Kofe həvəskarlarının nəzərinə -
Həkimlər darçınlı qəhvə içməyi tövsiyə edirlər. Mütəxəssislər iddia edirlər ki, bu ədviyyat qanda şəkərin səviyyəsini tənzimləməyə və şəkərin xeyli yüksəlməsinin qarşısını almağa kömək edən antioksidantlarla zəngindir. Bununla belə, sağlamlığınızı əhəmiyyətli dərəcədə yaxşılaşdıra biləcək başqa bir içki resepti də var. Bu, zərdəçallı qəhvədir.
Medianews.az xəbər verir ki, zərdəçallı qəhvənin faydaları və riskləri "Very Well Health"də dərc olunan məqalədə ətraflı şəkildə izah olunub.
Belə ki, alimlər zərdəçalın insan bədəninə təsirini araşdırıblar və aparılan tədqiqatlar nəticəsində zərdəçallı qəhvənin xeyli faydalı olduğunu aşkar ediblər. Onun faydaları kurkuminin (bu ədviyyatın aktiv tərkib hissəsi-red.) və qəhvənin özünün birləşməsindən qaynaqlanır. Mütəxəssislərin fikrincə, bu iki tərkib hissəsi birlikdə ürək və həzm sağlamlığını xeyli yaxşılaşdırır və çəkinin müəyyən mənada idarə olunmasına da kömək edir. Lakin, bunlar içkinin yeganə faydaları da deyil.
Zərdəçallı qəhvənin əsas faydalarından biri bədəndəki iltihabi prosesləri azaltmaqdır. Hansılar ki, onlar artrit, qıcıqlanmış bağırsaq sindromu və ateroskleroz kimi xəstəliklərə səbəb olur.
"Ürək xəstəliyindən əziyyət çəkən insanlar zərdəçallı qəhvəni içməyə başlasalar, dərhal onun faydalarını hiss edəcəklər. Araşdırmalar göstərib ki, qəhvə içmək insanların özünü daha ayıq, enerjili və zehni açıq hiss etmələrinə kömək edə bilər. Bu vərdiş potensial olaraq "Parkinson" və "Alzheimer" kimi nevroloji xəstəliklərin uzunmüddətli inkişaf riskini də azalda bilər", -məqalədə yazılıb.
Elm adamları qeyd ediblər ki, zərdəçallı qəhvənin faydaları ilə yanaşı, onun yan təsirlərindən də xəbərdar olmaq vacibdir. Bəzi insanlar üçün bu içki sadəcə əks göstərişdən ibarət olur: "Ədviyyatın bu formada qəbulunun yan təsirlərinə ishal, baş ağrısı, ürəkbulanma, səpgilər, qarın ağrısı, dişdə ləkələr və qorxunc sarı nəcis kimi simptomlar daxildir"./publika.az

Doctors recommend drinking cinnamon coffee. Experts claim that this spice is rich in antioxidants that help regulate blood sugar levels and prevent significant spikes in sugar. However, there is another beverage recipe that can significantly improve your health. This is turmeric coffee.
Medianews.az reports that the benefits and risks of turmeric coffee are explained in detail in an article published on "Very Well Health."
Scientists have studied the effects of turmeric on the human body and, as a result of conducted research, have found turmeric coffee to be quite beneficial. Its benefits come from the combination of curcumin (the active component of this spice - editor's note) and the coffee itself. According to experts, these two components together significantly improve heart and digestive health and help manage weight to some extent. However, these are not the only benefits of the drink.
One of the main benefits of turmeric coffee is reducing inflammatory processes in the body. These can cause diseases such as arthritis, irritable bowel syndrome, and atherosclerosis.
"People suffering from heart disease will immediately feel the benefits if they start drinking turmeric coffee. Studies have shown that drinking coffee can help people feel more alert, energetic, and mentally clear. This habit also potentially reduces the long-term risk of developing neurological diseases such as Parkinson's and Alzheimer's," the article states.
Scientists noted that it is important to be aware of the side effects of turmeric coffee alongside its benefits. For some people, this drink is simply contraindicated: "Side effects of consuming the spice in this form include diarrhea, headaches, nausea, rashes, abdominal pain, tooth stains, and terrible yellow stool," the article reports./publika.az