DTX-nin rəisi: Ağdərədə növbəti kütləvi
Bütün çətinliklərə baxmayaraq, 2025-ci ildə Dövlət Komissiyası aidiyyəti dövlət qurumlarının mütəxəssis heyəti ilə birlikdə üç dəfə ən çətin relyefə və kəskin hava şəraitinə malik Kəlbəcər rayonundakı Murovdağ silsiləsində axtarış və qazıntı işlərini həyata keçirib. Əvvəlki illərdə Kəlbəcər istiqamətində axtarış-qazıntı işləri aparılsa da, bu il artıq bu proses sistemli şəkildə, dron texnologiyası tətbiq edilməklə həyata keçirilib və müsbət nəticə əldə edilib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, bunu Azərbaycan Respublikası Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin (DTX) rəisi, Əsir və itkin düşmüş, girov götürülmüş vətəndaşlarla əlaqədar Dövlət Komissiyasının sədri general-polkovnik Əli Nağıyev İtkin düşmüş şəxslər üzrə Bakı Dialoqu çərçivəsində “İtkin düşmüş şəxslər probleminin həlli üçün səylərin birləşdirilməsi və əməkdaşlığın genişləndirilməsi” mövzusunda beynəlxalq konfransda çıxışı zamanı deyib.
Əli Nağıyev bildirib ki, hazırda mütəxəssislərdən ibarət heyət Ağdərə rayonunda axtarış-qazıntı işlərini davam etdirir. Keçmiş döyüş mövqeyi olmuş yüksəklikdə növbəti kütləvi məzarlıq aşkarlanıb. İlkin məlumata əsasən, kütləvi məzarlıqda 10-dan çox Azərbaycan hərbçisinə aid meyit qalıqları müəyyən edilib. Tədbirin proqramına əsasən, sabah konfrans iştirakçılarının həmin əraziyə səfəri reallaşdırılacaq.

Despite all difficulties, in 2025 the State Commission, together with the expert staff of the relevant state institutions, conducted search and excavation works three times in the Murovdag mountain range in the Kelbajar district, which has the most difficult terrain and harsh weather conditions. Although search and excavation works were carried out in the Kelbajar direction in previous years, this year the process was carried out systematically with the application of drone technology and positive results were achieved.
AZERTAC reports that this was stated by the head of the State Security Service (DTX) of the Republic of Azerbaijan and chairman of the State Commission related to prisoners of war, missing persons, and hostages, General-Colonel Ali Naghiyev, during his speech at the international conference titled “Combining efforts and expanding cooperation to solve the problem of missing persons” within the framework of the Baku Dialogue on Missing Persons.
Ali Naghiyev said that currently the team consisting of specialists is continuing the search and excavation works in the Aghdara district. Another mass grave was discovered at a height that had been a past battle position. According to preliminary information, the mass grave contains the remains of more than 10 Azerbaijani servicemen. According to the program of the event, tomorrow a visit to this area by the conference participants will be carried out.