Körfəz ölkələri təşviş içindədir -
“ABŞ və İran nümayəndə heyətlərinin İslamabadda ikinci görüşünün təxirə salınması bölgədə qeyri-müəyyənliyin davamına işarədir”. Politoloq Elxan Şahinoğlu Medianews.az-a açıqlamasında belə deyib.
O bildirib ki, İranın ABŞ-la əvvəlcədən razılaşdırılan danışıqlardan imtina etməsi tərəfləri gərginliklə müşahidə olunan gözləmə mövqeyinə keçirib: “İslamabadda iki dövlət arasında razılaşma əldə olunacağı ehtimalı yüksək olsaydı, ABŞ vitse-prezidenti Ceyms Vens birinci görüşdə olduğu kimi yenə İslamabada gedəcəkdi. Ancaq İran parlamentinin sədri Məhəmməd Qalibaf Tehranın tələbləri nəzərə alınmadan yenidən İslamabada getməyə həvəsli deyildi. Bunun səbəbi ABŞ-ın Hörmüz boğazı mühasirəsinə son qoymamasıdır. Tehranın tələbi budur ki, ABŞ mühasirəni sona çatdırdıqdan sonra İran Hörmüz boğazını tankerlərin üzünə açacaq. Vaşinqton addım atmadığına görə Tehran İslamabad görüşündən imtina edib. ABŞ Prezidenti Donald Tramp isə hesab edir ki, Hörmüz boğazı ətrafında mühasirəni saxlamaqla bərabər İslamabadda danışıqlar aparmaq mümkündür. Tehran buna razı deyil.
Pakistan rəsmiləri danışıqların baş tutmamasında Vaşinqtonun məsuliyyət daşıdığı qənaətindədirlər. Çünki İslamabadda hesab edirlər ki, danışıqların baş tutmaması ABŞ-ın Hörmüz blokadasını davam etdirməsiylə bağlıdır. Bu məsələ ilə bağlı Donald Trampın mövqeyində hələ ki, dəyişiklik yoxdur. Ağ ev sahibi sadəcə, atəşkəsi uzatdığını bildirib.
Pakistan rəsmiləri İranın İslamabad şəhərində keçiriləcək danışıqlarda iştirakını gözlədiklərini açıqlayıb. Pakistanın informasiya naziri bildirib ki, ölkə vasitəçi kimi çıxış edərək İran tərəfi ilə daim əlaqədədir və diplomatik həll yoluna sadiq qalır. Nazirin sözlərinə görə, İranın qısa müddətdə qərar verməsi olduqca vacibdir. O əlavə edib ki, Tehran rəsmilərini danışıqların ikinci mərhələsinə qatılmağa razı salmaq üçün intensiv diplomatik səylər davam etdirilir.
Beləliklə, Pakistan hökuməti səylərini artırıb. Məqsəd İslamabad görüşündən müsbət nəticənin əldə olunmasıdır. Çünki görüş və müzakirələr olmasa, bu, bölgədə gərginliyi və yeni müharibə riskini artıracaq. Körfəz ölkələri təşviş içindədir. Çünki yenidən müharibə başlayarsa, İranın raket və dronları yenidən Körfəz ölkələrini hədəf alacaq. Bunu İran İnqilab Keşikçiləri Hərbi Hava Qüvvələrinin komandanı general Məcid Musəvinin açıqlaması da sübut edir. O, İranın cənub qonşularını bu sözlərlə hədələyib: “Əgər onların coğrafiyası və istehsal imkanları düşmənlər tərəfindən İran xalqına qarşı təcavüz üçün istifadə olunursa, onlar Yaxın Şərqdə neft hasilatına vida etməlidirlər”.

«Отсрочка второй встречи делегаций США и Ирана в Исламабаде указывает на продолжение неопределенности в регионе», — заявил политолог Элхан Шахиноглу в интервью Medianews.az.
Он отметил, что отказ Ирана от заранее согласованных переговоров с США перевел стороны в напряженную позицию ожидания: «Если бы вероятность достижения соглашения между двумя государствами в Исламабаде была высокой, тогда вице-президент США Джеймс Венс, как и на первой встрече, снова поехал бы в Исламабад. Однако спикер иранского парламента Мохаммад Голибаф не был склонен снова ехать в Исламабад без учета требований Тегерана. Причина в том, что США не прекратили блокаду Ормузского пролива. Требование Тегерана состоит в том, что США должны прекратить блокаду, после чего Иран откроет пролив Ормуз для танкеров. Поскольку Вашингтон не сделал шагов, Тегеран отказался от встречи в Исламабаде. Президент США Дональд Трамп же считает, что возможно одновременно сохранять блокаду Ормузского пролива и вести переговоры в Исламабаде. Тегеран с этим не согласен.»
Официальные лица Пакистана считают, что ответственность за срыв переговоров лежит на Вашингтоне. Потому что в Исламабаде считают, что неудача переговоров связана с продолжением блокады Ормузского пролива США. В отношении этой проблемы позиция Дональда Трампа пока не изменилась. Белый дом лишь заявил о продлении перемирия.
Официальные лица Пакистана заявили, что ожидают участия Ирана в переговорах, которые пройдут в городе Исламабад. Министр информации Пакистана сообщил, что страна выступает в роли посредника и постоянно поддерживает связь с иранской стороной, оставаясь приверженной дипломатическому решению. По его словам, крайне важно, чтобы Иран принял решение в кратчайшие сроки. Он добавил, что интенсивные дипломатические усилия продолжаются, чтобы убедить иранских официальных лиц принять участие во втором этапе переговоров.
Таким образом, правительство Пакистана усиливает свои усилия. Цель — добиться положительного результата от встречи в Исламабаде. Потому что если встречи и обсуждения не будет, это увеличит напряженность и риск новой войны в регионе. Страны Персидского залива находятся в тревоге. Ведь если начнется новая война, ракетами и беспилотниками Ирана вновь будут нацелены на страны Залива. Это подтверждает заявление командующего Военно-воздушными силами Корпуса стражей Исламской революции генерала Маджида Мусави. Он угрожает южным соседям Ирана следующими словами: «Если их территория и производственные возможности используются врагами для агрессии против иранского народа, они должны попрощаться с нефтедобычей на Ближнем Востоке».