beynəlxalq konfransda çıxışı zamanı deyib.
Əli Nağıyev bildirib ki, hazırda mütəxəssislərdən ibarət heyət Ağdərə rayonunda axtarış-qazıntı işlərini davam etdirir. Keçmiş döyüş mövqeyi olmuş yüksəklikdə növbəti kütləvi məzarlıq aşkarlanıb. İlkin məlumata əsasən, kütləvi məzarlıqda 10-dan çox Azərbaycan hərbçisinə aid meyit qalıqları müəyyən edilib. Tədbirin proqramına əsasən, sabah konfrans iştirakçılarının həmin əraziyə səfəri reallaşdırılacaq.

Глава ДГК: В Агдере очередной массовый
Несмотря на все трудности, в 2025 году Государственная комиссия совместно с экспертной группой соответствующих государственных учреждений трижды проводила поисковые и раскопочные работы на горной цепи Муровдаг в районе Кельбаджар, который характеризуется самым сложным рельефом и резкими погодными условиями. Хотя в предыдущие годы в направлении Кельбаджара проводились поисково-раскопочные работы, в этом году процесс был реализован систематически с применением дронов и принес положительные результаты.
По сообщению АЗЕРТАДЖ, об этом заявил начальник Государственной службы национальной безопасности Азербайджанской Республики (ГСНБ), председатель Государственной комиссии по делам пленных, пропавших без вести и взятых в заложники граждан, генерал-полковник Али Нагиев в своем выступлении на международной конференции в рамках Бакуского диалога по делам пропавших без вести на тему «Объединение усилий и расширение сотрудничества для решения проблемы пропавших без вести».
Али Нагиев отметил, что в настоящее время экспертная группа продолжает поисково-раскопочные работы в районе Агдере. На высотах, которые раньше служили боевыми позициями, обнаружено новое массовое захоронение. По предварительной информации, в массовом захоронении обнаружены останки более 10 азербайджанских военнослужащих. Согласно программе мероприятия, завтра будет организован визит участников конференции в этот район.