Birinci sinfə qəbulla bağlı yenilik
Dövlət ümumi təhsil müəssisələrində dövlət standartları əsasında digər dildə təhsil almaq istəyən şagirdlərin həmin tədris dili üzrə müsahibədən keçirilməsi qaydası təsdiqlənib.
"Trend" xəbər verir ki, qaydalarda I sinfə qəbul üzrə müsahibənin hansı meyarlar əsasında qiymətləndiriləcəyi də öz əksini tapıb.
Belə ki, I sinfə qəbul üzrə müsahibə zamanı uşağın tədris dilini bilmə səviyyəsi aşağıdakı meyarlar əsasında qiymətləndiriləcək:
Dinləyib-anlama bacarığı
Uşaq sadə tapşırıqları dinləyib yerinə yetirməli, qısa (3-5 cümlədən ibarət) mətni dinləməli və suallara cavab verməli, sualı diqqətlə dinləyib uyğun cavab verməlidir.
Rabitəli danışma bacarığı
Uşaq özünü təqdim etməli, ailəsi və vətəni haqqında danışmalı, şəkil əsasında sadə cümlə qurmalıdır.
Söz ehtiyatı
Uşaq əşyaların adlarını düzgün adlandırmalı, heyvan, bitki, meyvə-tərəvəz, peşə adları kimi ümumi anlayışları tanımalı, xüsusiyyət bildirən sözlərdən istifadə etməli (rəngləri adlandırmalı, ölçü və keyfiyyət bildirən sözləri bilməli), ətraf aləmdə baş verən hadisələri, təbiətdəki mövsümi dəyişiklikləri təsvir etməlidir.
Hərf və səsləri anlama və tələffüz etmə
Uşaq səslərdən söz düzəltməli, hərfi formasına görə tanımalı (böyük və kiçik), danışıqda eşitdiyi səsi müvafiq hərflə əlaqələndirməli, sözləri aydın tələffüz etməlidir.
Qeyd edək ki, Komissiya üzvlərinin verdiyi ümumi ballar toplanılır və komissiya üzvlərinin sayına bölünərək yekun bal müəyyən edilir. Müsahibədən 12 və daha çox bal toplamış şagird müsahibədən müvəffəqiyyətlə keçmiş hesab olunur. Müsahibənin nəticəsi onun keçirildiyi tarixdən beş iş günü müddətində elektron kabinetə göndərilir.

Утверждены правила прохождения собеседования на изучение другого языка на основе государственных стандартов в государственных учреждениях общего образования для учащихся, желающих обучаться на этом языке.
Как сообщает "Trend", в правилах также отражены критерии оценки собеседования при приеме в 1-й класс.
Так, при собеседовании для приема в 1-й класс уровень знания учебного языка ребенка будет оцениваться по следующим критериям:
Умение слушать и понимать
Ребенок должен слушать и выполнять простые задания, слушать короткий текст (состоящий из 3-5 предложений) и отвечать на вопросы, внимательно слушать вопрос и давать соответствующий ответ.
Навыки связной речи
Ребенок должен представиться, рассказать о своей семье и Родине, составлять простые предложения на основе картинки.
Словарный запас
Ребенок должен правильно называть предметы, знать общие понятия, такие как названия животных, растений, фруктов и овощей, профессий, использовать описательные слова (называть цвета, знать слова, обозначающие размер и качество), описывать происходящие события в окружающем мире, сезонные изменения в природе.
Понимание букв и звуков и их произношение
Ребенок должен составлять слова из звуков, узнавать буквы по их форме (прописные и строчные), соотносить услышанный в разговоре звук с соответствующей буквой, четко произносить слова.
Отметим, что общие баллы, выставленные членами комиссии, суммируются и делятся на количество членов комиссии для определения итогового балла. Ребенок, набравший 12 баллов и более, считается прошедшим собеседование успешно. Результаты собеседования в течение пяти рабочих дней с даты проведения направляются в электронный кабинет.