Dünyada hər il təxminən bir trilyon dollarlıq ərzaq tullantıya çevrilir -
BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının (FAO) məlumatına görə, dünyada hər il itirilən və ya tullantıya çevrilən ərzağın dəyəri təxminən bir trilyon dollara çatır.
Söhbət qlobal ərzaq istehsalının böyük hissəsinə bərabər həcmdən gedir.
Hesabatda qeyd olunur ki, dünyada istehsal olunan ərzağın təxminən üçdəbiri ya itirilir, ya da tullantıya çevrilir. Bu həcmdə qida ilə bir il ərzində təxminən 1.26-1.3 milyard insanı təmin etmək mümkün olardı.
FAO-nun məlumatına görə, ərzağın təxminən 14%-i istehsal və logistika mərhələsində itirilir ki, bu da təxminən 400 milyard dollara bərabərdir. Daha 17%-i isə istehlak mərhələsində qida tullantısına çevrilir. Ümumilikdə iqtisadi zərərin həcmi hər il 936 milyard dollar qiymətləndirilir.
Hesabatda heyvandarlıq məhsulları istehsalının dinamikasına da yer verilib. Son onilliklərdə dünyada ət istehsalı demək olar ki, iki dəfə artıb. Xüsusilə quş əti istehsalı 1961-ci ildən bəri təxminən altı dəfə yüksəlib. Donuz əti və yumurta istehsalında da ciddi artım qeydə alınıb, süd istehsalı isə daha mülayim templə böyüyüb.
Regional bölgüyə görə, istehsal həcminə görə lider Asiyadır. Onu Avropa izləyir. Adambaşına düşən istehsal göstəricisində isə Şimali Amerika birinci yerdədir. Saxaradan cənubdakı Afrika ölkələrində göstəricilər ümumilikdə sabit qalıb, yalnız bəzi dövlətlərdə süd və quş əti istehsalında artım müşahidə olunub (oxu.az)

Approximately one trillion dollars worth of food is wasted worldwide every year -
According to the Food and Agriculture Organization (FAO) of the United Nations, the value of food lost or wasted annually worldwide reaches approximately one trillion dollars.
This corresponds to a volume equal to a large portion of global food production.
The report states that about one-third of the food produced worldwide is either lost or wasted. This volume could feed approximately 1.26-1.3 billion people for one year.
According to the FAO, about 14% of food is lost during production and logistics stages, which amounts to approximately 400 billion dollars. Another 17% is converted into food waste at the consumption stage. Overall, the economic loss is estimated at 936 billion dollars annually.
The report also addresses the dynamics of livestock product production. In recent decades, meat production worldwide has nearly doubled. Especially, poultry meat production has increased about sixfold since 1961. Significant increases have also been recorded in pork and egg production, while milk production has grown at a more moderate pace.
By regional division, Asia leads in production volume, followed by Europe. In terms of production per capita, North America ranks first. In African countries south of the Sahara, indicators have generally remained stable, with increases observed only in milk and poultry production in some states (oxu.az).