MEDİA-nın yaradılmasından
Medianews.az xəbər verir ki, MEDİA Prezident İlham Əliyevin "Azərbaycan Respublikasında media sahəsində islahatların dərinləşdirilməsi haqqında" 2021-ci il 12 yanvar tarixli, 1249 nömrəli Fərmanı ilə yaradılıb.
Agentlik medianın inkişafının dəstəklənməsi, media sahəsində mütəxəssislərin hazırlanması və onların əlavə təhsilinin təşkili, audiovizual, çap və onlayn media subyektlərinin, informasiya agentliklərinin, habelə jurnalistlərin və digər media işçilərinin fəaliyyətinin, eləcə də media sahəsində yeni informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının və innovasiyaların tətbiqinin stimullaşdırılması istiqamətində fəaliyyət göstərən publik hüquqi şəxsdir.
Müvafiq sahənin inkişafını təmin etmək, bu sahədə dövlət siyasətinin formalaşdırılmasında və həyata keçirilməsində iştirak etmək, aidiyyəti dövlət orqanları (qurumları) ilə əməkdaşlıq, təkliflərin işlənib hazırlanmasında və həyata keçirilməsində iştirak etmək agentliyin əsas fəaliyyət istiqamətləridir.
Qurum media subyektlərinin maliyyə dayanıqlılığının möhkəmləndirilməsi üçün ildə iki dəfə müsabiqə elan edir və qaliblərə müvafiq məbləğdə maliyyə vəsaiti ayırır.
Agentlik, həmçinin "Fərdi jurnalist müsabiqəsi" ilə də media nümayəndələrinin fəaliyyətinin stimullaşdırılması istiqamətində müvafiq addımlar atır.
Son illər Azərbaycanın media qurumları ilə Avropa ölkələrinin aparıcı informasiya agentlikləri arasında əməkdaşlıq əlaqələri getdikcə genişlənir, birgə layihələr, jurnalist mübadiləsi proqramları və təlimlər həyata keçirilir ki, burada da MEDİA-nın rolu danılmazdır.
Qurum Azərbaycan mediasının getdikcə həm yerli, həm də beynəlxalq aləmdə etibarlı və peşəkar informasiya mənbəyi kimi mövqeyini gücləndirməsinə mühüm töhfə verir.

Сегодня исполняется 5 лет со дня создания Агентства по развитию медиа (MEDİA).
Medianews.az сообщает, что MEDİA была создана Указом Президента Ильхама Алиева от 12 января 2021 года №1249 «О углублении реформ в сфере медиа в Азербайджанской Республике».
Агентство является публичным юридическим лицом, осуществляющим деятельность по поддержке развития медиа, подготовке специалистов в сфере медиа и организации их дополнительного образования, стимулированию деятельности субъектов аудиовизуальных, печатных и онлайн медиа, информационных агентств, а также журналистов и других работников медиа, а также внедрению новых информационно-коммуникационных технологий и инноваций в медиа-сфере.
Основными направлениями деятельности агентства являются обеспечение развития соответствующей сферы, участие в формировании и реализации государственной политики в этой области, сотрудничество с соответствующими государственными органами (учреждениями), участие в разработке и реализации предложений.
Организация дважды в год объявляет конкурсы для укрепления финансовой устойчивости субъектов медиа и выделяет победителям соответствующие денежные средства.
Агентство также предпринимает соответствующие шаги по стимулированию деятельности представителей медиа через «Конкурс индивидуальных журналистов».
За последние годы связи сотрудничества между медиа-учреждениями Азербайджана и ведущими информационными агентствами европейских стран постепенно расширяются, реализуются совместные проекты, программы обмена журналистами и тренинги, в чем роль MEDİA является неоспоримой.
Организация вносит значимый вклад в укрепление позиции азербайджанских медиа как надежного и профессионального источника информации как на местном, так и на международном уровне.