Rusiya Ukraynadakı nüvə obyektinə zərbə endirib -
Rusiya hərbçiləri Çernobıl Atom Elektrik Stansiyasının (AES) ətrafındakı xüsusi əraziyə yenidən zərbə endirib.
Medianews.az-ın məlumatına görə, Ukrayna Prezidenti Volodimir Zelenski bu barədə teleqram kanalında yazıb.
"Şahed" PUA-sı vacib infrastruktur obyekti olan işlənmiş nüvə yanacağı üçün mərkəzləşdirilmiş saxlama kompleksinin binalarından birinə zərbə endirib. Son dərəcə kritik bir infrastruktur obyekti. Ukrayna Xarici İşlər Nazirliyi, Energetika Nazirliyi və bütün xidmətlərimiz artıq vəziyyəti tərəfdaşlarımıza bildirmək üçün çalışır. Rusiya bu nüvə infrastruktur obyektinə qəsdən zərbə endirib", - o qeyd edib.
Ukrayna liderinin sözlərinə görə, hazırda radiasiya səviyyəsi normal səviyyəni keçmir və xilasedicilər zərbədən sonra baş verən yanğını söndürməyə nail olublar.
"Dünən gecə Rusiya Silahlı Qüvvələri 13 vilayətimizdəki digər mülki hədəflərə də zərbələr endirib. Ümumilikdə, həftə ərzində Rusiya Ukraynaya qarşı 88 raket, 3 250-dən çox hücum dronu və təxminən 1 800 KAB (İdarə olunan aviasiya bombaları – red) atıb. Rusiyaya təzyiqi artırmalıyıq", - Zelenski fikirlərini yekunlaşdırıb./Report

Россия нанесла удар по ядерному объекту на Украине -
Российские военные вновь нанесли удар по специальной территории вокруг Чернобыльской атомной электростанции (АЭС).
По информации Medianews.az, об этом в своем телеграм-канале написал Президент Украины Владимир Зеленский.
Беспилотник "Шахед" нанес удар по одному из зданий централизованного комплекса хранения отработанного ядерного топлива — объекта важной инфраструктуры. Это крайне критический инфраструктурный объект. Министерство иностранных дел Украины, Министерство энергетики и все наши службы уже пытаются проинформировать наших партнеров о ситуации. Россия целенаправленно нанесла удар по этому ядерному инфраструктурному объекту», — отметил он.
По словам украинского лидера, в настоящее время уровень радиации не превышает норму, а спасатели смогли потушить пожар, возникший после удара.
«Прошлой ночью Вооружённые силы России также нанесли удары по другим гражданским объектам в 13 наших областях. Всего за неделю Россия выпустила против Украины 88 ракет, более 3250 ударных дронов и около 1800 КАБ (корректируемых авиабомб — ред.). На Россию нужно усиливать давление», — подытожил Зеленский./Report