İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkətinin (İTV) yeni baş direktoru müəyyənləşib.
Medianews.az APA-ya istinadən xəbər verir ki, Yayım Şurasının 8 üzvünün yekdil səsverməsi ilə Balakişi Qasımov yenidən İTV-nin baş direktoru seçilib.
B.Qasımov bu gün Audiovizual Şurada keçirilən İctimai TV və Radio Yayımları Şirkəti Yayım Şurasının iclasında səsvermə yolu ilə seçilib.
İclasda Yayım Şurasının üzvləri, namizədlər və Audiovizual Şuranın təmsilçiləri müşahidəçi qismində iştirak edib. Müsabiqə 11 nəfər iddiaçı arasında aparılıb.
Məlumat üçün bildirək ki, “İctimai televiziya və radio yayımı haqqında” Qanunun 20-ci maddəsinə görə Yayım Şurasının 9 üzvündən ən azı 6-nın səsini alan iddiaçı baş direktor seçkisini qazanır.
Xatırladaq ki, baş direktor Yayım Şurası tərəfindən 4 il müddətinə seçilir.
Qeyd edək ki, B.Qasımov ilk dəfə 2018, ikinci dəfə isə 2022-ci ildə İctimai Televiziyanın baş direktoru seçilib.

The new CEO of the Public Television and Radio Broadcasting Company (İTV) has been determined.
Medianews.az reports, citing APA, that Balakişi Qasımov was re-elected as the CEO of İTV by unanimous vote of the 8 members of the Broadcasting Council.
B.Qasımov was selected by vote today at the meeting of the Broadcasting Council of the Public TV and Radio Broadcasting Company held at the Audiovisual Council.
Members of the Broadcasting Council, candidates, and representatives of the Audiovisual Council participated as observers in the meeting. The competition was held among 11 applicants.
For information, according to Article 20 of the "Law on Public Television and Radio Broadcasting," a candidate who receives votes from at least 6 of the 9 members of the Broadcasting Council wins the selection as CEO.
It should be recalled that the CEO is elected by the Broadcasting Council for a term of 4 years.
It should be noted that B.Qasımov was first elected CEO of Public Television in 2018 and for the second time in 2022.