Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan onun ölkəsini Avrasiya İqtisadi İttifaqından qovmaqla hədələyən Rusiyanın təhdidlərinə cavab verib.
Medianews.az-ın məlumatına görə, mayın 22-də İrəvanda jurnalistlərlə söhbətində Paşinyan bəyan edib ki, qaydalara əsasən, Avrasiya İqtisadi İttifaqından çıxmaq qərarını yalnız üzv dövlətin özü verə bilər. O vurğulayıb ki, üzv dövlətin birlikdən çıxarılması mexanizmi yoxdur: “Ona görə yalnız Ermənistan özü Avrasiya İqtisadi İttifaqından çıxmaq qərarına gələ bilər, ayrı qayda yoxdur. Ermənistanın ittifaqdakı statusu məsələsini təkcə biz müzakirə edə bilərik”.
Mayın 29-da Qazaxıstanın Astana şəhərində Avrasiya İqtisadi İttifaqının zirvə görüşü olacaq. Nikol Paşinyan görüşə qatılmayacaq. Bir qədər öncə Rusiya baş nazirinin müavini Aleksey Overçuk demişdi ki, Astanadakı görüşdə Ermənistanın ittifaqdakı statusu məsələsi müzakirəyə qoyulacaq.
Paşinyan 22 may açıqlamasında bildirib ki, İrəvan istənilən məsələni müzakirə etməyə hazırdır: “Güman edirəm ki, tərəfdaşlarımızın sualları ola bilər və biz bütün suallara səbirlə cavab verəcəyik”.

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has responded to Russia's threats to expel his country from the Eurasian Economic Union.
According to Medianews.az, on May 22 in Yerevan, in a conversation with journalists, Pashinyan stated that according to the rules, the decision to leave the Eurasian Economic Union can only be made by the member state itself. He emphasized that there is no mechanism for a member state to be expelled from the union: "Therefore, only Armenia itself can decide to leave the Eurasian Economic Union, there is no other rule. We alone can discuss Armenia’s status in the union."
On May 29, the Eurasian Economic Union summit will be held in Astana, Kazakhstan. Nikol Pashinyan will not attend the meeting. Some time ago, Russian Deputy Prime Minister Alexey Overchuk said that the issue of Armenia’s status in the union would be discussed at the meeting in Astana.
In his May 22 statement, Pashinyan said that Yerevan is ready to discuss any issue: "I assume that our partners may have questions and we will patiently answer all questions."