Qonşu ölkələr uçuşa icazə vermədi, Moskvaya avtomobillə gedəcək
Slovakiya Baş naziri Robert Fitso Avropa ölkələri ona uçuş icazəsi vermədikdən sonra Qələbə Günü münasibətilə Moskvaya avtomobillə getməyi düşünür.
“Fitsonun Moskvaya avtomobillə səfəri ciddi şəkildə nəzərdən keçirilir, çox güman ki, mümkündür. Slovakiya Baş naziri alternativ uçuş marşrutu tapa bilsə, vəziyyət dəyişə bilər, amma Avropa Birliyi liderləri belə bir səfərə həvəsli deyillər”, - mənbə bildirib.
Qeyd olunub ki, bu durumda Bratislavanın Fitsonun keçəcəyi ölkələrdən heç bir icazə istəməsinə ehtiyac qalmayacaq.
Latviya, Litva, Estoniya və Polşa Slovakiya Baş nazirinə öz hava məkanlarından Rusiyaya uçuş icazəsi verməyib.Teleqraf.az

Neighboring countries did not allow the flight, will go to Moscow by car
After European countries denied him flight permission, Slovak Prime Minister Robert Fico is considering traveling to Moscow by car on Victory Day.
“Fico’s trip to Moscow by car is being seriously considered and is most likely possible. If the Slovak Prime Minister can find an alternative flight route, the situation might change, but European Union leaders are not enthusiastic about such a trip,” a source said.
It was noted that in this case, Bratislava will not need to request permission from any of the countries through which Fico will pass.
Latvia, Lithuania, Estonia, and Poland have not granted the Slovak Prime Minister permission to fly through their airspace to Russia. Teleqraf.az