1994-cü ilin müəmmalı cinayəti:
1994-cü ilin aprelində Ryazan (Rusiya) şəhəri yaxınlığında İqor Prudnikovun boğaz nahiyəsindən bıçaqlanmış meyiti aşkar edilib.
İstintaq qətli törədən şəxsi müəyyən edə bilmədiyi üçün cinayət işi uzun illər açılmamış qalıb.
1995-ci ildə mərhumun keçmiş həyat yoldaşı Svetlana Prudnikova, onunla birlikdə yaşayan Sergey adlı şəxs və daha bir tanışı saxlanılıblar. Lakin onların təqsirini təsdiqləyən birbaşa sübutlar tapılmadığından hər üç şəxs şahid qismində dindirilib və sərbəst buraxılıb.
Bundan sonra onlar Ryazanı tərk edərək köhnə əlaqələrini kəsiblər və hüquq-mühafizə orqanlarının diqqətindən yayınmağa çalışıblar.
İstintaqın versiyasına görə, İqor Prudnikov Svetlana Prudnikovanın həmin dövrdə birlikdə yaşadığı Sergey və onun şəriki tərəfindən qətlə yetirilib. Dindirildikdən sonra Ryazandan ayrılan Sergey 2000-ci illərin ortalarından etibarən Vladimir vilayətinin Plotavtsevo kəndində yaşamağa başlayıb. O, qonşularına özünü Nikolay kimi təqdim edib və sakit həyat sürüb.
2016-cı ildə isə rəsmi sənədlərdə onun ölmüş hesab edildiyi qeyd olunub. REN-TV-nin məlumatına görə, kişi hətta anasına belə köçdüyü barədə məlumat verməyib və qadın bütün bu illər ərzində oğlunu itkin düşmüş hesab edib.
İllər sonra istintaq yenidən bərpa olunub. Şahidlər təkrar dindirilib, mürəkkəb genetik ekspertizalar aparılıb və nəticədə gizlənən şəxsin kimliyi təsdiqlənib. Əməliyyatçılar onun Plotavtsevo kəndində yaşadığını müəyyən ediblər.
Hazırda 60 yaşlı şəxs istintaq təcridxanasında saxlanılır. İstintaq hesab edir ki, qətlin sifarişçisi Svetlana Prudnikova olub. Onun məqsədi keçmiş ərindən qurtulmaq, mirasa sahib çıxmaq və mənzili satmaq olub.
1994-cü ildə qüvvədə olan RSFSR Cinayət Məcəlləsinə əsasən, bu cinayətə görə ölüm hökmü nəzərdə tutulurdu. Lakin hazırkı qanunvericiliyə görə, saxlanılan şəxsi ən ağır halda ömürlük azadlıqdan məhrumetmə cəzası gözləyir./oxu.az

The mysterious crime of 1994:
In April 1994, the body of Igor Prudnikov, who had been stabbed in the throat, was discovered near the city of Ryazan (Russia).
The investigation was unable to identify the person who committed the murder, so the criminal case remained unsolved for many years.
In 1995, the deceased’s former wife Svetlana Prudnikova, a man named Sergey who lived with her, and another acquaintance were detained. However, since no direct evidence confirming their guilt was found, all three were questioned as witnesses and released.
After that, they left Ryazan, cut off their old connections, and tried to avoid the attention of law enforcement agencies.
According to the investigation’s version, Igor Prudnikov was killed by Sergey, who at the time lived with Svetlana Prudnikova, and Sergey's accomplice. After being questioned, Sergey left Ryazan and, from the mid-2000s, began living in the village of Plotavtsevo in Vladimir region. He introduced himself to neighbors as Nikolay and led a quiet life.
In 2016, it was recorded in official documents that he was considered dead. According to REN-TV, the man did not even inform his mother about the move, and the woman considered her son missing for all those years.
Years later, the investigation was reopened. Witnesses were questioned again, complex genetic examinations were conducted, and as a result, the identity of the hidden person was confirmed. Operatives determined that he was living in the village of Plotavtsevo.
Currently, the 60-year-old is held in an investigative detention facility. The investigation believes that Svetlana Prudnikova was the mastermind behind the murder. Her goal was to get rid of her former husband, claim the inheritance, and sell the apartment.
According to the Criminal Code of the RSFSR in force in 1994, this crime was punishable by the death penalty. However, under current legislation, the detainee faces at most a life sentence./oxu.az