Dünyada hər il təxminən bir trilyon dollarlıq ərzaq tullantıya çevrilir -
BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının (FAO) məlumatına görə, dünyada hər il itirilən və ya tullantıya çevrilən ərzağın dəyəri təxminən bir trilyon dollara çatır.
Söhbət qlobal ərzaq istehsalının böyük hissəsinə bərabər həcmdən gedir.
Hesabatda qeyd olunur ki, dünyada istehsal olunan ərzağın təxminən üçdəbiri ya itirilir, ya da tullantıya çevrilir. Bu həcmdə qida ilə bir il ərzində təxminən 1.26-1.3 milyard insanı təmin etmək mümkün olardı.
FAO-nun məlumatına görə, ərzağın təxminən 14%-i istehsal və logistika mərhələsində itirilir ki, bu da təxminən 400 milyard dollara bərabərdir. Daha 17%-i isə istehlak mərhələsində qida tullantısına çevrilir. Ümumilikdə iqtisadi zərərin həcmi hər il 936 milyard dollar qiymətləndirilir.
Hesabatda heyvandarlıq məhsulları istehsalının dinamikasına da yer verilib. Son onilliklərdə dünyada ət istehsalı demək olar ki, iki dəfə artıb. Xüsusilə quş əti istehsalı 1961-ci ildən bəri təxminən altı dəfə yüksəlib. Donuz əti və yumurta istehsalında da ciddi artım qeydə alınıb, süd istehsalı isə daha mülayim templə böyüyüb.
Regional bölgüyə görə, istehsal həcminə görə lider Asiyadır. Onu Avropa izləyir. Adambaşına düşən istehsal göstəricisində isə Şimali Amerika birinci yerdədir. Saxaradan cənubdakı Afrika ölkələrində göstəricilər ümumilikdə sabit qalıb, yalnız bəzi dövlətlərdə süd və quş əti istehsalında artım müşahidə olunub (oxu.az)

В мире ежегодно примерно один триллион долларов превращается в пищевые отходы -
По данным Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (ФАО), стоимость ежегодно теряемых или превращающихся в отходы продуктов питания в мире достигает примерно одного триллиона долларов.
Речь идет о объеме, равном большой части глобального производства продовольствия.
В отчёте отмечается, что примерно треть произведённой в мире пищи либо теряется, либо становится отходами. Этого объема хватило бы, чтобы обеспечить приблизительно 1,26-1,3 миллиарда человек на протяжении года.
Согласно данным ФАО, около 14% продуктов теряется на этапах производства и логистики, что эквивалентно примерно 400 миллиардам долларов. Ещё 17% превращается в пищевые отходы на этапе потребления. В целом экономические потери оцениваются в 936 миллиардов долларов ежегодно.
В отчёте также рассмотрена динамика производства продуктов животноводства. За последние десятилетия мировое производство мяса почти удвоилось. Особенно производство птицы с 1961 года увеличилось примерно в шесть раз. Также зафиксирован существенный рост производства свинины и яиц, тогда как производство молока росло более умеренными темпами.
По региональному разделению лидером по объёмам производства является Азия. Ей следует Европа. По показателю производства на душу населения первое место занимает Северная Америка. В странах Африки к югу от Сахары показатели в целом стабильны, только в некоторых государствах наблюдается рост производства молока и мяса птицы (oxu.az)