1994-cü ilin müəmmalı cinayəti:
1994-cü ilin aprelində Ryazan (Rusiya) şəhəri yaxınlığında İqor Prudnikovun boğaz nahiyəsindən bıçaqlanmış meyiti aşkar edilib.
İstintaq qətli törədən şəxsi müəyyən edə bilmədiyi üçün cinayət işi uzun illər açılmamış qalıb.
1995-ci ildə mərhumun keçmiş həyat yoldaşı Svetlana Prudnikova, onunla birlikdə yaşayan Sergey adlı şəxs və daha bir tanışı saxlanılıblar. Lakin onların təqsirini təsdiqləyən birbaşa sübutlar tapılmadığından hər üç şəxs şahid qismində dindirilib və sərbəst buraxılıb.
Bundan sonra onlar Ryazanı tərk edərək köhnə əlaqələrini kəsiblər və hüquq-mühafizə orqanlarının diqqətindən yayınmağa çalışıblar.
İstintaqın versiyasına görə, İqor Prudnikov Svetlana Prudnikovanın həmin dövrdə birlikdə yaşadığı Sergey və onun şəriki tərəfindən qətlə yetirilib. Dindirildikdən sonra Ryazandan ayrılan Sergey 2000-ci illərin ortalarından etibarən Vladimir vilayətinin Plotavtsevo kəndində yaşamağa başlayıb. O, qonşularına özünü Nikolay kimi təqdim edib və sakit həyat sürüb.
2016-cı ildə isə rəsmi sənədlərdə onun ölmüş hesab edildiyi qeyd olunub. REN-TV-nin məlumatına görə, kişi hətta anasına belə köçdüyü barədə məlumat verməyib və qadın bütün bu illər ərzində oğlunu itkin düşmüş hesab edib.
İllər sonra istintaq yenidən bərpa olunub. Şahidlər təkrar dindirilib, mürəkkəb genetik ekspertizalar aparılıb və nəticədə gizlənən şəxsin kimliyi təsdiqlənib. Əməliyyatçılar onun Plotavtsevo kəndində yaşadığını müəyyən ediblər.
Hazırda 60 yaşlı şəxs istintaq təcridxanasında saxlanılır. İstintaq hesab edir ki, qətlin sifarişçisi Svetlana Prudnikova olub. Onun məqsədi keçmiş ərindən qurtulmaq, mirasa sahib çıxmaq və mənzili satmaq olub.
1994-cü ildə qüvvədə olan RSFSR Cinayət Məcəlləsinə əsasən, bu cinayətə görə ölüm hökmü nəzərdə tutulurdu. Lakin hazırkı qanunvericiliyə görə, saxlanılan şəxsi ən ağır halda ömürlük azadlıqdan məhrumetmə cəzası gözləyir./oxu.az

Загадочное преступление 1994 года:
В апреле 1994 года вблизи города Рязань (Россия) было обнаружено тело Игоря Прудникова с ножевым ранением в области горла.
Следствие не смогло установить лицо, совершившее убийство, в связи с чем уголовное дело долгое время оставалось нераскрытым.
В 1995 году были задержаны бывшая жена покойного Светлана Прудникова, проживавший с ним Сергей и еще один знакомый. Однако поскольку не было обнаружено прямых доказательств их вины, все трое были допрошены в качестве свидетелей и затем отпущены.
После этого они покинули Рязань, порвали старые связи и пытались уйти от внимания правоохранительных органов.
По версии следствия, Игорь Прудников был убит Сергеем и его партнером, с которыми в то время жила Светлана Прудникова. После допроса Сергей покинул Рязань и с середины 2000-х начал жить в деревне Плотавцево Владимирской области. Он представился соседям под именем Николай и вел спокойную жизнь.
В 2016 году в официальных документах было зафиксировано, что он считается умершим. По информации REN-TV, мужчина даже не сообщил матери о переезде, и женщина на протяжении всех этих лет считала сына пропавшим без вести.
Годы спустя следствие было возобновлено. Свидетели были повторно допрошены, проведены сложные генетические экспертизы, в результате чего личность скрывавшегося лица была подтверждена. Оперативники установили, что он проживает в деревне Плотавцево.
В настоящее время 60-летний мужчина содержится в следственном изоляторе. Следствие считает, что заказчиком убийства была Светлана Прудникова. Её целью являлось избавиться от бывшего мужа, получить наследство и продать квартиру.
Согласно действовавшему в 1994 году Уголовному кодексу РСФСР, за это преступление предусматривалась смертная казнь. Однако согласно нынешнему законодательству задержанному грозит максимальное наказание в виде пожизненного лишения свободы./oxu.az