Məşhur aktrisa özünü öldürmək üçün
Kanadalı aktrisa Kler Brosso fiziki cəhətdən sağlam olmasına baxmayaraq, uzun illərdir əziyyət çəkdiyi ağır psixi pozuntular səbəbindən həyatına son qoymaq üçün məhkəmədən hüquqi icazə tələb edir.
Medianews.az xəbər verir ki, 49 yaşlı aktrisa ağır bipolar pozuntu və posttravmatik stress pozuntusu ilə mübarizə apardığını, hər səhər oyanmağın onun üçün dözülməz bir əzaba çevrildiyini bildirərək asissitləşdirilmiş intihar (yardımlı ölüm) arzusunu dilə gətirib.
Ceyms Franko kimi ulduzlarla eyni layihələrdə yer alan və maddi imkanları, sevən ailəsi, dostları kimi "seçim lüksünə" sahib olduğunu etiraf edən Brosso, bütün bunlara rəğmən daxili ağrılarının bitmədiyini və əvvəlki fərdi intihar cəhdlərinin uğursuzluqla nəticələndiyini vurğulayıb.
Aktrisanın ailəsi onun fiziki sağlamlığının yerində olmasına baxmayaraq bu qərarından dəhşətə gəlsə də, anası Meri Luiza Kinahan övladının çəkdiyi inanılmaz əzabları görməyin də eyni dərəcədə ağır olduğunu ifadə edib. Tibb dünyasında isə bu məsələ ilə bağlı fikir ayrılığı mövcuddur; həkimlərindən biri onun hələ də sağalma şansının olduğunu müdafiə etdiyi halda, digəri qərarını dəstəkləyəcəyini bildirib.
Brosso 8 yaşından bəri ölmək istəyi ilə yaşadığını, onlarla dərman və terapiya növü sınasa da heç birinin nəticə vermədiyini qeyd edərək 2021-ci ildən bəri Kanadanın "Ölüm zamanı tibbi yardım" (MAID) proqramına daxil olmaq üçün mübarizə aparır. O, hazırda psixi xəstəlikləri olan şəxslərin bu proqramdan kənarda qalmasının konstitusiyaya zidd olduğunu iddia edərək hökumətə qarşı hüquqi müstəvidə iddia qaldırıb.

Канадская актриса Клер Броссо, несмотря на физическое здоровье, в течение многих лет страдающая тяжелыми психическими расстройствами, требует у суда разрешения на прекращение жизни.
Medianews.az сообщает, что 49-летняя актриса борется с тяжелым биполярным расстройством и посттравматическим стрессовым расстройством, заявляя, что каждое утро просыпаться для неё становится невыносимой мукой, и выразила желание пройти ассистированное самоубийство (помощь в смерти).
Броссо, которая участвовала в тех же проектах, что и такие звезды, как Джеймс Франко, и признала, что обладает «роскошью выбора» благодаря своим материальным возможностям, любящей семье и друзьям, подчеркнула, что несмотря на всё это, её внутренние страдания не прекращаются, а предыдущие попытки самоубийства оказались неудачными.
Семья актрисы была ошеломлена её решением, несмотря на её физическое здоровье, однако мать Мэри Луиза Кинахан выразила, что видеть невероятные страдания своего ребёнка также тяжело. В медицинской среде по данному вопросу существуют разногласия: один из её врачей считает, что у неё ещё есть шансы на выздоровление, в то время как другой заявил, что поддержит её решение.
Броссо отмечает, что с восьми лет живёт с желанием умереть, перепробовала десятки видов лекарств и терапий, но ни один из них не дал результатов, и с 2021 года борется за вход в канадскую программу «Медицинская помощь при смерти» (MAID). Она утверждает, что исключение лиц с психическими заболеваниями из данной программы противоречит конституции, и подала иск против правительства на юридической основе.
Актриса заявила, что готова стать донором органов в последние моменты своей жизни, но хочет покинуть этот мир в одиночестве, чтобы не причинять травм своим близким. /Lent.az