Zoğal insultdan qorunmağa kömək edir
Doktor Sergey Agapkinin aparıcılığı ilə keçirilən sağlamlıq proqramında zoğal insultdan qorunmaq üçün təsirli bir vasitə kimi qeyd edilib.
İnsult tromboz və ya qan damarının yırtılması səbəbindən beyinə qan axınının pozulması nəticəsində yaranan həyati təhlükə yaradan bir vəziyyətdir:
"Zoğalın müntəzəm istehlakı insult riskini 10-17 faiz azaltmağa kömək edir”.
Digər bir mütəxəssis, tibb elmləri doktoru Anatoli Skalnı da zoğalın pəhrizdəki əhəmiyyətli faydalarından danışıb.
Professor Skalnı qeyd etdi ki, giləmeyvənin vacib faydaları arasında yüksək dozada manqan (100 qram zoğal gündəlik tələbatı ehtiva edir) və mis (eyni miqdar bədənin gündəlik tələbatının 15%-ni təmin edir) var.
Mütəxəssislər zoğalda çox olan manqanın damar sağlamlığını təmin etdiyini aydınlaşdırdılar: onun çatışmazlığı yüksək xolesterol və aterosklerotik lövhələrin inkişafı ilə əlaqələndirilir. Giləmeyvədəki digər bir iz elementi olan mis iltihabi proseslərin qarşısını almaqdan məsuldur.
Sergey Agapkin aşağı təzyiqi olanlar üçün qan təzyiqini artırmağın üç təbii yolunu sadaladı.
"Zoğal həmçinin giləmeyvələrin canlı rəngindən məsul olan antosiyanin piqmentlərini ehtiva edir. Onlar damar divarlarında iltihabı azaldır və qan təzyiqini sabitləşdirir", - deyə doktor Agapkin əlavə etdi.
Həkimlər giləmeyvə alarkən kiçik, hətta cəlbedici olmasa belə, seçməyi məsləhət görürlər - onlar sağlam qan damarlarını təşviq edən və insultların qarşısını alan maddələrin yüksək konsentrasiyasını ehtiva edirlər. Böyük meyvəli zoğal bu baxımdan kiçik və xoşagəlməz bataqlıq giləmeyvələrindən xeyli geridədir (medicina.a)

Маховник помогает защититься от инсульта
В программе здоровья под руководством доктора Сергея Агапкина кизил отмечен как эффективное средство для защиты от инсульта.
Инсульт – это опасное для жизни состояние, возникающее вследствие нарушения кровотока в мозге из-за тромбоза или разрыва кровеносного сосуда:
«Регулярное потребление кизила помогает снизить риск инсульта на 10-17 процентов».
Другой специалист, доктор медицинских наук Анатолий Скальны, также рассказал о значительной пользе кизила в рационе.
Профессор Скальны отметил, что среди важных преимуществ ягод высокое содержание марганца (100 граммов кизила покрывают суточную потребность) и меди (это же количество обеспечивает 15% суточной потребности организма).
Эксперты объяснили, что большое количество марганца в кизиле поддерживает здоровье сосудов: его недостаток связан с повышенным уровнем холестерина и развитием атеросклеротических бляшек. Медь, другой микроэлемент в ягодах, отвечает за предотвращение воспалительных процессов.
Сергей Агапкин перечислил три естественных способа повышения артериального давления для людей с низким давлением.
«Кизил также содержит антоцианиновые пигменты, отвечающие за живой цвет ягод. Они уменьшают воспаление в стенках сосудов и стабилизируют кровяное давление», - добавил доктор Агапкин.
Врачи советуют при выборе ягод отдавать предпочтение небольшим, пусть даже и не очень привлекательным, поскольку они содержат высокую концентрацию веществ, способствующих здоровью кровеносных сосудов и предотвращающих инсульты. Крупноплодный кизил в этом отношении значительно уступает мелким и менее привлекательным болотным ягодам (medicina.a)