Paşinyan səsvermədən sonra Azərbaycandan danışıb
Medianews.az xəbər verir ki, bu sözləri Ermənistanın Baş nazir Nikol Paşinyan bu gün səsvermədən sonra jurnalistlərlə söhbətində söyləyib.
Paşinyan seçkilərin regiona necə təsir göstərəcəyi ilə bağlı suala cavab olaraq deyib: "Regional dinc gələcəyimizə əminəm, çünki xoşbəxtlikdən Azərbaycanla sülhümüz, Gürcüstanla çox dərin münasibətlərimiz var. Türkiyə ilə diplomatik münasibətlərimizin olacağını gözləyirəm. Əminəm ki, yaxın gələcəkdə Türkiyə ilə dəmir yolu və avtomobil yolları da açılacaq. TRIPP layihəsi regionumuzdakı bütün ölkələrə fayda verəcək oyun dəyişdirən bir layihədir. Bu, Ermənistan, Azərbaycan, Türkiyə, Gürcüstan və İran üçün faydalıdır”.
O, Rusiya ilə münasibətlərdə gərginlik görmədiyini, bunun süni olduğunu bildirib: "Rusiya ilə münasibətlər institusional dərinliyə malikdir və qarşılıqlı hörmətə əsaslanır. Ermənistanda fəaliyyət göstərən bəzi qüvvələr münasibətlərdə gərginlik yaratmağa çalışırlar. Bu isə sadəcə Rusiya prezidenti ilə çox yaxın münasibətlərimizin olması səbəbindən yaranmır", - deyə Paşinyan vurğulayıb.
Xatırladaq ki, bu gün Ermənistanda 18 siyasi qüvvənin - 2 blokun və 16 partiyanın iştirak etdiyi parlament seçkiləri keçirilir.

"Демократия всегда работает для регионального сотрудничества и является инструментом для мира".
Medianews.az сообщает, что эти слова сегодня после голосования в беседе с журналистами сказал премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Пашинян, отвечая на вопрос о том, как выборы повлияют на регион, заявил: "Я уверен в нашем мирном региональном будущем, поскольку, к счастью, у нас есть мир с Азербайджаном, очень глубокие отношения с Грузией. Я ожидаю, что с Турцией будут дипломатические отношения. Уверен, что в ближайшем будущем с Турцией также будут открыты железные и автомобильные дороги. Проект TRIPP — это революционный проект, который принесет пользу всем странам нашего региона. Это выгодно для Армении, Азербайджана, Турции, Грузии и Ирана".
Он отметил, что не видит напряженности в отношениях с Россией, а такая напряженность — искусственная: "Отношения с Россией имеют институциональную глубину и основаны на взаимном уважении. Некоторые силы, действующие в Армении, пытаются создавать напряжение в отношениях. Это не происходит только из-за очень близких отношений с президентом России", — подчеркнул Пашинян.
Напомним, что сегодня в Армении проходят парламентские выборы, в которых участвуют 18 политических сил — 2 блока и 16 партий.