Ermənistanın xaricdə daimi yaşayan vətəndaşları parlament seçkilərində yalnız ölkədə olduqları təqdirdə iştirak edə biləcəklər.
Bu barədə Mərkəzi Seçki Komissiyasının (MSK) mətbuat katibi Seda Qukasyan bildirib.
O xatırladıb ki, 2012-ci ildə Seçki Məcəlləsinə edilən dəyişikliklərdən sonra xaricdəki Ermənistan vətəndaşları artıq səfirlik və konsulluqlarda yerləşən seçki məntəqələrində səs verə bilməyəcəklər və yalnız ölkənin özündə səs vermək hüquqlarından istifadə edə bilərlər.
İstisnalar diplomatlar, xaricdə uzadılmış ezamiyyətdə olan və ya təhsil alan hərbçilər və onların ailə üzvləridir. Onlar üçün elektron səsvermə mövcuddur.
MSK-nın məlumatına görə, Ermənistanda parlament seçkiləri 7 iyunda keçiriləcək, 17 partiya və iki partiya bloku iştirak edəcək./Report

Граждане Армении, постоянно проживающие за границей, смогут участвовать в парламентских выборах только при условии их присутствия в стране.
Об этом сообщила пресс-секретарь Центральной избирательной комиссии (ЦИК) Седа Гукасян.
Она напомнила, что после внесённых в 2012 году изменений в Избирательный кодекс граждане Армении за рубежом больше не смогут голосовать на избирательных участках, расположенных в посольствах и консульствах, и смогут реализовать своё право голоса только в самой стране.
Исключения составляют дипломаты, военнослужащие, находящиеся за границей на длительной служебной командировке или обучении, а также их члены семей. Для них доступно электронное голосование.
Согласно информации ЦИК, в Армении парламентские выборы состоятся 7 июня, в них примут участие 17 партий и два партийных блока./Report