Putinin reytinqi niyə düşür? -
Medianews.az bildirir ki, ölkədə ictimai rəyi araşdıran ən iri dövlət sosioloji qurumlarından olan Rusiya İctimai Rəyi Öyrənmə Mərkəzinin bu ilin 6-12 aprel tarixlərində apardığı sorğunun nəticələrinə görə, Putinin fəaliyyətini bəyənmə səviyyəsi 66,7%-dir. Putinə etimad göstəricisi isə 72%-dir.
Bu, 2022-ci ilin fevral ayının 24-də Ukraynaya qarşı total müharibəyə başlayandan bəri ən zəif göstəricilərdir.
Bundan zəif göstəricilər yalnız müharibədən bir neçə gün qabaq qeydə alınmışdı. İctimai Rəyi Öyrənmə Mərkəzinin 2022-ci il fevralın 20-də açıqladığı nəticələrdə Putinin fəaliyyətini bəyənmə səviyyəsi 64,3%, ona etimad isə 67,2% olmuşdu.
Ekspertlər son həftələr Putinin reytinqindəki azalmanı bir neçə amillə izah edirlər. Onlardan biri teleqram platformasına qoyulan məhdudiyyətlər və mobil internetin tez-tez kəsilməsidir. Ekspertlərin fikrincə, bu, ictimai narazılığı aşkar surətdə artırıb.
Xatırladaq ki, 2026-cı ilin martında Rusiyada internetə və rəqəmsal xidmətlərə çıxış sərtləşdirilib, martın əvvəlində paytaxt Moskvanın sakinləri mobil rabitə və internet problemləri barədə kütləvi şikayətlər ediblər. Martın ortalarında teleqram kanalındakı nasazlıqlarla bağlı minlərlə müraciət qeydə alınıb.
Putinin reytinqini zəiflədən daha bir amil kimi iqtisadi problemlər göstərilir. Məlumatlara görə, sahibkarların böyük əksəriyyəti 2026-cı ilin ilk rübünü mənfi qiymətləndirib. Kiçik biznes nümayəndələrinin təxminən üçdə birinin öz fəaliyyətini dayandırmaq və ya biznesini satmaq istədiyi deyilir. Sahibkarları narahat edən problemlər arasında vergi yükünün artması əsas yer tutur. 2026-cı il yanvarın 1-dən Rusiyada əlavə dəyər vergisinin (ƏDV) baza dərəcəsi 20%-dən 22%-ə qaldırılıb ki, bu da biznes mühitinə əlavə təzyiqə çevrilib.
Vladimir Putin 1952-ci il oktyabrın 7-də Leninqrad (indiki Sankt-Peterburq) şəhərində doğulub. Orta təhsilini Leninqradda alıb: səkkiz il 193 saylı məktəbdə, iki il 281 saylı kimya təmayüllü məktəbdə oxuyub. Leninqrad Dövlət Universitetinin hüquq fakültəsini bitirib, həmçinin Moskvada SSRİ Dövlət Təhlükəsizliyi Komitəsinin Ali Məktəbində və Xarici Kəşfiyyat Akademiyasında təhsil alıb.
1990-cı ildən Putin əvvəl Leninqrad Dövlət Universiteti rektorunun beynəlxalq məsələlər üzrə köməkçisi, sonra Leninqrad Şəhər Soveti sədrinin müşaviri postlarını tutub. 1991-ci ildən Sankt-Peterburq meriyasında çalışıb, 1994-cü ildən Sankt-Peterburq hökuməti sədrinin birinci müavini olub.
1999-cu il avqustun 16-da baş nazir təyin edilib. 1999-cu il dekabrın 31-dən həmçinin prezident vəzifəsini icra edib. 2000 və 2004-cü illərdə prezident seçilib. 2008-ci ilin may ayından baş nazir olub. 2012, 2018 və 2024-сü illərdə prezident seçilib.

В России ослабевает общественная поддержка президента Владимира Путина.
Medianews.az сообщает, что по результатам опроса, проведенного с 6 по 12 апреля этого года одним из крупнейших государственных социологических учреждений, исследующих общественное мнение — Центром изучения общественного мнения России, уровень одобрения деятельности Путина составляет 66,7%. Доверие к Путину — 72%.
Это самые низкие показатели с февраля 2022 года, когда началась тотальная война против Украины 24 числа.
Еще более низкие показатели отмечались лишь за несколько дней до начала войны. По данным Центра изучения общественного мнения от 20 февраля 2022 года уровень одобрения деятельности Путина составлял 64,3%, а доверие — 67,2%.
Эксперты объясняют снижение рейтинга Путина в последние недели несколькими факторами. Один из них — ограничения на платформу Telegram и частые отключения мобильного интернета. По мнению экспертов, это явно усилило общественное недовольство.
Напомним, что в марте 2026 года в России ужесточился доступ к интернету и цифровым услугам, в начале марта жители столицы Москвы массово жаловались на проблемы с мобильной связью и интернетом. В середине марта было зафиксировано множество обращений о сбоях в работе Telegram-канала.
Еще одним фактором, ослабляющим рейтинг Путина, называют экономические проблемы. По данным, подавляющее большинство предпринимателей негативно оценили первый квартал 2026 года. Говорят, что примерно треть представителей малого бизнеса желает прекратить деятельность или продать бизнес. Среди проблем, беспокоящих предпринимателей, основное место занимает рост налоговой нагрузки. С 1 января 2026 года в России базовая ставка налога на добавленную стоимость (НДС) повысилась с 20% до 22%, что привело к дополнительному давлению на бизнес-среду.
Владимир Путин родился 7 октября 1952 года в Ленинграде (ныне Санкт-Петербург). Среднее образование получил в Ленинграде: восемь лет учился в школе №193, два года — в химической школе №281. Окончил юридический факультет Ленинградского государственного университета, а также учился в Высшей школе Комитета государственной безопасности СССР и Академии внешней разведки в Москве.
С 1975 по 1990 год работал в органах безопасности. Пять лет службы (1985-1990) провел в Германской Демократической Республике в качестве резидента внешней разведки.
С 1990 года Путин сначала занимал пост помощника ректора Ленинградского государственного университета по международным вопросам, затем советника председателя Ленинградского городского совета. С 1991 года работал в мэрии Санкт-Петербурга, с 1994 года — первый заместитель председателя правительства Санкт-Петербурга.
С 1996 года Путин работал в высших органах власти России, был заместителем руководителя администрации президента, первым заместителем руководителя администрации президента, директором Федеральной службы безопасности (одновременно секретарем Совета безопасности).
16 августа 1999 года он был назначен премьер-министром. С 31 декабря 1999 года исполнял обязанности президента. В 2000 и 2004 годах был избран президентом. С мая 2008 года — премьер-министр. В 2012, 2018 и 2024 годах вновь избирался президентом.