Kofe həvəskarlarının nəzərinə -
Həkimlər darçınlı qəhvə içməyi tövsiyə edirlər. Mütəxəssislər iddia edirlər ki, bu ədviyyat qanda şəkərin səviyyəsini tənzimləməyə və şəkərin xeyli yüksəlməsinin qarşısını almağa kömək edən antioksidantlarla zəngindir. Bununla belə, sağlamlığınızı əhəmiyyətli dərəcədə yaxşılaşdıra biləcək başqa bir içki resepti də var. Bu, zərdəçallı qəhvədir.
Medianews.az xəbər verir ki, zərdəçallı qəhvənin faydaları və riskləri "Very Well Health"də dərc olunan məqalədə ətraflı şəkildə izah olunub.
Belə ki, alimlər zərdəçalın insan bədəninə təsirini araşdırıblar və aparılan tədqiqatlar nəticəsində zərdəçallı qəhvənin xeyli faydalı olduğunu aşkar ediblər. Onun faydaları kurkuminin (bu ədviyyatın aktiv tərkib hissəsi-red.) və qəhvənin özünün birləşməsindən qaynaqlanır. Mütəxəssislərin fikrincə, bu iki tərkib hissəsi birlikdə ürək və həzm sağlamlığını xeyli yaxşılaşdırır və çəkinin müəyyən mənada idarə olunmasına da kömək edir. Lakin, bunlar içkinin yeganə faydaları da deyil.
Zərdəçallı qəhvənin əsas faydalarından biri bədəndəki iltihabi prosesləri azaltmaqdır. Hansılar ki, onlar artrit, qıcıqlanmış bağırsaq sindromu və ateroskleroz kimi xəstəliklərə səbəb olur.
"Ürək xəstəliyindən əziyyət çəkən insanlar zərdəçallı qəhvəni içməyə başlasalar, dərhal onun faydalarını hiss edəcəklər. Araşdırmalar göstərib ki, qəhvə içmək insanların özünü daha ayıq, enerjili və zehni açıq hiss etmələrinə kömək edə bilər. Bu vərdiş potensial olaraq "Parkinson" və "Alzheimer" kimi nevroloji xəstəliklərin uzunmüddətli inkişaf riskini də azalda bilər", -məqalədə yazılıb.
Elm adamları qeyd ediblər ki, zərdəçallı qəhvənin faydaları ilə yanaşı, onun yan təsirlərindən də xəbərdar olmaq vacibdir. Bəzi insanlar üçün bu içki sadəcə əks göstərişdən ibarət olur: "Ədviyyatın bu formada qəbulunun yan təsirlərinə ishal, baş ağrısı, ürəkbulanma, səpgilər, qarın ağrısı, dişdə ləkələr və qorxunc sarı nəcis kimi simptomlar daxildir"./publika.az

Врачи рекомендуют пить кофе с корицей. Специалисты утверждают, что эта специя богата антиоксидантами, которые помогают регулировать уровень сахара в крови и предотвращать значительное его повышение. Тем не менее, существует ещё один рецепт напитка, который может значительно улучшить ваше здоровье. Это кофе с куркумой.
Medianews.az сообщает, что пользу и риски кофе с куркумой подробно описаны в статье, опубликованной на "Very Well Health".
Так, учёные исследовали влияние куркумы на человеческий организм, и результаты исследований показали, что кофе с куркумой весьма полезен. Его свойства обусловлены сочетанием куркумина (активного компонента этой специи) и самого кофе. По мнению специалистов, эти два компонента вместе значительно улучшают здоровье сердца и пищеварительной системы, а также помогают в некоторой степени контролировать вес. Однако это не все преимущества данного напитка.
Одним из основных благотворных эффектов кофе с куркумой является уменьшение воспалительных процессов в организме, которые могут приводить к таким заболеваниям, как артрит, синдром раздражённого кишечника и атеросклероз.
"Люди, страдающие сердечными заболеваниями, начав пить кофе с куркумой, сразу почувствуют его пользу. Исследования показали, что употребление кофе помогает людям чувствовать себя более бдительными, энергичными и умственно ясными. Эта привычка потенциально может снизить долгосрочный риск развития таких неврологических заболеваний, как болезнь Паркинсона и Альцгеймера", — говорится в статье.
Учёные также отметили, что помимо пользы кофе с куркумой важно знать и о возможных побочных эффектах. Для некоторых людей этот напиток просто противопоказан: "Побочные эффекты при употреблении этой специи в таком виде включают диарею, головную боль, тошноту, сыпь, боль в животе, пятна на зубах и страшный жёлтый стул". /publika.az